Spojené státy vystoupí z UNESCO, rozhodl Trump. Vadí mu, že podporuje woke

ČTK ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami
Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování a k jeho propalestinské a pročínské zaujatosti.
Socha svobody je jednou z amerických kulturních památek zařazených na seznamu UNESCO.
Socha svobody je jednou z amerických kulturních památek zařazených na seznamu UNESCO. | Foto: Reuters

Šéfka UNESCO Audrey Azoulayová rozhodnutí USA hluboce lituje, odmítla zároveň nařčení ze zaujatosti proti Izraeli.

Trump v únoru nařídil 90denní přezkum členství Spojených států v UNESCO, se zvláštním důrazem na prošetření jakéhokoli antisemitismu nebo protiizraelských nálad v organizaci.

"Prezident Trump se rozhodl stáhnout Spojené státy z UNESCO - organizace, která podporuje woke, rozdělující kulturní a sociální iniciativy, jež jsou zcela v rozporu se zdravým rozumem, pro který Američané v listopadu volili," řekla podle New York Post zástupkyně mluvčí. Woke je výraz používaný často pro různé aspekty filozofie sociální spravedlnosti a protidiskriminační nebo sociálně-liberální politiky.

"Tento prezident bude vždy stavět Ameriku na první místo a ujistí se, že členství naší země v mezinárodních organizacích je v souladu s našimi národními zájmy," dodala Kellyová.

Generální ředitelka UNESCO Azoulayová uvedla, že rozhodnutí hluboce lituje, píší agentury. "Ačkoliv je to velmi politováníhodné, bylo toto oznámení očekáváno a UNESCO se na něj připravilo," sdělila Azoulayová.

Ta rovněž popřela, že je organizace zaujatá proti Izraeli. "Tato tvrzení jsou v rozporu se skutečným úsilím organizace UNESCO, zejména v oblasti vzdělávání o holocaustu a boje proti antisemitismu," uvedla šéfka organizace.

Americké ministerstvo zahraničí dnes v prohlášení označilo rozhodnutí UNESCO přijmout Palestinu jako členský stát za vysoce problematické a v rozporu s politikou USA. Rozhodnutí přispělo k šíření protiizraelské rétoriky uvnitř organizace, stojí v prohlášení. Palestina byla do organizace přijata v říjnu 2011.

UNESCO využilo svou výkonnou radu k prosazování protiizraelských a protižidovských opatření, uvedla Kellyová. Podle ní je mezi nimi označení židovských svatých míst za palestinské světové dědictví.

Další z řady odchodů

Trumpova administrativa má podle New York Post také výhrady k příručce proti rasismu publikované v roce 2023. UNESCO v ní mimo jiné vyzývá členské země k přijetí opatření proti rasismu a snahám o zajištění rovnosti.

Americká vláda rovněž nesouhlasí s iniciativou z roku 2024, v jejímž rámci UNESCO vydalo zprávu, ve které zdůraznilo práci organizace v Indii zaměřenou na změnu způsobu, jakým muži smýšlejí o otázkách genderu.

Na organizaci podle Trumpovy administrativy vyvíjí tlak Čína a snaží se ji ovlivnit ve svůj prospěch.

USA se do UNESCO vrátily před necelými dvěma lety v červenci 2023 poté, co organizaci opustily za Trumpova prvního volebního období. USA v té době vystoupily rovněž ze Světové zdravotnické organizace (WHO), Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) a odstoupily od globální dohody o klimatu a jaderné dohody s Íránem. S Trumpovým návratem do Bílého domu se USA opět stahují z globálních organizací. Americký prezident v lednu podepsal výnos o vystoupení USA z WHO a v únoru zakázal spolupráci mezi USA a UNHRC.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy