Nejvyšší soud USA zrušil nařízení federálního soudu, které bránilo administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa deportovat venezuelské migranty na základě zákona z 18. století. Soud nicméně uvedl, že Venezuelané musí mít možnost soudně napadnout své vyhoštění ještě před deportací. Tyto případy pak náleží soudům v Texasu a nikoli ve Washingtonu, uvedla agentura AP.
Trump nařídil vyhostit Venezuelany v rámci tažení proti zločinecké organizaci Tren de Aragua. Tuto organizaci podle šéfa Bílého domu využívá vláda venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, aby destabilizovala Spojené státy. Kvůli alianci mezi vládou a zločineckou organizací se podle Trumpa z Venezuely stal hybridní kriminální stát, což podle šéfa Bílého domu umožňuje pro deportace využít zákon o nepřátelských cizincích z roku 1798, který naposledy využily Spojené státy za druhé světové války k internaci osob japonského, německého či italského původu.
Federální soud 15. března deportace zablokoval a odvolací federální soud toto předběžné rozhodnutí ponechal v platnosti. Zatímco soudní spor u federálního soudu pokračuje, rozhodla se Trumpova administrativa vymoci u Nejvyššího soudu verdikt, který by předběžné opatření federálního soudu zvrátil. Ministerstvo spravedlnosti v soudních dokumentech argumentovalo tím, že federální soudy by neměly zasahovat do citlivých diplomatických jednání a že migranti by se měli obrátit na soudy v Texasu, neboť jsou zde zadržováni.
Nejvyšší soud Trumpově administrativě v pondělí vyhověl, zároveň jí ale nařídil, aby Venezuelanům poskytla přiměřený čas obrátit se na soud. Také uvedl, že venezuelští migranti musí dostat šanci k soudnímu napadnutí deportace ještě dříve, než je americké úřady pošlou ze země.