Tymošenková, Porošenko či Zalužnyj. S řadou Ukrajinců už Američané jednají o volbách

Michaela Nováčková Michaela Nováčková
7. 3. 2025 20:07
Vyjednávali, nebo nevyjednávali? A s kým? Server Politico ve čtvrtek přišel s překvapivou zprávou: čtyři představitelé Trumpovy administrativy měli vyjednávat s členy ukrajinské opozice o možných parlamentních volbách na Ukrajině. Informace přichází v době, kdy vztahy mezi Kyjevem a Washingtonem jsou značně napjaté, zatímco z Moskvy slyšíme chválu na Donalda Trumpa.

Posledním velkým volebním rokem na Ukrajině byl rok 2019. Prezidentské volby znamenaly pro zemi výraznou změnu. V druhém kole hlasování, které proběhlo v dubnu, zvítězil politický nováček, komik Volodymyr Zelenskyj, který porazil tehdejšího prezidenta Petra Porošenka se ziskem více než 73 procent hlasů. Zelenskyj vedl netradiční kampaň založenou na slibu boje s korupcí a obnovy důvěry veřejnosti v politiku. 

Zelenskyj krátce po svém nástupu do úřadu rozpustil parlament. Argumentoval tím, že tehdejší složení parlamentu neodpovídalo jeho politické vizi ani očekáváním voličů, kteří žádali rozsáhlé změny. Zelenskyj se tímto krokem snažil využít vlnu vlastní popularity k získání parlamentní většiny, což se mu následně v červencových předčasných volbách podařilo. Strana Sluha národa, za niž kandidoval do prezidentského křesla, dostala v předčasných parlamentních volbách většinu mandátů. Poprvé v historii Ukrajiny se tak vládní strana obešla bez koaličního partnera.

Poté, co Američané v čele s Donaldem Trumpem nedávno zvedli otázku voleb na Ukrajině, se objevily spekulace nad novým nástupcem Zelenského. Kromě dvou známých jmen je mezi diskutovanými i bývalý vrchní velitel ozbrojených sil. 

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu.
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. | Foto: Reuters

Julija Tymošenková

Julija Tymošenková je jednou z nejznámějších ukrajinských političek. Bývalá premiérka a dlouholetá vůdkyně strany Baťkivščyna (Vlast) potvrdila, že s americkými představiteli Trumpovy administrativy je v kontaktu, odmítla ale volby za válečného stavu.

Původně podnikatelka v energetickém sektoru vstoupila do politiky v 90. letech a stala se symbolem opozice proti proruskému establishmentu, zejména během tzv. oranžové revoluce v roce 2004. Tymošenková dvakrát zastávala post premiérky a v roce 2010 neúspěšně kandidovala na prezidentku proti Viktoru Janukovyčovi.

O rok později byla odsouzena za údajné zneužití pravomocí při podpisu plynových smluv s Ruskem, což mnozí považovali za politicky motivované stíhání. Její manžel Oleksandr požádal o azyl v České republice, odkud chtěl působit proti ukrajinskému režimu. Z vězení byla osvobozena v roce 2014 po tzv. Euromajdanu. 

V současnosti Tymošenková a její strana Baťkivščyna patří ke středně významným politickým silám v ukrajinském parlamentu. Ve volbách 2019 získala její strana přibližně osm procent hlasů a obsadila 26 mandátů ve 450členné Verchovné radě. Přestože již nemá dominantní vliv, Tymošenková zůstává důležitou tváří ukrajinské politiky s výrazným hlasem v opozičních lavicích. 

 

Právě se děje

Další zprávy