Upozornil, že Ukrajinci prováděli už dříve "špinavosti" v syrské provincii Idlib, která byla pod kontrolou povstalců. Komentátor a analytik deníku Washington Post David Ignatius píše s odvoláním na své zdroje, že ukrajinská vojenská rozvědka HUR zřejmě skutečně syrským rebelům v jejich ofenzivě proti režimu Bašára Asada pomohla.
"Ukrajina poslala do provincie Idlib dvacítku operátorů dronů a přes 150 bezpilotních letounů zhruba čtyři až pět týdnů před začátkem ofenzivy," uvedl Ignatius s odvoláním na dobře informované zdroje z Kyjeva.
Islamistická organizace Haját Tahrír aš-Šám zahájila velký útok na konci listopadu a na pozice Asadovy armády nasadila ve velké míře drony. Asad opustil Damašek v ruském letadle v neděli 8. prosince. Odolával v občanské válce třináct let, pak se jeho režim zhroutil za jedenáct dní.
Kyjev oficiálně nepotvrdil, že by se jakkoliv v Sýrii angažoval. Asadův režim ale vojensky podporovalo Rusko, takže Ukrajinci měli zájem mu uškodit. A přihlásili se k podílu při útoku na ruské příslušníky takzvané Wagnerovy skupiny, kteří zahynuli letos 27. července při útoku tuarežských rebelů na severu Mali. Při dobře připraveném výpadu zemřelo 84 ruských bojovníků.
"Tuaregům jsme poskytli informace. No, nejen informace," řekl tehdy mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky HUR Andrij Jusov. Rusové tehdy tvrdili, že je zaskočila písečná bouře, ztratili orientaci a neviděli nepřítele.
Na druhé straně se zhruba tisíc Syřanů nechalo naverbovat do ruské armády, aby bojovali na Ukrajině. Ty, kteří měli zájem a podepsali kontrakt, Rusové přepravili na svoji leteckou základnu Hmejmím u Středozemního moře a odtud armádními letadly do Ruska. Na sociální síti Telegram ruští váleční blogeři psali, že Syřané mají za službu na Ukrajině slíbeny nejen peníze, ale také ruské občanství.
Syrští bojovníci v řadách ruské armády pocházejí hlavně z 25. divize speciálních sil a také z brigády Livá al-Kuds, v níž působí mnoho palestinských uprchlíků, žijících v Sýrii. Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že skupinu čtrnácti syrských žoldnéřů zabili ukrajinští vojáci letos v červenci v Luhanské oblasti na severovýchodě země.
Jako žoldnéře najala ruská armáda také Indy, Nepálce, Somálce, Súdánce nebo Kubánce. Zhruba sto dobrovolníků přijelo ze Srbska, ale srbský prezident Alexandat Vučič označil jejich přítomnost v ruských ozbrojených silách za nelegální. Zatím se nepotvrdily informace, že na ruské straně bojují bývalí vojáci afgánské armády, kterou v roce 2021 po stažení mezinárodních sil z Afghánistánu porazil Tálibán.