Washington - Schvalování rezoluce o genocidě Arménů v dolní komoře amerického parlamentu bude zřejmě odloženo. Podle agentury Reuters o to požádali čtyři demokratičtí poslanci, kteří návrh zákona připravili.
Zástupci demokratů však odmítají, že by hlasování bylo staženo z programu úplně.
"Domníváme se, že valná většina našich kolegů ze Sněmovny reprezentantů rezoluci o genocidě podpořit chce, a že to i udělá, pokud k tomu budou vhodnější podmínky," stojí v dopise, který adresovali předsedkyni parlamentu Nancy Pelosiové.
Ankara hrozí
Po mohutných protestech Turecka, významného spojence USA na Blízkém východě, začala podpora rezoluce ve Sněmovně klesat.
Čtěte více: Turecký premiér: Vztahy s USA jsou v kritickém bodě
Ankara totiž hrozí omezením spolupráce s americkými vojáky v Iráku a invazí na irácké území, které je pod patronací kurdské samosprávy. To by podle odborníků mohlo už tak destabilizovanou zemi uvrhnout do ještě většího chaosu.
Čtěte více: Turečtí vojáci vstoupili do Iráku. Po útoku se stáhli
Předkladatelé rezoluce teď doufají, že by se o návrhu mohlo hlasovat "později během letošního roku, nebo v roce 2008".
Vláda proti rezoluci
Pelosiová, která o schválení této rezoluce dlouho usilovala, už ústy svého mluvčího vzkázala, že bude rozhodnutí předkladatelů zákona respektovat.
Proti návrhu naopak vystupuje administrativa prezidenta Bushe. Podle ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové by její přijetí mělo pro válku v Iráku "vážné následky".
Rezoluce tvrdí, že vyvraždění 1,5 milionu Arménů v Turecku za první světové války bylo genocidou. S touto interpretací událostí však Turecko nesouhlasí. Na protest proti schválení rezoluce zahraničním výborem sněmovny 10. října Ankara z Washingtonu odvolala svého velvyslance.
Čtěte více: Turecko dočasně stahuje svého velvyslance z USA