Tak ostře narýsovaly víkendové parlamentní volby hranici pro to, kde jaké strany uspěly. Slovensko je - pokud jde o přízeň pro levici a pravici - rozděleno mnohem více než Česko
V bohaté a prosperující Bratislavě a okolních sedmi okrscích jednoznačně zvítězila pravice, v celém Bratislavském kraji získala přes třicet čtyři procent, zatímco levicový Smer jednom těsně nad dvacet procent.
Jiný západ než východ
Ale čím dál více na sever a východ země je situace úplně obrácená. Smer tak zvítězil v šedesáti volebních okrscích, nejsilnější byl přitom na východě Slovenska, v Prešovském kraji, kde Robert Fico získal přes třicet pět procent hlasů.
Jak si vede Slovensko po osmi letech vlády pravicového premiéra Mikuláše Dzurindy? Přiblížili jsme vám to ve čtyřech předvolebních reportážích. Publikované články z Trenčína, Žiliny, Nižné a Landomerské viesky zobrazíte kliknutím na infoboxy v mapě.
Proti Česku existuje na Slovensku jedno specifikum. Jih Slovenska na volební mapě zveřejněné deníkem Pravda zezelenal. Ne ale kvůli tomu, že by tam uspěla Strana zelených, ale protože jde o barvu Strany maďarské koalice.
Ta zvítězila v devíti okrscích a dvou krajích na jihu země s poměrně velkým náskokem před Smerem.
Maďarské politiky to katapultovalo k nejlepšímu výsledku v historii strany, přestože se ve třech krajích Strana maďarské koalice (SMK) vůbec nedostala mezi sedm nejsilnějších stran a její zisk byl menší než jedno procento.
Infobox
Kdo je podle Eurostatu na Slovensku chudý
- Za chudého byl označený každý, kdo žil v domácnosti, kde měsíčně připadalo na jednoho člena rodiny méně než 5631 korun.
- Chudoba tak ohrožuje každého osmého obyvatele Slovenska.
- Nejhorší je situace rodin s dětmi, skoro každá třetí je pod hranicí chudoby stanovenou EU.
- Výrazně lépe jsou na tom důchodci, kterých je pod touto hranicí 6,9 procenta.
- Nejméně chudých lidí je v Bratislavském kraji a samotném hlavním městě, kde přes polovinu domácností více než jedenáct tisíc korun měsíčně na osobu.
- Nejvíce chudých je pak v Prešovském kraji na východě Slovenska.
"Voliče maďarské koalice na jihu Slovenska vyburcovaly útoky Slovenské národní strany a možnost, že bude v parlamentu. Navíc má SMK věrné a spolehlivé voliče," uvedl sociolog Milan Kardoš.
Volby peněženkou?
Rozdělení hlasů nasvědčuje tomu, že reformy pravicové vlády nejvíce ocenili bohatí lidé z prosperujících regionů. A naopak k levici se přiklonili lidé z "chudého" východu Slovenska, kde navíc byla i nejnižší volební účast.
Právě to, že se reformy pravicové vlády především v daňové oblasti nejvíce vyplatily bohatým a naopak zvětšily chudobu, bylo jedním z hlavních trumfů vítěze voleb Róberta Fica.
Statistická data přitom potvrzují, že rozdíly mezi bohatým západem a chudším zbytkem země jsou obrovské. Zatímco v Bratislavském, Trenčínském nebo Trnavském kraji nezaměstnanost klesla pod deset procent, na východě Slovenska je pořád dvoj- a vícenásobná.
Lidi nepřesvědčilo ani to, že právě na východě Slovenska klesá nezaměstnanost nejrychleji a že jenom pár dnů před volbami vláda oznámila šestnáctimiliardovou investici společnosti Simonstein & Henriks Finance v Hrnově na východě Slovenska.
"Vláda nepreferovala nikoho, reformy se vyplatily všem. A investory jsme dokázali přilákat i na východ země," uvedl premiér Mikuláš Dzurinda. "Lidé ale v chudších regionech hlasovali především podle toho, co mají v peněžence, kladný účinek reforem prostě ještě nepocítili," dodal Kardoš.
Mečiar ztratil i doma
Zmenšit výrazné rozdíly mezi jednotlivými oblastmi Slovenska se nepodařilo žádné vládě, podobně jako v Česku se v poslední době dále zvětšují. Fico právě vyrovnání životní úrovně v jednotlivých regionech považuje za jednu z priorit nové vlády.
Výsledky voleb potvrzují také to, že hlasy dosud dominantního Mečiarova Hnutí za demokratické Slovensko, které o víkendu přišlo o dvě třetiny hlasů, si mezi sebe rozdělil Smer a Slovenská národní strana.
Dokazují to například čísla z obcí v Trenčínském kraji, dosud označované za spolehlivou baštu Vladimíra Mečiara. Jasně tam zvítězil Smer, SNS Jána Sloty porazila vládní Dzurindovu SDKÚ.
A Mečiar, který byl v regionu zvyklý na třicetiprocentní zisky, dostal v sobotu ani ne polovinu hlasů. "Mečiar je unavený, už by měl jít do důchodu, musí přijít někdo jiný a tím je Róbert Fico," řekl v sobotu v Novém Mestě nad Váhom Ivan Kováč.
A ani ve své rodné obci, Ladomerské Viesce, Mečiar nekraloval jako dříve. Sice volby vyhrál, získal ale téměř o třicet procent hlasů méně a v těsném závěsu za ním skončil Smer a SNS.
Ani nacionalista Ján Slota se doma v Žilině, kde šestnáct let vládne v křesle primátora, vítězem voleb nestal. Získal sice téměř dvacet procent, ale skončil až za Smerem a SDKÚ.