Na východě Amsterodamu byl ve středu ráno odhalen takzvaný kámen zmizelých věnovaný Ilse Wagnerové a její rodině, píše agentura AFP. Wagnerová byla přítelkyní a spolužačkou Anny Frankové, která ji několikrát zmínila ve svém slavném deníku. Frankovou zabili nacisté v 15 letech roce 1945 v německém koncentračním táboře Bergen-Belsen, 14letou Wagnerovou o dva roky dříve ve vyhlazovacím táboře v Sobiboru v Polsku. Obě byly Židovky narozené v Německu, které před režimem Adolfa Hitlera prchly s rodinami do Nizozemska.
Na diskrétním obřadu před posledním bydlištěm rodiny Wagnerových před jejich deportací do vyhlazovacích táborů promluvila Helen Romainová-Levienová, Ilseina sestřenice z druhého kolena, která kvůli této příležitosti přiletěla ze San Franciska ve Spojených státech. "Je úžasné, že jsou všichni pohromadě, protože byli rozděleni, než je zabili," řekla 82letá Američanka.
Datum 2. dubna bylo vybráno záměrně, protože právě v ten den v roce 1943 Ilse, její matka Johanna a babička Golda dorazily do polského tábora Sobibor, kde je nacisté okamžitě zavraždili. Ilsein otec Alfred zahynul již dříve v Osvětimi. Rodina se hlásila k ortodoxnímu židovství.
"Stolpersteine" neboli kameny zmizelých jsou pamětní dlažební kostky s mosazným povrchem, které se nacházejí po celé Evropě včetně Česka a jmenovitě uctívají oběti holokaustu. "V židovské tradici se říká, že dokud zmiňujeme jméno, ten člověk je stále s námi," vysvětlila Janny van der Molenová, nizozemská spisovatelka a autorka dětské knihy o přátelích Anny Frankové.