Za glosování války v Gaze dostal Pulitzera, ale teď mu hrozí vyhoštění z USA

Jakub Bronec Jakub Bronec
před 5 hodinami
Palestinský básník Musab abú Tuha získal letošní Pulitzerovu cenu za eseje z Pásma Gazy, v nichž zachytil hrůzy války. Po ocenění však čelí ostré kritice za kontroverzní výroky o izraelských rukojmích a armádě. Izraelské nevládní organizace volají po odebrání ceny a básníkovo vyhoštění z USA.
Čerstvý nositel Pulitzerovy ceny Musab abú Tuha na snímku s americkou propalestinskou aktivistkou Jenan Matari na snímku z letošního února v New Yorku.
Čerstvý nositel Pulitzerovy ceny Musab abú Tuha na snímku s americkou propalestinskou aktivistkou Jenan Matari na snímku z letošního února v New Yorku. | Foto: Kredit: Kristina Bumphrey / Shutterstock Editorial / Profimedia

Palestinský básník a spisovatel Musab abú Tuha se stal jedním z letošních držitelů Pulitzerovy ceny. Prestižní ocenění obdržel v pondělí za sérii esejů publikovaných v magazínu The New Yorker, v nichž zachytil život a utrpení Palestinců v Gaze, kde strávil téměř celý svůj život.

Po převzetí ocenění Musab abú Tuha zveřejnil poděkování na sociální síti X. "Jsem poctěn udělením Pulitzerovy ceny. S pokorou vzpomínám na 31 členů své rodiny, kteří zahynuli při jednom náletu v roce 2023. […] Vzpomínám na své studenty, kteří přišli o život při hledání jídla. […] Modlím se za okamžité a trvalé příměří, za spravedlnost a mír."

Podle poroty Pulitzerovy ceny jeho eseje zachycují fyzickou i emoční spoušť v Gaze a spojují reportáž s osobní zpovědí, aby přiblížily palestinskou zkušenost z více než rok a půl trvající války s Izraelem. "Toužím se vrátit do Gazy, sedět s mámou a tátou u kuchyňského stolu a vařit čaj pro své sestry. Nemusím jíst. Chci je jen znovu vidět," napsal v jedné z svých esejí pro magazín The New Yorker. Ve svých textech vzpomíná také na zničení uprchlického tábora Džabálíja na severu Pásma Gazy, kde navštěvoval prarodiče a chodil do školy. "Díval jsem se na ty fotografie znovu a znovu a v mysli se mi zformoval obraz hřbitova, který se stále rozrůstá," uvedl.

Věnoval se i tomu, jaké podezření a ponížení zažívají Palestinci mimo svou vlast. Popsal například zážitek z letiště v Bostonu, kde mu bezpečnostní pracovník otíral dlaně při kontrole na výbušniny: "Unesla mě izraelská armáda, svlékli mě donaha… A teď mě znovu oddělujete od ženy a dětí. Stejně jako to před pár měsíci udělala armáda."

Zadržen i s rodinou

Podle listu The Times of Israel byl tehdy 30letý Musab abú Tuha spolu se svou rodinou v listopadu 2023 zadržen izraelskou armádou na kontrolním stanovišti. Spisovatel prchal se svou ženou Maram a třemi malými dětmi. Navzdory americkému občanství jeho tříletého syna a povolení k opuštění Gazy přes přechod Rafáh byl abú Tuha na kontrolním stanovišti oddělen od své rodiny a zadržen.

Podle svědectví jeho manželky byli všichni nuceni jít s rukama nad hlavou, přičemž abú Tuha a přibližně 200 dalších mužů bylo odvedeno neznámo kam. Jeho zadržení vyvolalo mezinárodní pozornost a výzvy k jeho propuštění ze strany organizací na ochranu svobody projevu, jako je PEN International, a médií, včetně magazínu The New Yorker, do něhož abú Tuha pravidelně přispíval. Po dvou dnech byl propuštěn bez obvinění. Izraelská armáda uvedla, že byl zadržen na základě zpravodajských informací o možných kontaktech s teroristickými organizacemi. Na svobodu se dostal díky tlaku přátel a podporovatelů ze zahraničí, následně získal vízum ve Spojených státech.

Antisemita, nebo svědek války?

"Proč je Musab abú Tuha stále na Syracuské univerzitě a má vízum v USA? Požadujeme jeho okamžité vyhoštění! Zítra už je pozdě!" Takto tvrdě vyzývá americká sionistická skupina Betar US na sociální síti X k deportaci abú Tuhy. Stoupenci to odůvodňují tím, že jeho veřejné vystupování a tvorba údajně podněcují antisemitské nálady a legitimizují terorismus.

Abú Tuha v současnosti pracuje jako hostující vědec právě na zmíněné univerzitě v New Yorku. Básník sám uvedl, že není imigrantem, ale držitelem neimigračního víza, které mu umožňuje pracovat právě ve vědecké instituci.

Navzdory legálnímu statusu čelí Abú Tuha snahám o případné vyhoštění. Ty zesílily poté, co židovská nevládní organizace HonestReporting zveřejnila analýzu jeho starších příspěvků na sociálních sítích. V nich abú Tuha zpochybňuje status izraelských rukojmích unesených do pásma Gazy 7. října 2023. Jejich únosy komentuje způsobem, které organizace považuje za hanlivé i antisemitské.

Například o britsko-izraelské rukojmí Emily Damari podle deníku The Jerusalem Post napsal: "Jak je možné, že se téhle dívce říká rukojmí?" nebo také "Tahle vojačka, která byla blízko hranic města, které ona i její země okupují, se nazývá ‚rukojmí‘?" Jde přitom o oběť únosu, která byla odvlečena Hamásem poté, co během útoku na kibuc Kfar Aza byla postřelena do nohy i do ruky, na které přišla o dva prsty. V palestinském zajetí strávila celkem 471 dní.

Abú Tuha rovněž zpochybnil zprávu izraelské armády o vyšetřování vraždy židovské rodiny Bibasových teroristy z Hamásu, přičemž britskou stanici BBC označil za propagandistickou mašinerii.

Podle již zmíněné analýzy použil abú Tuha i antisemitské narážky, například když zatčení palestinsko-amerického novináře Aliho Abunimaha ve Švýcarsku připsal sionistům. Výkonný ředitel organizace HonestReporting Gil Hoffman proto vyzval k odebrání Pulitzerovy ceny s tím, že abú Tuha ospravedlňuje únosy civilistů z jejich domovů a šíří dezinformace. Podle listu The Jerusalem Post kritiku básníka podpořil i izraelský generální konzul v New Yorku Ofir Akunis: "Tento člověk by měl být za své výroky odsouzen, nikoli oceněn Pulitzerovou cenou," řekl konzul.

Básník mezi svobodu slova a deportací

Spojené státy se pod vládou Donalda Trumpa staly pro palestinské intelektuály a aktivisty místem rostoucího strachu z vyhoštění. Nová imigrační politika umožňuje deportovat i cizince s platnými vízy nebo zelenou kartou, pokud jejich veřejné projevy úřady vyhodnotí jako protiizraelské, protiamerické či antisemitské. V jejím rámci byli zadrženi například palestinský student Columbia University Mahmoud Khalil či dlouholetý rezident Mohsen Mahdawi.

Právě na pozadí těchto represí oznámil básník na síti X, že ruší všech 16 svých plánovaných vystoupení ve Spojených státech - včetně akcí na Stanfordově, Kolumbijské, NYU a Cornellově univerzitě. Abú Tuha přitom uvedl, že rušení přednášek samozřejmě ani zdaleka není tak srdcervoucí jako sledovat, jak Izrael brutálně ničí životy lidí v Pásmu Gazy - a že se necítí bezpečně ani při cestě pro děti do školy. Výhrůžky vůči sobě i své rodině označil za podlé.

Zatímco proizraelské organizace volají po jeho deportaci z USA, americké lidskoprávní iniciativy jako Artists at Risk Connection (ARC) a TransCultural Exchange označují tlak na abú Tuhu za pokus o umlčení kritického hlasu. "Musab je uznávaný hlas svého národa a musí být chráněn před takto nestoudnými útoky," uvedla ředitelka ARC Julie Trébault. Navzdory výše zmíněným rizikům básník pokračuje v ostré kritice izraelských vojenských operací a destrukce Pásma Gazy. Nadále vyzývá k mezinárodnímu kulturnímu bojkotu izraelských institucí a apeluje na solidaritu s Palestinci.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy