Bangkok pod troskami. Thajskem a Barmou otřáslo zemětřesení, obětí je už přes 1600

Bangkok pod troskami. Thajskem a Barmou otřáslo zemětřesení, obětí je už přes 1600
Záchranáři pracují pod návalem emocí.
Na mnoha místech nadále nefunguje elektřina či internet, poškozeno je množství silnic a zcela zničené jsou i některé budovy
Thajsko a Barmu zasáhlo v pátek silné zemětřesení, záchranáři v akci.
Pacienti nemocnice leží na lůžkách pod širým nebem po silném zemětřesení v Bangkoku. Zobrazit 25 fotografií
Foto: Reuters
Jan Bezucha ČTK Jan Bezucha, ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2025 15:17
Mohutné páteční zemětřesení v Barmě má už přes 1600 obětí, oznámila v sobotu podle agentur barmská státní média. Zraněných je více než 2300. Zemětřesení otřáslo také sousedním Thajskem, kde podle aktuální bilance zahynulo šest lidí a dalších 26 bylo zraněno. Stalo se tak na třech staveništích včetně jednoho, kde se zřítila nedokončená stavba třicetipatrového mrakodrapu.

Páteční bilance v Barmě uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vojenské junty Min Aun Hlain nicméně připustil, že se počet obětí zvýší. V sobotu se vojenská vláda obrátila na mezinárodní společenství se žádostí o pomoc, podle Radiožurnálu ji obdrželo i české velvyslanectví v Rangúnu.

Vojenské vedení 54milionové země uvedlo, že dosud bylo nalezeno 1002 mrtvých a dalších 2376 lidí utrpělo zranění. Zároveň junta naznačila, že bilance obětí může dále růst, když v prohlášení sdělila, že "se stále shromažďují podrobné údaje".

Čeští občané jsou v pořádku, potvrdil v sobotu páteční informace Černínský palác.

Zemětřesení o síle 7,7 stupně udeřilo v pátek kolem 12:50 místního času (7:20 SEČ), epicentrum se nacházelo nedaleko Mandalaje, druhého největšího města Barmy, které má 1,6 milionu obyvatel. Otřesy v mnoha oblastech vedly ke zřícení budov a způsobily i další rozsáhlé škody.

"Zasažena byla infrastruktura, jako jsou silnice, mosty a budovy, což způsobilo ztráty na životech a zranění civilistů. V postižených oblastech se v současné době uskutečňují pátrací a záchranné operace," uvedla junta v dřívějším prohlášení.

Ve většině metropole Neipyijto nadále nefunguje elektřina či internet, poškozeno je množství silnic a zcela zničené jsou i některé budovy, v nichž bydleli vládní zaměstnanci. Agentura AFP napsala, že přes 90 lidí je pravděpodobně uvězněno v troskách dvanáctipatrové budovy v Mandalaji, která se v důsledku otřesů zřítila. Záchranáři se je snaží dostat ven. Na řadě míst asijské země se lidé pokoušejí své příbuzné vyprostit jen za pomoci rukou a jednoduchých nástrojů, protože nemají k dispozici těžkou techniku.

Z analýzy satelitních snímků podle agentury AP mimo jiné vyplynulo, že se zřítila řídicí věž letiště v metropoli Neipyijto. Jestli někdo zemřel, není jasné, ale je pravděpodobné, že v čase zemětřesení ve věži byli lidé.

První zahraniční letadla s pomocí zatím přistávají v bývalém hlavním městě Rangúnu. Čína uvedla, že do Barmy poslala přes 135 záchranářů a expertů spolu se zdravotními potřebami, Rusko informovalo o 120 záchranářích. Desítky jich vyslala i Indie, přislíbila je například také Malajsie.

Barmou zmítá vleklá a krvavá občanská válka, která má už tak na svědomí rozsáhlou humanitární krizi, připomíná AP, podle níž jsou vysídleny přes tři miliony lidí. Cestování je v zemi obtížné a nebezpečné, což ještě komplikuje záchranné práce. Vojenská vláda, která i po zemětřesení pokračovala v útocích, v pátek v několika regionech vyhlásila stav nouze.

Zemětřesení otřáslo také sousedním Thajskem, kde podle aktuální bilance zahynulo šest lidí a dalších 26 bylo zraněno. Stalo se tak na třech staveništích včetně jednoho, kde se zřítila nedokončená stavba třicetipatrového mrakodrapu. Dalších 47 lidí se stále pohřešuje, uvedly dnes podle AP thajské úřady.

 

Právě se děje

Další zprávy