Oním starým přítelem Vladimira Putina je podle The Financial Times Matthias Warnig, bývalý důstojník východoněmecké tajné služby Stasi. S Putinem se měli setkávat mezi léty 1985 až 1990, kdy byl současný ruský prezident příslušníkem sovětské tajné služby KGB v tehdejší Německé demokratické republice. Z Warniga se stal po konci kariéry u tajných služeb byznysmen, který pracoval mimo jiné pro ruský Gazprom. Na starosti měl do roku 2023 právě i Nord Stream 2.
Jedno z potrubí tohoto plynovodu však bylo zničeno při sabotáži v září 2022. Ta poškodila i oba potrubní systémy staršího projektu Nord Stream 1. Němečtí žalobci se domnívají, že akci provedla ukrajinská skupina. Nord Stream 2 má nicméně ještě druhé potrubí s roční kapacitou 27,5 miliardy kubických metrů zemního plynu. Tato část je nepoškozená, ale dosud nevyužívaná.
Warnigova akce jako zprostředkovatele jednání zahrnovala podle Financial Times kontakt Trumpovy administrativy skrze americké investory a nakonec vedla k tomu, že jedno investiční konsorcium z USA již vypracovalo návrh dohody s Gazpromem pro období po zrušení sankcí. Podle listu to svědčí o postupném sbližování mezi Washingtonem a Moskvou.
Britské noviny The Times v této souvislosti připomínají, že během svého prvního funkčního období Donald Trump vyvíjel úsilí ke zrušení projektu Nord Stream 2 a lobboval v Německu, aby místo něj nakupovalo z USA zkapalněný zemního plyn. "Ve znamení náhlého uvolnění napětí mezi Ruskem a USA od Trumpova návratu do Bílého domu ale údajně zcela obrátil svůj postoj. Možná dohoda by zahrnovala americké investory, kteří by zachránili Nord Stream 2 před bankrotem a získali podíl ve společnosti," informuje britský tisk.
Podle německého deníku Bild americkou stranu na jednání, které se uskutečnilo ve Švýcarsku, zastupoval mimo jiné Richard Grenell, někdejší šéf tajných služeb (DNI) a velvyslanec v Německu. Dnes působí jako Trumpův zmocněnec pro speciální mise. Součástí týmu měl být i Stephen Lynch, bohatý americký podnikatel s vazbami na Trumpa. Bývalý východoněmecký špion Warnig i Grenell účast na jednání popřeli. Lynch se dosud nevyjádřil.
Nový plán by přitom mohl teoreticky poskytnout USA značný vliv na dodávky energie do Evropy. Stalo by se tak samozřejmě v případě, že by byl provoz Nord Streamu 2 skutečně obnoven. A to by i přes případné zrušení sankcí proti Moskvě a následnou dohodu Američanů s Rusy a Gazpromem mohl být problém, jelikož by transport plynu muselo schválit Německo. Německá vláda navíc v roce 2022 zrušila licenční řízení pro Nord Stream 2 a nikdy nevydala dokumenty potřebné k jeho provozu.
"USA by ale mohly říct: 'Teď bude Rusko spolehlivé, protože uprostřed toho budou důvěryhodní Američané'," uvedl bývalý vysoce postavený americký úředník obeznámený s jednáními. Dle Financial Times se v posledních týdnech o údajných jednání ohledně Nord Stream 2 dozvěděli i vysocí představitelé Evropské unie a téma intenzivně probírali. Děje se tak v době, kdy Trumpova administrativa usiluje o mírovou dohodu ve válce na Ukrajině a Evropané mají pocit, že USA mnohem více jednají s agresorem než s napadenou Ukrajinou.
Trump přitom již Rusku přislíbil hospodářskou spolupráci, pokud se podaří mírové dohody dosáhnout. Klíčový ekonomický vyslanec Kremlu pro jednání s USA Kirill Dmitrijev pak pro americkou stanici CNN řekl, že spolupráce s USA by mohla "zahrnovat energetické" dohody určitého druhu. Bližší podrobnosti neuvedl.