Starosta Budapešti dostal kvůli LGBT pochodu předvolání k výslechu

ČTK ČTK
včera
Maďarská policie předvolala k výslechu opozičního budapešťského starostu kvůli uspořádání pochodu hrdosti na obranu práv sexuálních menšin, označovaných zkratkou LGBT+. Přestože se vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána snažila akci zakázat, na červnový pochod dorazil rekordní počet lidí a akce se přeměnila v obří protivládní demonstraci, informovaly tiskové agentury.
Starosta Budapešti Gergely Karacsony byl součástí průvodu. Právě on zaručil, že se akce může pod záštitou města i přes policejní zákaz konat.
Starosta Budapešti Gergely Karacsony byl součástí průvodu. Právě on zaručil, že se akce může pod záštitou města i přes policejní zákaz konat. | Foto: Reuters

To, že jej policie předvolala jako podezřelého, oznámil starosta Gergely Karácsony. Výslech se má konat příští týden.

"Stal jsem se podezřelým. Pokud je to cena, kterou musíme v této zemi zaplatit za obranu naší svobody, pak jsem na to hrdý," napsal starosta na Facebooku. Policie na dotazy agentury Reuters ohledně starostova předvolání neodpověděla.

Podle organizátorů pochodovalo 28. června maďarským hlavním městem více než 200 tisíc lidí, což je rekordní mobilizace tváří v tvář bezprecedentnímu porušování práv LGBT+, které odsoudila Evropská komise, napsala agentura AFP. Dodala, že "nacionalistický premiér Orbán, který roky útočí na práva LGBT+ komunity pod záminkou ochrany dětí", prosadil v polovině března zákon zakazující jakékoli demonstrace, které by nezletilé vystavovaly homosexualitě či transgender identitě.

Policie shromáždění zakázala, ale starosta označil pochod za městskou akci, která podle něj nevyžaduje žádné další oficiální povolení.

Za zorganizování pochodu nebo vybízení k účasti na něm může hrozit až rok vězení. Účastníci riskovali pokutu až 500 eur (přes 12 tisíc Kč), ale policie se začátkem července rozhodla, že nepodnikne žádná opatření vůči účastníků vzhledem k právní nejistotě panující kolem akce. Argumentovala, že účastníci se mohli domnívat, že neporušují platná pravidla. Nadále však trvá stíhání "neznámého pachatele" za uspořádání pochodu.

Orbán označil pochod za ostudu a varoval před právními důsledky. Jeho vláda obvinila opozici, že "na příkaz z Bruselu prosazovala porušování zákonů, které se jí nelíbí, zesměšňovala maďarskou suverenitu a s podporou ze zahraničí se snažila Maďarům vnutit kulturu woke", připomněla AFP.

Woke je výraz používaný často pro různé aspekty filosofie sociální spravedlnosti a protidiskriminační nebo sociálně-liberální politiky. Američtí republikáni a jim naklonění komentátoři termín často používají pejorativně.

Orbánovi kritici považovali zákaz pochodu hrdosti za součást širšího zásahu proti demokratickým svobodám před parlamentními volbami, které se mají konat příští rok a ve kterých se maďarský vůdce, jehož strana Fidesz vyhrávala volby posledních 15 let, bude potýkat se silným opozičním soupeřem, podotkla agentura Reuters.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy