Rusové prostřednictvím agentury TASS oznámili, že při zřícení Tu-22M3 zahynul 2. dubna pilot a čtyři členové posádky se katapultovali. Nadzvukový bombardér měl provádět plánovaný let. O týden později se velitel ukrajinských sil Oleksandr Syrskyj zmínil v rozhovoru pro server Levý břeh o zničení stejného typu letounu ukrajinským dronem.
"Podnikli jsme řadu úspěšných úderů na letiště a nepřítel byl nucen rozmístit a přesunout svá letadla hlouběji do Ruska… Před několika dny jsme úspěšnými akcemi zničili dálkový bombardér Tu-22M3. Právě přistál a náš dron ho zasáhl. Náklady (na jeho výrobu) se pohybují kolem 100 milionů dolarů," řekl bez bližších podrobností Syrskyj.
Není jasné, zda se jedná o tentýž letoun, nicméně Irkutská oblast je od Ukrajiny vzdálená více než čtyři tisíce kilometrů, což je pro dosud známé ukrajinské drony příliš daleko. Je také možné, že se Ukrajincům podařilo na místo dopravit dron a partyzánskou akcí bombardér zničit, nebo jde o dva různé kusy techniky.
Každopádně je zřejmé, že Rusko přišlo nejméně o další jeden Tu-22M3. Už podle loňské analýzy ukrajinského serveru Defense Express čelila ruská flotila strategických bombardérů velkým problémům. Zpráva upozorňovala na dopady, které způsobilo ukončení výroby, ztráty v době agrese na Ukrajinu a potíže při modernizaci.
Hlavní ruské strategické bombardéry se opírají o flotily Tu-22M3 a Tu-95MS z dob sovětské éry, které jsou součástí jaderného odstrašení a Rusko je aktivně využívá k útokům řízenými střelami i obyčejnými bombami proti Ukrajině. Poslední Tu-22M3 ale vyrobili v roce 1993, takže země má jen omezený a stárnoucí letecký park.
Nedávné ztráty tyto počty dále snižují. Například jeden kus byl zničen ukrajinskými drony na letecké základně Soltsy v roce 2023, další sestřelili Ukrajinci systémem země-vzduch S-200 v dubnu 2024, dva Tu-22M3 poškodily ukrajinské drony dlouhého doletu na letecké základně Olenja v červenci téhož roku, ke zřícení stroje došlo v Irkutsku už i v srpnu.
Zpráva odhaduje, že v polovině roku 2023 mělo Rusko na papíře přibližně 57 letounů Tu-22M3. Skutečný počet strojů připravených k boji je však pravděpodobně nižší. Navíc byl program modernizace odložen. Defense Express se v polovině loňského roku domníval, že letuschopných Tu-22M3 je třicet.
Kritickým problémem je podle analýzy výroba motorů. Motory NK-25 byly naposledy vyrobeny v roce 1996, což značně omezuje schopnost Ruska udržovat nebo rozšiřovat svůj letecký park. Situaci dále komplikuje neexistence přímé náhrady za tyto strategické bombardéry, stejně jako za letouny Tu-95MS a Tu-160.
Ztráta každého Tu-22M3 je pro Rusko tak popsána jako "velmi, velmi bolestivá". Defense Express dochází k závěru, že ruské možnosti jsou omezeny na "požírání zbytků Sovětského svazu", přičemž každá další ztráta výrazně ovlivňuje strategické bombardovací schopnosti země.