Žalobce v Haagu se chystá na zločince z války v Gruzii

bh
12. 8. 2008 21:14
Rusko a Gruzie se vzájemně obviňují z genocidy
Osetinec prchající z Cchinvali.
Osetinec prchající z Cchinvali. | Foto: Reuters

Haag/Tbilisi/Moskva - Vrchní žalobce Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo naznačil, že by mohl začít s předběžným vyšetřováním údajných válečných zločinů, které měly být spáchány při konfliktu v Jižní Osetii.

"Už jsme ohledně toho byli kontaktováni," potvrdil agentuře Reuters žalobce na telefonní lince z Haagu. Na přímou otázku, zda zahájí předběžné vyšetřování, odpověděl: "Je to možné."

Žádné bližší podrobnosti nesdělil.

Čtěte online zpravodajství z války: Rusko řeklo ano příměří, Gruzínci se stahují z Abcházie

Právní válka místo skutečné?

I pokud tedy utichnou boje mezi Gruzií a Ruskem, je zřejmé, že se jejich spor přenese na právní pole. Moskva a Tbilisi se totiž vzájemně obviňují z válečných zločinů spáchaných na civilistech. Záminkou je přitom jak gruzínské ostřelování Cchinvali, tak ruské bombardování Stalinova rodiště Gori.

Náměstkyně gruzínského ministerstva vnitra Jekatěrina Zguladzeová už prohlásila, že Tbilisi podá podnět Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu, aby prozkoumal, zda při náletech na gruzínské civilní cíle nebyla spáchána genocida.

"Jsme připraveni prověřit genocidu Gruzínců v Abcházii od roku 1992 až do dnešních dnů," citovala Zguladzeovou agentura Interfax.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv zase již o víkendu potvrdil, že na Putinovu žádost podá vojenské prokuratuře podnět k prošetření ostřelování Cchinvali. Je totiž přesvědčen, že gruzínská ofenzíva splňovala parametry válečného zločinu či přímo genocidy.

O etnické čistce spáchané na Jihoosetincích mluvil na setkání s ministry i premiér Vladimir Putin: "Jde to daleko za rámec vedení bojových operací a má to příznaky genocidy osetinského národa," řekl Putin.

Ten si navíc postěžoval, že Západ příliš nadržuje Gruzíncům a překrucuje fakta. "Míra cynismu (západních vlád) je skutečně zarážející," řekl s tím, že bílou není možné změnit v černou a z obětí udělat agresory.

Čtěte více: Putin kritizuje USA. Brání prý mírovému úsilí Ruska

V Jižní Osetii, oblasti o velikosti Zlínského kraje na severu Gruzie, žije 70 tisíc lidí. Tři čtvrtiny z nich vlastní ruský pas.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy