Moskva - V pouhých třiapadesáti letech zemřel ruský politik a ekonom Jegor Gajdar. Muž, který zásadné ovlivnil vývoj Ruska od rozpadu Sovětského svzau v roce 1991.
Gajdar v minulosti několikrát tvrdil, že se jej kdosi pokouší otrávit. Agentura Interfax oznámila, že zemřel ve svém domě nedaleko Moskvy a příčinou smrti je krevní sraženina. Další informace zatím nejsou k dispozici.
Byl po zániku SSSR premiérem Ruska v roce 1992 a přestože byl ve funkci jen několik měsíců, jeho působení mělo zásadní význam. Odhodlal se k radikální reformě, jejím cílem bylo zemi rychle přenést od plánovaného hospodářství k tržní ekonomice.
Plán je známý jako "šoková terapie." V jeho důsledku prudce vylétly nahoru ceny veškerého zboží, včetně základních potravin. Byla zahájena privatizace státních podniků.
Kritici Gajdarovi vyčítají, že reforma byla pro většinu obyvatel Ruska příliš tvrdá a že rychlá privatizace vedla ke vzniku kasty tzv. oligarchů, kteří pak díky svému bohatství a vlivu do značné míry ovládali i ruskou politiku.
Kvůli protestům prezident Boris Jelcin Gajdara ještě v roce 1992 odvolal z funkce, ale jako poradce bývalý premiér dál do jisté míry ovlivňoval vývoj v Rusku. Rozhodně se stavěl proti válce v Čečensku.
Později začal přednášet a psát knihy. Do politiky se pokoušel vrátit, ale jeho jméno bylo natolik spojené s těžkostmi začátku devadesátých let, že měl jen velmi malou podporu. Přesto byl poslancem Státní dumy a místopředsedou Svazu pravicových sil.
Jeho dědečkem byl známý komunistický spisovatel Arkadij Gajdar, autor románu Timur a jeho parta.
Sám sebe označoval za otce kapitalismu a tržní ekonomiky v Rusku. Ekonomický růst, který nastal v letech 1999 až 2006 už za vlády prezidenta Vladimira Putina, byl podle Gajdara výsledkem radikálních opatření ze začátku let devadesátých.
Letos v březnu řekl novinářům v Bruselu, že politika premiéra Vladimira Putina v době ekonomické krize je vcelku slušná a že těžko mohl dělat více. Podle něj ale zemi možná čekají v následujících letech problémy.
"Pokud neporostou mzdy a bude přibývat nezaměstnaných, pak bych řekl, že existuje riziko nepokojů a protestů," prohlásil.
Ruská ekonomika letos poklesla o téměř osm procent, příští rok se však už očekává mírný růst.