Peking - Zpočátku se Číňan Li Č'-wej z okresu Pin-čchuan na jihovýchodě nejlidnatější země světa domníval, že narazil na hada. Pak se ale z podivného zvířete, které lezlo kolem jeho domu, vyklubala obyčejná žížala.
Spíše tedy neobyčejná, protože měřila půl metru. To, že se skutečně jedná o žížalu, potvrdilo až detailní ohledání tvora, jenž se plazil v odvodňovací stružce.
"Vypadalo to jako had, když jsem si to ale prohlédl pozorněji, ukázalo se, že je to obří žížala," svěřil se Li serveru ksla.com, na nějž se odvolává britský internetový deník metro.co.uk.
Číňan se rozhodl, že si žížalu ponechá a bude ji chovat na svém dvorku, aby se na ni mohli chodit dívat také jeho sousedé. Čínští biologové se nyní pokoušejí obřího červa zařadit, patří ale zjevně do čeledi Megascolecidae.
Její zástupci, zejména veležížala australská (Megascolides australis), dorůstají běžně až jednoho metru, výjimečně ale až 3 metry.
Tato veležížala patří mezi ohrožené druhy a žije ve vlhké půdě v oblasti Gippsland ve svazovém státě Victoria. Má temně fialovou hlavu a šedomodré tělo a už po narození měří 20 centimetrů.
Žížaly obřích rozměrů se vyskytují ostatně také v Německu, kde je na jihozápadě spolkové země Bádensko-Württembersko v tamním Schwarzwaldu registrována žížala druhu Lumbricus badensis. V klidovém stavu měří 30 centimetrů, když se ale dá do pohybu, může své tělo natáhnout až na dvojnásobnou délku.
Totéž ostatně platí pro naši žížalu obecnou, která měří deset centimetrů, své články ale v extrémním případě dokáže protáhnout až na 30 cm.