Informovala o tom agentura DPA. Podle ní mnoho obyvatel zhruba 15milionovou metropoli už opustilo a odešlo na sever na pobřeží Kaspického moře, kde problémy se zásobováním vodou nejsou.
"Situace je vážná a Teherán skutečně nemá žádnou vodu," řekl Pezeškján. Dodal, že přemístění hlavního města jako nouzové řešení nelze vyloučit. Podle státní tiskové agentury IRNA normální zásobování vodou v Teheránu i v dalších oblastech nebude možné ještě několik týdnů. Teherán již pátým rokem zažívá období sucha, ale letošní srážky jsou nejmenší za 60 let.
Hladina vody v sedmi přehradách po celé zemi klesla pod deset procent a dvě nádrže v provinciích Hormozgán a Fárs zcela vyschly, napsala DPA. Podle ní je 80 procent nádrží v Íránu téměř prázdných a v některých klesla hladina na nejnižší úroveň za sto let. Situaci mohou zlepšit až podzimní deště.
Nedostatek vody také výrazně snížil výkon vodních elektráren, což způsobilo výpadky dodávek elektrické energie. Spotřebu elektřiny navíc v tuto dobu zvyšuje používání klimatizací, teploty tento týden na řadě míst v Íránu překročily 40 stupňů Celsia, někde se blížily i k 50 stupňům a na některých místech i tuto hranici překročily.