Jednou z největších skupin, jejíž členové nahrazují roli policie, je ultranacionalistická Ruská obščina, která má napříč celým Ruskem zhruba 150 poboček. Na sociálních sítích se statisíci sledujících zveřejňuje záběry ze svých "zásahů". Od opileckých potyček mezi sousedy přes razie na pouliční obchody přistěhovalců až po výpady proti LGBTQ večírkům.
Její členové se však jen zřídkakdy setkávají s trestními postihy. Důvodem jsou úzké vazby na ruské orgány činné v trestním řízení. Obšična často působí jako neformální posila pro policii, píše server Mediazona.
Válka na Ukrajině odčerpává pracovní síly po celém Rusku a výjimkou není ani policie. Podle údajů ministerstva vnitra chybí v současnosti asi 172 tisíc policistů, přičemž jen během loňského roku jich ubylo kolem 33 tisíc. Mnoho z nich odchází do armády, kde si na náborových bonusech vydělají víc než za celý rok u policie.
"Vím o tom, že v systému ministerstva vnitra narůstá nedostatek personálu, zejména na nejnižší úrovni. Problém je samozřejmě složitý," přiznal v březnu moskevským policistům prezident Vladimir Putin.
Jedním z nejvíce zasažených měst je sibiřská metropole Novosibirsk , kde chybí 40 procent hlídkových pozic. Právě zde členové Ruské obščiny při jedné z razií obklíčili přistěhovalce pracující na staveništi a s pomocí obušků je odvedli na policejní stanici kvůli kontrole pracovních povolení.
Ruská obščina však není jedinou nacionalistickou skupinou, která na sebe bere roli policie. Na podobných raziích se podílí také skupina Severní člověk, která se mimo jiné zaměřuje na razie na LGBTQ bary a noční kluby.
V sibiřském městě Ťumeň v noci hlídkují veteráni, kteří se vrátili z fronty. Na ruském Dálném východě zase působí jednotka dobrovolníků s názvem Tygr, složená rovněž z bývalých vojáků.
Režimní loajalisté nebo bezpečnostní riziko?
Podle deníku The Wall Street Journal může rostoucí vliv nacionalistických skupin narušit křehkou rovnováhu nacionalismu v ruské politice. Nacionalismus je v Rusku dlouhodobě využíván jako politický nástroj, ale zároveň představuje potenciální riziko, pokud přeroste do radikální nebo etnické podoby.
V zemi žije téměř 200 oficiálně uznávaných etnických menšin. Otevřená podpora etnického ruského šovinismu ze strany vlády by tak mohla podkopat vnitřní soudržnost celé federace.
Podle Věry Alperovičové z moskevské nevládní organizace Sova se může nahrazování policie nestátními silami obrátit proti státu. Ten se tím totiž vzdává výlučného monopolu na tzv. legitimní násilí.
Z krátkodobého hlediska může zapojení nacionalistických nebo polovojenských skupin pomoci řešit aktuální problémy. Dlouhodobě však tyto skupiny mohou posilovat, získávat vlastní politické ambice a představovat riziko pro režim.
Známý je příklad wagnerovců Sergeje Prigožina, když se původně loajální prodloužená ruka Kremlu v roce 2023 vydala na Moskvu.