Zemi v minulosti obíhaly dva měsíce, zní nová teorie

Jakub Novák
6. 8. 2011 11:45
Nová teorie přichází s možnou odpovědí na otázku, která trápí vědce již mnoho let.
Proč je každá z tváří Měsíce tak rozdílná?
Proč je každá z tváří Měsíce tak rozdílná? | Foto: Reuters

Santa Cruz - Proč jsou obě tváře Měsíce úplně jiné? Nižší a plošší přivrácená strana kontrastuje s odvrácenou , která je kopcovitá a mnohem vyšší. Kromě toho se liší také složením povrchu. Tyto do očí bijící rozdíly jsou již dlouhá léta pro vědce hádankou.

S jedním z možných vysvětlení nyní přišli vědci z University of California v Santa Cruz.

Dvě různé tváře Měsíce. Proč?

Studie, kterou publikoval časopis Nature přichází s myšlenkou, že kolem planety Země v minulosti obíhaly dva měsíce. Jenže, jak to tak už bývá, na jednom vesmírném smetišti nebylo pro dva kohouty místo a "náš" Měsíc svého druha z oběžné dráhy nakonec pohltil.

Během této srážky ho, asi třicetinový, spoluoběžník pokryl svým materiálem na části povrchu desítky kilometrů tlustou vrstvou.

A jak k tomu pravděpodobně došlo?

Během vývoje Země došlo ke srážce s tělesem o velikosti Marsu. Během toho došlo k uvolnění materiálu, z něhož vznikl Měsíc. Předpokládá se však, že tato obrovská srážka dala kromě toho vznik i dalšímu, menšímu, tělesu.

Pak se srazily

Profesor Asphaug a doktor Jutzi, autoři studie, předpokládají, že tento menší měsíc byl zachycen v gravitačně stabilním bodě, označovaném jako "trojanský bod", ležícím na oběžné dráze Měsíce. Zde mohl obíhat po desítky let, zatímco vychladl a vytvořil pevnější těleso, než byl v tu samou dobu Měsíc. Ten, vzhledem k větší velikosti, stále ještě částečně obsahoval tekuté magma.

Slapové síly na Zemi (důsledek gravitace, který je na Zemi zodpovědný například za příliv a odliv) vedly ke vzdalování obou měsíců od Země. V okamžiku, kdy se obě oběžnice ocitly asi ve třetině dnešní vzdálenosti Měsíce od Země, přišla na řadu i gravitační síla Slunce.

Ta způsobila "vychýlení" stavu, což postupně vedlo ke srážce obou obíhajících těles. Ta však byla, vzhledem k tomu, že oba měsíce obíhaly po stejné oběžné dráze, poměrně pomalá. Došlo tak k tomu, že nevznikl velký kráter, ale menší těleso se rozprostřelo po povrchu Měsíce téměř jako palačinka.

Tento model představuje další v řadě teorií, vysvětlujících rozdíly mezi jednotlivými stranami Měsíce. Pro rozhodnutí, která z nich nejvíce odpovídá realitě, bude potřeba získat a zpracovat další data - ať už snímky povrchu nebo, v nejlepším případě, přímo vzorky měsíčních hornin.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy