Svět čeká zlatá horečka, povede na dno oceánů

Zahraničí Zahraničí
18. 5. 2013 22:00
OSN povolí na mořském dně těžbu zlata a dalších kovů. Licence se budou vydávat od roku 2016

Londýn - Svět je na prahu další zlaté horečky. Organizace spojených národů (OSN) se totiž rozhodla povolit těžbu na cenných kovů dně oceánů.

Spojené národy už zveřejnily i způsob, jakým se budou horniny obsahující zlato a další kovy z moře těžit. Podmořskou těžbu budou moci provádět jen firmy s licencí, které budou vydávány od roku 2016.

Těžba oceánského zlata byla dosud považována za příliš nákladnou a ohrožující životní prostředí.

Mezinárodní úřad pro mořské dno (ISA), tedy instituce OSN, která striktně kontroluje veškeré těžařské aktivity, nyní ale vypracovala studii, z níž vyplývá, že těžba je možná, ovšem za přísných pravidel, napsala BBC.

Těžební firmy se zajímají především o polymetalické konkrece v hloubce 4 až 6 kilometrů, což jsou malé kusy hornin, bohaté na železo a mangan, ale i měď, kobalt, nikl a zlato.

Podle úmluvy OSN jsou tyto zdroje surovin společným dědictvím lidstva. To, jak se budou rozdělovat výnosy, musí ISA ještě rozhodnout. Z těžby v hlubinách oceánů by měly mít užitek nejen těžařské společnosti z vyspělých zemí, ale i rozvojové státy.

Jedná se o obrovské bohatství. Jen v oblasti Clarion-Clipperton v subtropické části severního Pacifiku se podle odhadů nachází až 27 miliard tun polymetalických konkrecí. Ty by mohly obsahovat sedm miliard tun manganu, 340 milionů tun niklu, 290 milionů tun mědi a 78 milionů tun kobaltu.

Mezi odborníky vyvolal nejnovější plán OSN bouřlivou debatu. Například britský biolog Paul Tyler ho zkritizoval. Podle něj by se takto mohly ocitnou v ohrožení některé živočišné druhy. "Když zničíte určitou oblast těžbou, živočichové, kteří tam žijí, se budou muset zkusit přesunout jinam nebo prostě zemřou," řekl Tyler BBC.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy