Moskva - Rusko už v létě slíbilo, že umožní monitorování svých parlamentních voleb 2.prosince mezinárodními pozorovateli.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ale tvrdí, že ačkoliv se datum hlasování blíží, její experti pozvání stále neobdrželi.
Přitom OBSE si zakládá na tom, že monitoruje i předvolební kampaň a v posledních volbách v roce 2003 už v tuto dobu pozorovatelé v Rusku byli.
Včera bylo pozdě
Tentokrát se prý už zřejmě nestihnou dostatečně připravit.
"Monitorování v Rusku je logisticky náročná operace, která si vyžádá hodně času. Už teď je pozdě a každý další den čekání je problémem," sdělila agentuře Reuters mluvčí Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva v rámci OBSE Urdur Gunnarsdóttirová z Islandu.

Ruští kritici vlády prezidenta Putina se domnívají, že Kreml pozvání záměrně odkládá, aby pozorovatelům práci co nejvíce ztížil. Pozorovatelská mise OBSE při minulých volbách konstatovala, že neproběhly v souladu s evropskými demokratickými standardy.
Je více než pravděpodobné, že stejné vysvědčení vystaví volbám i letos, pokud vůbec do Ruska přijede.
Televize a rozhlas ve službách Kremlu
"Samotný den hlasování není dnem, kdy dochází k nezákonnému ovlivňování voleb. Problémy jsou hlavně v předvolební kampani a v tom, že všichni nemají stejné podmínky," tvrdí ruská aktivistka z organizace Golos (Hlas).
Slib, že Moskva umožní příjzed pozorovatelů, dal v srpnu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov šéfovi španělské diplomacie Miguelu Ángelu Moratinosovi.
Experti vyčítají prezidentu Vladimiru Putinovi, že státní rozhlas a televize otevřeně propagují jeho stranu Jednotné Rusko. Očekává se, že ta volby jednozančně vyhraje, a opět tak získá v parlamentu většinu.
Kandidáti, kteří se stavějí proti Kremlu, mají jen malou šanci. Seskupení nejradikálnějších Putinových kritiků s názvem Jiné Rusko, vedené šachistou Garrim Kasparovem, nebyla například vůbec povolena registrace, a nemůže se tak voleb účastnit.