"Tomu říkám obstrukce." V srbském parlamentu létaly lahve a dýmovnice

Michaela Lišková ČTK Michaela Lišková, ČTK
4. 3. 2025 14:20
Na sociálních sítích se rozšířilo video ze srbského parlamentu. Opoziční poslanci na něm zapalují dýmovnice na protest proti tomu, že vláda premiéra Miloše Vučeviče podle nich předložila k projednávání desítky zákonů, ačkoliv je v demisi. Tím podpořila protesty studentů, které v zemi vypukly v reakci na loňské neštěstí v Novém Sadu.
V srbském parlamentu se házely dýmovnice | Video: Parlament Srbska

Incident s dýmovnicemi se odehrál poté, co poslanci hlasy vládnoucí koalice schválili program schůze s celkem 62 body. Opozice tvrdí, že projednávat by se mělo pouze přijetí demise Vučevičovy vlády a také novela zákona o vysokých školách, která vychází vstříc některým požadavkům protestujících studentů.

Kromě zapálení dýmovnic opozice v jednacím sále rozvinula transparenty, na nichž vyjadřovala podporu studentům a vyzvala k "pádu režimu" prezidenta Aleksandara Vučiče, který je určující postavou na srbské politické scéně. 

Sálem létaly lahve vody, přičemž jedna zasáhla do hlavy poslankyni za vládní Srbskou pokrokovou stranu (SNS), napsala stanice N1 na svém webu. Podle předsedkyně skupštiny Any Brnabičové musela být poslankyně odvezena do nemocnice. Uvedla také, že opozice se chce chopit v Srbsku moci s pomocí násilí.

Video ze srbského parlamentu vyvolalo rozruch i na sociálních sítích. "Tomu říkám obstrukce," reagoval na video například jeden z uživatelů sociální sítě X. "Ještě že v Poslanecké sněmovně teď není Šlachta nebo Ondráček. By zavzpomínali na mládí a lítal by tam slzák," porovnal další komentující situaci v Srbsku s českým prostředím.

Poslanci reagovali na protestní hnutí vedené stávkujícími vysokoškolskými studenty, které vyvolalo neštěstí ve městě Novi Sad, kde loni 1. listopadu při pádu betonového přístřešku před nádražím zahynulo 15 lidí. Organizátoři viní vládu z korupce a nepotismu, což podle nich zapříčinilo nekvalitní stavební práci na nedávno zrekonstruované střeše.

Vláda obvinění odmítá, v souvislosti s neštěstím však 28. ledna rezignoval premiér Vučević. Parlament dosud jeho rezignaci formálně nepřijal a kabinet tak vládne v takzvaném technickém mandátu. Podle srbské ústavy to mimo jiné znamená, že kabinet nesmí navrhovat parlamentu nové zákony.

Vučić a jeho SNS jsou v Srbsku u moci od roku 2012. Nejnovější protesty vyvolané tragédií v Novém Sadu jsou odrazem širší nespokojenosti s prezidentem a jeho vládou, kterou část společnosti vidí jako čím dál více autoritářskou a podléhající korupci. Masové demonstrace se v nedávné minulosti uskutečnily v Srbsku také v souvislosti s chystanou těžbou lithia v zemi či po dvou hromadných vraždách, které si předloni vyžádaly celkem 19 obětí.

 

Právě se děje

Další zprávy