Trumpova celní politika, jakkoliv populární mezi jeho skalní základnou, vyvolává v širší veřejnosti vlnu nevole. Nové průzkumy ukazují, že většina Američanů očekává v důsledku těchto opatření vyšší ceny, a to včetně značného podílu republikánů. Podle šetření agentury YouGov z 2. dubna více než polovina respondentů uvedla, že s celními opatřeními "spíše" nebo "rozhodně" nesouhlasí. Pouze 34 procent z nich je schvaluje.
Právě voliči, kteří stáli za Trumpovým návratem do úřadu, se nyní cítí zrazováni. Mladí voliči, Afroameričané, Latinoameričané i nezávislí jsou skupiny, které zpravidla preferovaly demokraty, ale v roce 2024 udělaly výjimku - a teď vyjadřují obavy, že se jejich ekonomická situace nezlepší, ale naopak zhorší.
Cla jako riziková sázka
Trump během kampaně zdůrazňoval snahu zkrotit inflaci a zlevnit životní náklady. Mnozí voliči, nespokojení s tím, jak si s těmito tématy poradil předchozí demokratický prezident Joe Biden, v něm viděli naději. Nyní se však Trumpova administrativa soustředí zejména na imigrační otázky, reorganizaci federální vlády a zavádění cel.
"Den osvobození" - jak Trump pojmenoval událost, kdy minulou středu avizoval zavedení nových cel - byl pro část (nejen) americké veřejnosti šokem. Více než dvě třetiny amerických respondentů průzkumu YouGov se domnívají, že tato opatření povedou ke zdražení každodenního zboží, včetně 47 procent dotázaných republikánů.
Podle odborníků jde o klasický příklad ekonomického dilematu: sice jde o krok motivovaný ochranou domácí produkce, ale jeho vedlejším efektem jsou vyšší náklady pro spotřebitele.
Voliči z menšin a mladí lidé ztrácejí v Trumpa důvěru
Největší odpor vůči celní politice přichází ze stran demografických skupin, které Trump v roce 2024 překvapivě oslovil. Na 48 procent afroamerických voličů nesouhlasí s jeho opatřeními, u latinskoamerické skupiny dokonce nesouhlasí více než polovina oslovených. A více než 60 procent z nich se zároveň obává, že cla zvýší ceny zboží.
Obdobně skeptičtí jsou mladí lidé do 30 let, kteří sice v menší míře než dříve volili demokraty, ale jejich přeliv k republikánům nebyl ideologický. Šlo spíš o ekonomické obavy, ukázaly průzkumy. Nyní se však ukazuje, že právě tato generace začíná být opět kritická.
Trumpův úspěch mezi nezávislými voliči
Významným faktorem Trumpova volebního úspěchu byl také posun mezi nezávislými voliči. Ti se v roce 2024 rozdělili mezi Trumpa a Harrisovou téměř rovnoměrně, což znamenalo zásadní zisk oproti předchozím volbám. Jenže i zde přichází deziluze: více než polovina těchto voličů se staví proti clům a většina z nich očekává jejich negativní dopad na ceny.
Trumpovi oddaní příznivci z hnutí MAGA zůstávají v otázce cel většinově loajální. Průzkumy ukazují, že jejich míra schvalování prezidentova postupu se od února do dubna téměř nezměnila. Naproti tomu mezi širší skupinou republikánských voličů bez vazby na MAGA klesla důvěra v Trumpovu ekonomickou politiku výrazně.
Datový novinář John Burn-Murdoch z Financial Times upozorňuje, že vzniká "ekonomický rozpor mezi příznivci MAGA a širší republikánskou stranou". Rozpor, který může mít zásadní dopad nejen na další roky Trumpovy vlády, ale i na samotnou podobu americké pravice.