"Volodymyre, můžeš zasáhnout Moskvu? Můžeš zasáhnout i Petrohrad?" zeptal se podle zdrojů Trump. Zelenskyj měl podle nich odpovědět: "Rozhodně. Pokud nám dáte zbraně, tak můžeme," citoval deníku zdroj. Trump měl v rozhovoru naznačit, že tento přístup podporuje, a popsal jej jako způsob, jak "dát Rusům pocítit bolest" a přinutit Kreml zasednout k jednacímu stolu.
Západní představitel, který byl o telefonátu informován, ale nepřál si pochopitelně uvést své jméno, řekl, že rozhovor odrážel rostoucí vůli mezi západními spojenci Ukrajiny dodávat zbraně dlouhého doletu, které by umožnily "přenést válku až k Moskvě". Tyto názory prý v posledních týdnech zaznívaly i ze strany amerických představitelů při neveřejných jednáních.
Bílý dům ani ukrajinská prezidentská kancelář na rozhovor zatím nereagovaly.
Debata mezi Trumpem a Zelenským podle zdrojů Financial Times vedla k předání seznamu zbraní, které by mohly být Ukrajině poskytnuty. Američané jej Zelenskému předali minulý týden v Římě.
Zbraně by mohly být dodány prostřednictvím třetích stran. Spojené státy by je nejprve prodaly evropským spojencům, kteří by je následně předali Ukrajině. Tento mechanismus by umožnil obejít současné zmrazení přímé vojenské pomoci Kongresem.
Mezi diskutovanými možnostmi byly například taktické balistické rakety Atacams s krátkým doletem až 300 kilometrů. Ty lze odpalovat i z raketometů HIMARS, které Ukrajina obdržela od Bidenovy administrativy. Nedosáhnou však na cíle hluboko v Rusku, jako je Moskva nebo Petrohrad.
Ukrajinci již dříve žádali i o střely Tomahawk, přesné úderné střely s plochou dráhou letu s doletem až 1600 kilometrů. Trumpova i Bidenova administrativa však měla obavy, že by Ukrajina tyto zbraně mohla použít nepředvídatelným způsobem.