Tunisané v pondělním referendu, které provázela slabá účast, velkou většinou podpořili změny ústavy posilující prezidentské pravomoci. Podle agentury Reuters to vyplývá z průzkumu provedeném na základě dotazování u hlasovacích místností. Prezident Kaís Saíd, který právě před rokem rozpustil parlament v zájmu ukončení politické krize a převzal většinu pravomocí, vyzýval občany k účasti. Opozice, včetně donedávna nejsilnější parlamentní strany An-Nahda, vyzvala k bojkotu.
Souhlas s navrženými změnami vyjádřilo 92,3 procenta hlasujících, uvedl institut Sigma Conseil v průzkumu zveřejněném státní televizí. Plebiscitu, u něhož nebylo stanoveno žádné kvorum, se patrně zúčastnilo na 25 procent oprávněných voličů. Podle institutu mezi 1,8 a 1,9 milionu z 9,3 registrovaných voličů vyslyšelo výzvu opozice a hlasování bojkotovalo.
Volební místnosti se uzavřely dnes ve 23:00 SELČ, první oficiální výsledky se podle agentury AFP očekávají v úterý dopoledne.
Tunisko bylo považováno za jedinou arabskou zemi, jíž se po revoluci podařilo ustavit demokratické instituce. Byl svržen bývalý prezident Zín Abdiín bin Alí a Tunisko mířilo k demokratickému systému. Saíd ovšem loni tento trend zastavil, rozpustil parlament, odvolal premiéra i vládu. Podle kritiků nová ústava oslabuje parlamentní systém a soustřeďuje moc v rukou prezidenta.