V ní šlo o možný pokus poškodit šance ministra vnitra Nicolase Sarkozyho v prezidentských
volbách. Villepin, kterému se rovněž přičítaly prezidentské ambice, je podezříván, že se na tomto pokusu podílel, možná dokonce se schválením prezidenta Jacquesa Chiraka, který by jako příštího prezidenta raději viděl jeho než Sarkozyho.
Villepin i Chirac jakékoli pochybení popírají a premiér vypovídal jen jako svědek.
Sarkozy, údajný terč manipulace s falešným seznamem kont u společnosti Clearstream, na která měly plynout úplatky za někdejší prodej francouzských fregat Tchaj-wanu, ve čtvrtek získal podporu velmi významných členů vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) pro svou kandidaturu ve volbách.
Na vnitrostranickém fóru v Bordeaux mu ji vyslovili bývalí premiéři Alain Juppé a Jean-Pierre Raffarin. Juppé je přitom velmi blízký Chirakovi.
"Villepin před soudci, a Juppé u Sarkozyho. To je svým způsobem dokonaný pád Chirakova tábora, pravděpodobně se souhlasem samotného prezidenta," komentoval poslední vývoj deník L´Est Républicain. Podle něho i podle dalšího listu Le Télégramme už Villepin může klidně odjet na dovolenou; "v nynější hře už se s ním nepočítá".
Také renomovaný Le Monde v rozsáhlé analýze napsal, že prezident, který dlouho doufal, že bude moci hrát proti Sarkozymu kartou Villepin, je teď tlačen k tomu, aby Sarkozyho podpořil.
UMP rozhodne o svém kandidátovi na lednovém sjezdu. Sarkozy je jasný favorit. Pro Chiraka není rozhodnutí sjezdu závazné, ale že by se o prezidentské křeslo ucházel znovu, se považuje za nanejvýš nepravděpodobné.
Sarkozy je také jediný pravicový politik schopný porazit kandidátku opozičních socialistů Ségolene Royalovou.