Jako "novou éru tvrdé geostrategické soutěže" popsala šéfka Evropské komise současnou situaci, ve které bude muset Evropa modernizovat svá pravidla. Nastínila, jak bude vypadat pětiletý plán. Ten by měl Evropě pomoct dosáhnout "rychlejšího, čistšího a spravedlivějšího růstu".
Jedním z představených návrhů je vylepšený jednotný trh pro firmy. Ten současný podle von den Leyenové stále nefunguje tak, jak by měl. "Dnes má evropský jednotný trh stále příliš mnoho národních bariér, někdy se firmy potýkají s 27 různými legislativami. Nabídneme jim místo toho možnost operovat napříč unií pod jedním souborem pravidel - od daňového systému po pracovní právo," řekla von der Leyenová. Návrh označila jako "28. režim". V loňském roce se na evropské úrovni vedly diskuse o budoucím směřování jednotného kapitálového trhu, ale evropští lídři nedospěli ke shodě.
Evropa i USA jsou si rovnocennými partnery
Von der Leyenová se vyhnula přímému komentáři k plánu nového amerického prezidenta na zavedení obchodních bariér. Místo toho zaměřila svou řeč na důležitost obchodních vztahů mezi Evropou a Spojenými státy a na to, co obě strany mohou z partnerství získat.
"Na světě nenajdete dvě ekonomiky propojenější, než jsou ty naše," řekla. "Evropské firmy zaměstnávají ve Spojených státech 3,5 milionu lidí a další milion pracovních míst přímo závisí na obchodu s Evropou," zdůraznila von der Leyenová. "Evropa dováží z USA dvakrát více digitálních služeb než z celého asijsko-pacifického regionu. Dvě třetiny všech amerických aktiv v zahraničí se nacházejí v Evropě. Navíc Spojené státy zajišťují více než polovinu naší spotřeby zkapalněného zemního plynu (LNG)," dodala.
"Pokud jsou v dohledu vzájemné výhody, jsme připraveni s vámi navázat spolupráci," prohlásila von der Leyenová, čímž přímo oslovila potenciální obchodní partnery. Hlavním poselstvím jejího projevu bylo, že Evropa usiluje o rozšíření svých obchodních vazeb a směřuje svou pozornost na nové trhy mimo USA. Zatímco Trump zavádí stav nouze na jižní hranici a chystá cla na Mexiko, von der Leyenová mluvila o tom, jak je pro Evropskou unii důležité spolupracovat s Latinskou Amerikou. Zmínila, že tento region nabývá na významu v celosvětovém obchodě.
Globální oteplování je stále největší výzvou
Šéfka Evropské komise se pak nepřímo vymezila vůči rozhodnutí Donalda Trumpa stáhnout Spojené státy z Pařížské dohody. Klimatickou dohodu označila za klíčovou pro budoucnost planety. "Pařížská dohoda je stále největší nadějí pro celé lidstvo. Evropa proto zůstane věrná svému závazku a bude spolupracovat se všemi zeměmi, které chtějí chránit přírodu a bojovat proti globálnímu oteplování," uvedla von der Leyenová.
Trump několik hodin poté, co byl inaugurován, podepsal exekutivní příkaz ukončující účast Spojených států na Pařížské dohodě z roku 2015 a zastavil finanční podporu rozvojovým zemím v oblasti klimatu.