Válka jako videohra: Ukrajinci za body získané z boje pořizují nové zbraně

Martin Sluka Martin Sluka
před 6 hodinami
Ukrajina je od začátku války kvůli své početní nevýhodě nucena přicházet s kreativními inovacemi ve způsobu vedení války. Klíčovou roli v tom hrají drony, které jsou levnější a flexibilnější než tradiční vojenská technika. Právě v oblasti dronů přišli Ukrajinci s inovací, která připomíná systémy známé z videoher. Operátoři dronů za zničení cílů získávají body, které mohou směnit za nové zbraně.
Systém funguje jako silný motivační prvek: úspěšní operátoři dostanou nové vybavení dříve než jejich méně úspěšní kolegové.
Systém funguje jako silný motivační prvek: úspěšní operátoři dostanou nové vybavení dříve než jejich méně úspěšní kolegové. | Foto: Reuters

Takzvaná "gamifikace" je metoda zavádění herních prvků do neherních oblastí: využívá se od věrnostních programů přes vzdělání až po zvyšování pracovní produktivity. Cílem je zvýšit motivaci účastníků pomocí systémů bodů, žebříčků, úrovní a odměn. Ukrajina tento systém přenesla do válečné praxe.

V srpnu 2024 spustila ukrajinská iniciativa Army of Drones nový bonusový program pro dronové jednotky. Stejně jako například ve videohře Call of Duty se i zde přidělují body za různé typy likvidace: zabití nepřátelského vojáka přinese šest bodů, poškození tanku 20 a jeho zničení 40 bodů. Za zneškodnění mobilního raketového systému je odměna až 50 bodů, píše Politico.

Vojáci následně posílají záběry z bojových akcí k analýze do Kyjeva. Odtud přichází bodové ohodnocení přizpůsobené aktuálním prioritám. Systém je přímo napojen na online obchod Brave 1 Market, který jeho vývojáři popisují jako "válečný Amazon". Vojáci si zde mohou vybírat z více než 1600 produktů a směňovat získané body přímo za nové zbraně. Nákup pak proplácí ministerstvo obrany.

"V první řadě jde o kvalitní data, matematiku války a schopnost efektivněji využívat omezené zdroje," řekl k systému ukrajinský ministr pro digitalizaci Mychajlo Fedorov pro BBC. Podle něj systém funguje i jako silný motivační prvek: úspěšní operátoři dostanou nové vybavení dříve než jejich méně úspěšní kolegové. Podle Fedorova se do systému zapojilo 90 až 95 procent bojujících jednotek.

Žebříček momentálně vede jednotka Magyarovi ptáci pod velením Roberta "Magyara" Brovdiho, který byl letos v červnu jmenován šéfem ukrajinských dronových sil. Podle oficiálních údajů stojí jeho tým za osmi procenty veškeré ruské výzbroje zničené ukrajinskými jednotkami.

Kritici odsuzují dehumanizující gamifikaci války již od první války v Perském zálivu v roce 1990. Tradičnější armádní hlasy zase varují, že systém může narušovat vojenskou hierarchii a centralizaci kontroly nad zásobováním. Měřit úspěch počtem eliminovaných cílů ale není ve válce žádná novinka. Jak připomíná The Economist, už ve válce ve Vietnamu určoval právě počet mrtvých, kdo získá vyznamenání, povýšení nebo jiné odměny.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy