"Nebudu schopen uspokojit všechny," řekl syrský prezident Šara pro syrskou státní televizi. Reagoval tak na kritiku syrsko-kurdské samosprávy severní a východní Sýrie často označované jako AANES. Ve vládě totiž nesedí žádný jejich člen ani nikdo spřízněný se Syrskými demokratickými silami, se kterými nedávno Šara uzavřel mírovou dohodu a které Kurdové podporují.
Ministerské křeslo ve vládě dostal pouze jeden syrský Kurd Mohammed Terko, který působí v Damašku, studoval v německém Lipsku a je novým ministrem školství. Navzdory tomu si AANES ve svém prohlášení stěžuje, že nový kabinet "nezohlednil rozmanitost Sýrie, nadále nad ní udržuje kontrolu jedné strany a nezajišťuje spravedlivé a skutečné zastoupení všech složek syrského lidu". Terko nepochází z autonomního území ovládaného Kurdy.
Hlasitá kritička předešlého režimu ministryní
Rozporuplné reakce vyvolalo i jmenování historicky první ženy do křesla ministerstva práce a sociálních věcí. Hind Kabawatová se narodila do pravoslavné křesťanské rodiny v Damašku. Během syrské války byla vedoucí členkou vyjednávacího týmu syrské opozice v Ženevě. Hlasitá kritička předešlého režimu odmítala uznat Asadův nárok na ochránce křesťanské menšiny v Sýrii.
Někteří namítají, že Kabawatová je jedinou ženou ve 23členném kabinetu, a požadují více žen ve vládě. První žena v úřadu se nepozdává ani konzervativním islamistům, kteří ji viní z přílišné podpory LGBTQ+ menšiny. Před více než deseti lety si překryla svou profilovou fotku na Facebooku duhovou vlajkou.
Nová vláda přichází v době, kdy Sýrií otřásly masakry mezi jednotlivými náboženskými menšinami. V březnu došlo k brutálním střetům mezi islamistickými frakcemi spřízněnými se současným režimem v Damašku a proasadovskými loajalisty a podle Syrské organizace pro lidská práva zahynulo více než 1600 alavitských civilistů.
Alavité v kabinetu ztratili tři křesla
Přestože křesťané nebyli při těchto útocích terčem, zůstávají znepokojeni. Úřady nedávno nařídily uzavřít stovky podniků, kde se podává alkohol, v křesťanských čtvrtích hlavního města, což vyvolalo širokou odezvu. Po protestech veřejnosti toto rozhodnutí podle místního média Enab Baladi zrušily.
Prozatímní syrský prezident sice sliboval větší rozmanitost svého kabinetu, náboženské menšiny nakonec o svá místa ve vládě přišly. Alavité, jejichž příslušníkem byl i bývalý vládce Sýrie Bašár Asad, ztratili tři křesla a v nové vládě dostali pouze jedno ministerstvo. Křesťané, kteří v Asadově kabinetu drželi dvě ministerská křesla, mají nově pouze jedno. Počet ministrů z řad Drúzů se nezměnil, zůstali na jednom.
Vzkaz Západu
Většinu silových ministerstev získali sunnitští muslimové, kteří tvořili i drtivou většinu povstaleckých skupin, kterým se loni v prosinci podařilo svrhnout vládu Bašára Asada. Přítomnost příslušníků náboženských menšin a žen je vzkazem nové vlády západním zemím, které požadují, aby se ženy a menšiny podílely na politickém formování nového režimu v Sýrii.
Cílem oznámení nábožensky smíšené vlády je pokusit se přesvědčit západní země, aby zrušily veškeré hospodářské sankce, které byly na Sýrii uvaleny před více než deseti lety. Šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová v únoru oznámila, že Evropská unie zrušila část sankcí vůči Sýrii v některých klíčových odvětvích, jako je energetika, doprava a bankovnictví.