V Súdánu zaútočily polovojenské jednotky na největší uprchlický tábor. Půl milionu lidí tam hrozí hladomor

ČTK ČTK
13. 2. 2025 12:15
V Súdánu zaútočily polovojenské jednotky na největší uprchlický tábor. Půl milionu lidí tam hrozí hladomor

V Súdánu zaútočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na největší uprchlický tábor. S odvoláním na místní skupinu uprchlíků to ve středu uvedla stanice BBC. V táboře, který obývá na půl milionu lidí trpících hladomorem, ozbrojenci podle svědků rabovali a zapálili tamní trh a několik domů. RSF čelí dlouhodobě obviněním, že se v regionu dopouští cíleného etnického násilí vůči nearabskému obyvatelstvu.

Jednotky RSF napadly uprchlický tábor Zamzam v provincii Severní Dárfúr v úterý, tvrdí uprchlíci. Zamzam je terčem dělostřelecké palby od minulého roku, toto je ale poprvé, co RSF čelí obviněním, že poslaly své muže, aby na tábor zaútočili, píše BBC. Mluvčí RSF popírá, že polovojenské jednotky stojí za úterním útokem. BBC Verify potvrdila záznamy publikované na sociálních sítích, kde muži v hořícím táboře mávají vítězoslavně zbraněmi a tvrdí, že jsou v táboře

Mnoho lidí z tábora kvůli útoku uteklo. Nemocnice v Zamzamu, kterou vede mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), přijala 21 vážně zraněných a sedm těl. Nemocnice podle mluvčího MSF ale nemá dostatečné prostředky k jejich léčbě. Chybí například funkční chirurgické oddělení, řekl BBC jeden nejmenovaný svědek. Zranění také nemohli vyhledat lékařskou pomoc v nedalekém městě Fášir, protože RSF blokovaly přístupové cesty, uvedl ministr zdravotnictví provincie Severní Dárfúr Ibráhím Abdalláh Chátir. "To jen podtrhuje realitu, že v Severním Dárfúru teď neexistuje bezpečné místo, kam by se lidé mohli uchýlit," dodal.

Fášir je jediné velké město v oblasti, které není pod kontrolou jednotek RSF. Polovojenské jednotky jej obléhají od loňského dubna. V Súdánu proti sobě od té doby bojuje armáda vedená generálem a faktickým vládcem této africké země Abdal Fattáhem Burhánem a polovojenské Jednotky rychlé podpory bývalého Burhánova zástupce Muhammada Hamdana Dagala. Veškeré pokusy o brzkém ukončení války zatím skončily neúspěšně.

V súdánské občanské válce podle OSN dosud zahynulo nejméně 20.000 lidí a desetitisíce dalších byly zraněny. Podle aktuálních dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) muselo od začátku bojů opustit své domovy více než 12 milionů lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy