"Ano, prohráváme válku se Šáhidy." Rusové pálí na Ukrajince i úplně jiné modely dronů

Michaela Lišková Michaela Lišková
před 18 hodinami
"Vážný problém pro Ukrajinu." Na okupovanou zemi cílí čím dál více útočných dronů z Ruska. Za tři roky Moskva vypustila téměř 29 tisíc útočných dronů Šáhid na ukrajinské pozice a města. Ukrajinské síly většinu z nich sice sestřelily nebo na ně použily rušičky, ale teď už jejich protivzdušné obraně dochází síly.
Ukrajinci zveřejnili video protiletadlového dělostřeleckého systému Skynex, který sestřeluje Šahedy | Video: Michaela Lišková

Rusko na Ukrajinu vypouští také modely dronů Geran poháněných vrtulí, které mají navíc satelitní navigační přijímače, takže jsou odolné proti rušení. Zároveň se zvyšují také útoky bezpilotními letouny Šáhid. Na otázku, jestli Ukrajina prohrává válku se Šáhidy, odpověděl zástupce ukrajinského týmu pro elektronický boj Noční hlídka jednoduše: "Ano, prohrává."

"Rusko v červnu vypustilo 2736 dronů, z nichž mnohé mířily na Kyjev. Tyto bezpilotní letouny tvořily skoro 10 % z celkového počtu vypuštěných dronů, což dokazuje rostoucí produkci," vysvětlil zakladatel respektované ukrajinské analytické skupiny Frontelligence Insight Tatarigami.

"Tato data se shodují s dřívějšími varováními ukrajinské rozvědky, která odhadovala měsíční produkci Ruska na přibližně 2700 bezpilotních letounů typu Šáhid a zhruba 2500 falešných dronů, které fungují jako návnady," dodal Tatarigami s tím, že ty odvádějí pozornost ukrajinské obrany a pomáhají tak ozbrojeným Šáhidům dosáhnout svých cílů.

V srpnu 2024 ukrajinské úřady uvedly, že Rusko vyrábí asi 500 Šáhidů měsíčně. "Od té doby se produkce znásobila a drony se staly smrtonosnějšími: hmotnost bojové hlavice se zvýšila z asi 45 kilogramů na 90 a zlepšila se manévrovatelnost," napsal zakladatel Frontelligence Insight.

"Rostoucí rozsah je pro Ukrajinu vážným problémem. I při vysoké a velmi optimistické míře zachycení 95 % by jedna vlna 700 bezpilotních letounů nechala zhruba 35 z nich dosáhnout svých cílů. Tři takové vlny by mohly způsobit více než 100 úderů," varoval Tatarigami.

Ukrajina sestřeluje drony pomocí mobilních zbraňových týmů, protiletadlových raketových systémů, stíhaček, bitevních vrtulníků i záchytných dronů. Mimo vytyčené cíle je posílají se střídavými úspěchy rušičky.

Narůstající masa dronů ale představuje pro Ukrajince čím dál větší bolehlav. "Část problému spočívá v tom, že munice, kterou Ukrajinci používají k sestřelování Šáhidů, je dražší než drony. Střela IRIS-T, kterou je ničí, stojí více než 400 tisíc dolarů. Šáhid, stojí 200 tisíc," popsal server Trench Art.

Pro Ukrajince není zásadní jen to, aby zvýšily produkci systémů, které drony zachytí, ale také aby snížily cenu za jedno odchycení tak, aby bylo levnější drony zadržet než vyrobit, tvrdí Tatarigami.

Nejlevnější obranou proti dronům je využívání už zmíněných rušiček. Zabezpečení města rušičkami stojí zhruba osm milionů dolarů. Několik měst, v nichž se Ukrajincům podařilo své rušičky v dostatečné míře rozprostřít, nezaznamenalo skoro žádné údery Šáhidů po celé měsíce.

Rusové mohou ale zařídit, aby byly drony vůči elektronickému boji imunní - tím, že přidají další antény pro satelitní navigaci, což nutí Ukrajince doplnit další kanály do rušiček. Nebo riskovat, že elektronická obrana selže.

Rusové nyní vyvíjejí své drony rychleji než Ukrajinci své rušičky, přiznal zástupce Noční hlídky. "A to je stejně tak byrokratické jako technologické selhání. Pokaždé, když se Noční hlídka nebo jiný vývojář obrátí na ukrajinskou vládu s výrobou nového typu rušičky, musí bojovat se stejnými byrokratickými překážkami, které překonali s předchozí rušičkou, včetně intenzivního prověřování," uzavírá Trench Art s tím, že výrobce musí mimo jiné s jistotou dokázat, že není nepřítel Ukrajiny.

"Strach si bere vše." Ukrajinec popsal, jak se bojuje v zákopech tváří v tvář Rusům (celý článek s videem zde)

Hlasy fronty - ukrajinský voják Ruslan | Video: Matyáš Zrno, Petr Židek
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy