Favority volby nového papeže, která začne ve středu, jsou podle sázkových kanceláří kardinálové Pietro Parolin a Luis Tagle. Uvádí to specializované servery a agentury. Oba kardinálové, kteří měli blízko k zesnulému papežovi Františkovi, jsou favority od prvních dní po úmrtí hlavy katolické církve. Za velmi nepravděpodobné považují sázkové kanceláře zvolení českého kardinála Dominika Duky.
Největší šance, a tudíž nejnižší kurzy, má kardinál Parolin, bývalý šéf vatikánského státního sekretariátu během vlády zesnulého papeže a v jistém smyslu "diplomatická tvář" papeže Františka. Parolina označuje za favorita i tisk, podle některých italských deníků se může spolehnout na podporu zhruba 40 volitelů.
Velmi blízko měl k papežovi i filipínský kardinál Tagle, který má jen o něco nižší šance na zvolení, uvádí specializovaný server Oddschecker. Za dvojicí hlavních favoritů jsou s podobnými šancemi na zvolení ghanský kardinál Peter Tuckson a italský arcibiskup z Bologně Matteo Zuppi.
Podle specializované italské agentury Agipro byly vypsány kurzy i na den zvolení papeže. Nejpravděpodobnější je čtvrtek 8. května, tedy den po zahájení konkláve. Při posledních dvou volbách v roce 2005 a 2013 byl nový papež rovněž zvolen den po zahájení volby. Jen o něco vyšší kurz má pátek 9. května a za nepravděpodobné pak sázkové kanceláře považují zvolení v jiných dnech včetně středy.
Zprávy z úterý 6. května
Dnes byla na programu dvě shromáždění a v úterý se uskuteční nejméně jedno další, uvedl Vatikán. Takzvaných kongregací se přitom účastní i kardinálové starší 80 let, kteří nového papeže nevolí. Dnes dopoledne kardinálové jednali například o roli žen v církvi či situaci v současném světě. Mnozí vyjádřili naději, že nový papež bude pastýřem blízkým lidem, uvedl Vatikán.
Někteří kardinálové však v uplynulých dnech přiznávali v rozhovorech s novináři, že o volbě ještě nemají zcela jasno. K vyjasnění myšlenek jim mimo jiné slouží setkání před začátkem volby.
Jména favoritů v tisku se v posledních dnech příliš nemění. Za velkého favorita je považován kardinál Pietro Parolin, který byl za vlády papeže Františka státním sekretářem a také jistou diplomatickou tváří argentinského papeže. Parolin často vysvětloval či mírnil výroky Františka, který někdy mluvil mimo vytyčené mantinely. Blízko k zesnulému papeži měl i další zmiňovaný favorit, filipínský kardinál Luis Tagle, zatímco konzervativnější postoje zastávají americký kardinál Timothy Dolan či Maďar Péter Erdö.
Velký počet kardinálů, kteří budou volit papeže, způsobil ve Vatikánu menší logistické potíže. Podle pravidel by kardinálové volitelé měli všichni bydlet v Domě svaté Marty, jehož kapacita však není dostačující. Vatikán tak musel přizpůsobit některé další prostory pro ubytování kardinálů. "Nikdo nezůstane na ulici," řekl minulý týden novinářům šéf vatikánského tiskového odboru Matteo Bruni.
Ve středu odpoledne by mělo zasednout k volbě nového papeže 133 kardinálů volitelů ze 135, kteří mají právo se zúčastnit konkláve. V pátek Vatikán potvrdil, že se konkláve nezúčastní dva kardinálové - Antonio Caňizares z Valencie a kardinál John Njue z Nairobi. Kvorum pro zvolení papeže tak činí 89 hlasů.
Během volby jsou kardinálové v přísné izolaci - nemohou posílat zprávy mimo Vatikán ani je dostávat. Pravidla pro volbu papeže Universi dominici gregis mimo jiné kardinálům zakazují dostávat tisk, poslouchat rozhlas či sledovat televizi. Při zahájení volby v Sixtinské kapli přísahají, že budou udržovat tajemství o samotné volbě a jejích okolnostech.
Slib, že budou dodržovat přísnou mlčenlivost, musí složit i lidé, kteří nového papeže nevybírají, ale pohybují se v areálu Vatikánu, kde se konkláve koná, či přicházejí do styku s kardinály voliteli. Jde například o pomocný personál včetně obsluhy výtahů, členy švýcarské gardy, kněze zpovědníky či lékaře a zdravotníky. Za vyzrazení tajemství hrozí vyloučení z církve. Pro kněží by to znamenalo konec jejich působení a pro laický personál zřejmě konec práce ve Vatikánu.
V Římě už je všech 133 kardinálů volitelů, kteří od středy budou vybírat nového papeže. Oznámil to dnes Vatikán. Lidé, kteří během konkláve vstoupí do kontaktu s kardinály, dnes odpoledne budou přísahat, že zachovají přísné tajemství ohledně volby, píší agentury.
zprávy z pondělí 5. května
Pro zvolení papeže je nutné dosáhnout kvora dvou třetin přítomných a hlasujících volitelů, což jsou kardinálové, kterým v den úmrtí papeže nebylo ještě 80 let. Podle statistik Vatikánu je kardinálů-volitelů 135, kvorum by tak činilo 90 hlasů. Dva volitelé, kardinálové Antonio Caňizares a Vinko Puljić, podle tisku v uplynulých dnech oznámili, že kvůli zdravotnímu stavu na konkláve nepřijedou. Kardinálové volitelé mají povinnost se do Vatikánu dostavit na volbu papeže, pokud jim v tom nebrání nemoc či jiná vážná překážka
Výběr papeže začne ráno 7. května mší v bazilice svatého Petra, poté kardinálové přejdou do Sixtinské kaple. První hlasování by se mohlo konat odpoledne, v následujících dnech budou kardinálové hlasovat dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne, dokud hlavu katolické církve nevyberou.
Po zhruba 30 neúspěšných volbách pravidla počítají s jakýmsi druhým kolem mezi dvěma jmény, která v předchozí volbě dostala nejvíce hlasů.
Vatikánští hasiči v pátek připravili na střeše Sixtinské kaple komín, kterým později kardinálové světu oznámí, zda zvolili papeže. Informovala o tom agentura AP. Takzvané konkláve, které rozhodne o 267. papeži, začne 7. května. Černý kouř bude signalizovat neúspěšnou volbu, zatímco bílý bude informovat o zvolení nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let.
Uvnitř Sixtinské kaple budou mít kardinálové volitelé dvojici kamen. Jedna kamna budou pro pálení volebních lístků a druhá pro vytváření signálu pro veřejnost.
Zprávy z pátku 2. května
Peloton cyklistů 108. ročníku Gira d'Italia odstartuje na počest zesnulého papeže Františka do poslední etapy ze Svatopetrského náměstí. Vzdají mu ve Vatikánu hold 1. června. Oznámili to organizátoři první ze tří Grand Tours sezony.
"Řím je zvláštní místo, muzeum pod širým nebem. A letos bude mít ještě něco navíc. Etapa bude začínat ve Vatikánu a bude celá věnována zesnulému papeži. Účastníci Gira by měli odjet od Porta del Perugino, vstupní brány na náměstí," řekl šéf pořádající organizace Urbano Cairo.
Zprávy z úterý 29. dubna
Speciální vysílání z pohřbu papeže Františka v sobotu viděly v Česku téměř 2,2 milionu lidí na různých platformách tuzemských televizí. Je to o dvě pětiny méně, než sledovalo přenos z posledního rozloučení s britskou královnou Alžbětou II.. V České televizi si přenos z pohřbu papeže alespoň na tři minuty pustilo 817 tisíc diváků. Vyplývá to z informací televizí.
Do Sixtinské kaple se také musejí instalovat podle Sky TG24 dvoje kamna - jedna pro pálení volebních lístků a druhá pro vytváření signálu pro veřejnost. Když bude papež zvolen, vyjde z komína bílý kouř a rozezní se zvony. Neúspěšnou volbu bude signalizovat kouř černý. Deník La Repubblica dnes napsal, že bookmakeři odhadují, že bude potřeba kouř vytvořit asi pětkrát až osmkrát. Během dne se koná více kol hlasování.
Na konkláve se sejdou kardinálové mladší 80 let, jichž je nyní 135. Hlasovat o 267. papeži budou v Sixtinské kapli, která se v pondělí uzavřela pro veřejnost kvůli úpravám před konkláve.
Televize Sky TG24 uvedla, že v Sixtinské kapli už jsou mimo jiné čalouníci, elektrikáři, tesaři a kováři. Budou nyní připravovat prostory pro dosud největší počet volitelů papeže, napsal server italské televize. Například na podlahu bude nutné umístit plošinu, která vyrovná výšku podlahy a oltářních schodů tak, aby nebyly rozdíly mezi usazením kardinálů a aby všichni hlasující "si byli rovni".
Volba nové hlavy katolické církve začne 7. května, rozhodla generální kongregace kardinálů podle agentury Reuters, která se odvolává na anonymní zdroj z Vatikánu. Takzvané konkláve vybere nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let a v sobotu byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě.
Jak dlouho bude tajná volba papeže trvat, není jasné. Pro zvolení jsou potřeba nejméně dvě třetiny hlasů. Když bude papež zvolen, vyjde z komína nad Sixtinskou kaplí bílý kouř a rozezní se zvony. Neúspěšnou volbu bude signalizovat kouř černý. Podle několika kardinálů, které v neděli a dnes citoval italský tisk, by mohla být volba krátká. Také od začátku 20. století netrvala volba nikdy déle než čtyři dny. Papež František byl zvolen v března 2013 po dvou dnech.
Konkláve by mělo být zahájeno mezi 5. až 10. květnem, píší italská média. Začít může až po devítidenním smutku, který vyhlásili ve Vatikánu od soboty, tedy ode dne papežova pohřbu. Během této doby se každý den konají mše za zesnulou hlavu katolické církve. Poslední se tak uskuteční v neděli 4. května.
Na 70 tisíc lidí navštívilo v neděli v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě hrob papeže Františka, který tam byl v sobotu pohřben. Informoval o tom v pondělí ráno deník La Repubblica. Papež zemřel před týdnem a dnes se ve Vatikánu schází generální kongregace kardinálů, která má stanovit datum zahájení volby nové hlavy katolické církve. Ta se uskuteční v Sixtinské kapli, která se v pondělí uzavřela pro veřejnost kvůli přípravám na toto konkláve.
Zprávy z pondělí 28. dubna
Na 200 tisíc lidí se v neděli ráno opět sešlo ve Vatikánu na Svatopetrském náměstí a jeho okolí, aby uctilo památku papeže Františka. Zejména mladí lidé se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem. Asi 20 tisíc věřících se už dnes také podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho 13 tisíc z nich už se dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě.
K hrobu papeže Františka v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě začaly hned po jeho sobotním pohřbu proudit řady věřících. Stanovit datum zahájení volby jeho nástupce by měla kongregace kardinálů, která zasedne v pondělí ráno, uvedla v neděli italská televize Sky TG24. Konkláve by podle ní mělo začít mezi 5. a 10. květnem. Papež František zemřel 21. dubna. Bazilika se otevřela v sedm ráno a už předtím tam čekaly stovky lidí, aby mohly navštívit papežův hrob, informovala agentura DPA. Podle ní je na hrobě jen jednoduchá mramorová deska s nápisem Franciscus. Bazilika bude otevřena do půl sedmé večer.
Kardinálové, kteří přijeli do Říma na papežův pohřeb z celého světa, se budou podle agentury AP příští týden scházet také proto, aby se lépe poznali. Diskutovat budou o budoucnosti katolické církve a na základě toho se pak také zřejmě rozhodnou při volbě nové hlavy 1,4 miliardy katolíků. Podle DPA je již v Římě téměř všech 135 kardinálů oprávněných volit. Vybírat papeže může kardinál mladší 80 let, dva se ale už z hlasování omluvili ze zdravotních důvodů. Podle německého kardinála Reinharda Marxe, jehož dnes citovala televize Sky TG24, nebude volba nového papeže trvat dlouho. "Příští týden využijeme k tomu, abychom se lépe poznali a došli k dohodě," řekl Marx v sobotu podle italské televize.
Zprávy z neděle 27. dubna
Papež František, který zemřel v pondělí ve Vatikánu ve věku 88 let, byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí, jíž se podle Vatikánu účastnilo zhruba čtvrt milionu lidí. Dalších asi 150 tisíc lidí doprovodilo hlavu katolické církve na poslední cestě v ulicích Říma, když potleskem provázelo pohřební kolonu.
Mezi momenty, které Nuzíka zaujaly, bylo přinesení rakve s papežovým tělem před baziliku svatého Petra či modlitba východních církví. "Byla to modlitba zpívaná, jak to k východnímu ritu patří," uvedl. Poukázal, že homilie, kterou pronesl kardinál Giovanni Battista Re, byla přerušována potlesky. "(Věřící) potvrzovali tím potleskem, že to, co papež dělal, je dobré, a aby v tom svět pokračoval," dodal.
Jako oslovující vnímal dnešní pohřeb papeže Františka arcibiskup olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Podle něj se ukazuje, že papež František oslovoval svět. V rozhovoru s ČTK a Českým rozhlasem poukázal na účast věřících z jiných náboženství. Nuzíka do úřadu jmenoval právě zesnulý papež.
"Vnímal jsem ji velice pozitivně, oslovujícím způsobem," uvedl Nuzík na dotaz, jak vnímal pohřební ceremonii. Poukázal, že obřadu se zúčastnili i věřící jiných náboženství a církví. "Papež je opravdu osobností a institucí, která oslovuje a sjednocuje svět," uvedl arcibiskup.
Davy lidí u Kolosea.
Un mare di gente lungo le strade di Roma, uno spettacolo unico di affetto e fede: questo il saluto al feretro di Papa Francesco. pic.twitter.com/dbpqOHXiA9
— L'Osservatore Romano (@oss_romano) April 26, 2025
Po závěrečné modlitbě jsou na rakev s ostatky papeže Františka vtisknuty pečetě kardinála komořího Svaté římské církve Kevina Josepha Farrella, prefektury Papežského domu, Úřadu pro papežské bohoslužby a kapituly baziliky Santa Maria Maggiore. Po dokončení těchto úkonů bude rakev uložena do hrobky a pokropena svěcenou vodou, zatímco se zpívá Regina caeli. Následuje poslední formalita: notář Liberiánské kapituly (kapituly baziliky Santa Maria Maggiore) vyhotoví úřední listinu, která potvrzuje pochování, a přečte ji přítomným. Podepíše ji kardinál komoří, regent Papežského domu, monsignor Leonardo Sapienza, magistr papežských liturgických obřadů, monsignor Diego Ravelli, a nakonec notář.
V bazilice Panny Marie Sněžné se koná nyní za zavřenými dveřmi poslední obřad, který vede kardinál komoří (camerlengo) Kevin Joseph Farrell. Už v neděli by se podle dřívějšího oznámení Vatikánu měla tato bazilika otevřít znovu veřejnosti, aby se lidé mohli přijít poklonit k papežovu hrobu.
Kolona nejprve projela kolem Domu svaté Marty, kde papež František žil a kde také v pondělí ve věku 88 let zemřel. Poté se vydala na asi šestikilometrovou trasu centrem Říma, která vedla i kolem slavného Kolosea. I tam zazněl velký potlesk.
Pohřební průvod, v němž jelo také několik aut s kardinály, vyjel po poledni z baziliky svatého Petra ve Vatikánu krátce poté, co tam skončilo asi dvouhodinové veřejné rozloučení s papežem. Podle Vatikánu lemovalo trasu, kudy jela kolona s papežovou rakví, na 150 tisíc lidí.
Kolona, která vezla papežovu rakev v upraveném otevřeném papamobilu, jela výrazně rychleji, než "krokem", jak původně Vatikán avizoval. Lidé na poslední cestě papeže Františka doprovodili potleskem. Dovnitř baziliky před příjezdem kolony také děti přinesly bílé růže.
Snímky z poslední cesty papeže Františka Římem.
Pope Francis' mortal remains are carried aboard the popemobile through the streets of Rome to their eternal resting place at the Basilica of St. Mary Major, and his coffin pauses for a final salute to the ancient icon of Mary Salus Populi Romani. pic.twitter.com/i7CameHuDQ
— Vatican News (@VaticanNews) April 26, 2025
Za potlesku tisíců lidí projela centrem Říma kolona vezoucí rakev s tělem papeže Františka, který bude nyní pohřbem při neveřejném obřadu v bazilice Panny Marie Sněžné. Před ní na poslední rozloučení s hlavou katolické církve čekaly tisíce lidí, včetně skupiny chudých, vězňů a lidí z komunity LGBT+, kteří měli v rukou bílé růže, napsal deník La Repubblica. Někteří z přítomných podle něj v dlouhém čekání a horku omdleli.
Pohřbu v hrobce v boční lodi baziliky Panny Marie Sněžné, mezi Paulínskou kaplí a kaplí Sforziů, předchází zpěv čtyř žalmů a doprovází ho pět přímluv, poté zazní Otče náš. Po závěrečné modlitbě bude na rakev s ostatky papeže Františka vtisknuty pečetě kardinála komořího Svaté římské církve Kevina Josepha Farrella, prefektury Papežského domu, Úřadu pro papežské bohoslužby a kapituly baziliky Santa Maria Maggiore.
Rakev s ostatky papeže Františka dorazila do baziliky Panny Marie Sněžné, kde bude probíhat uložení do hrobu.
Pope Francis' coffin is brought inside the Basilica of St. Mary Major for his burial. pic.twitter.com/vjwX0ECg0d
— EWTN Vatican (@EWTNVatican) April 26, 2025
Letecký pohled na Svatopeterské náměstí.
A breathtaking aerial view of Pope Francis' coffin at St. Peter's Square, during the Funeral Mass for beloved late Pope.#popefrancis #funeral #catholic #catholichurch #pope #vatican pic.twitter.com/F07SlJuzmS
— EWTN News (@EWTNews) April 26, 2025
Průvod s rakví provází potlesk přihlížejících.
"Ciao Francesco, guardaci da lassù" #PapaFrancesco#SantaMariaMaggiore pic.twitter.com/9cnIBT3UZu
— Vatican News (@vaticannews_it) April 26, 2025
Průvod opustil území Vatikánského městského státu branou Porta del Perugino, projde tunelem Principe Amedeo di Savoia-Aosta a bude pokračovat po třídě Corso Vittorio Emanuele. Na náměstí Piazza Venezia odbočí na ulici Via dei Fori Imperiali, dorazí ke Koloseu a bude pokračovat po ulicích Via Labicana a Via Merulana až na náměstí Piazza Santa Maria Maggiore.
#PopeFrancis is leaving the Vatican for the last time. pic.twitter.com/AakeD8Hqdn
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Záběry ze zádušní mše.
Scenes from the Requiem Mass for Pope Francis pic.twitter.com/yQCnkomrk0
— Vatican News (@VaticanNews) April 26, 2025
Příprava ostatků papeže Františka na jeho poslední jízdu v papamobilu ulicemi města, kde posledních 12 let sloužil jako biskup. Vezou ho na místo jeho posledního odpočinku poblíž jeho milované mariánské ikony Zdraví římského lidu.
Preparing #PopeFrancis for his final ride in the popemobile, through the streets of the city he served as bishop for these last 12 years. Taking him to his final resting place near his beloved Marian icon, Health of the Roman People. pic.twitter.com/8dBqKaRR3b
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Posledního rozloučení se zúčastnilo mnoho lidí z Argentiny a hispánských zemí.
Dall'Argentina 🇦🇷 a Congo 🇨🇬 e Portogallo 🇵🇹, tutte le strade portano a #PapaFrancesco. Le testimonianze dei fedeli nel cuore di Roma, dove il mondo si raccoglie per l’ultimo saluto al Pontefice#VaticanNewsIT
— Vatican News (@vaticannews_it) April 26, 2025
Leggi qui ⬇️https://t.co/WyIPA8f9Ij pic.twitter.com/6d3cIRAKZA
Donald Trump opouští Vatikán.
US President Donald Trump is leaving the Vatican after the funeral of #PopeFrancis. pic.twitter.com/eZCn2Cp1ye
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Odchod liturgického průvodu celebrantů doprovodil spontánní potlesk účastníků jako symbolické poděkování za rozloučení s papežem.
Rakev papeže Františka bude nyní přenesena zpět do baziliky svatého Petra, aby byla připravena pro závěrečnou cestu k bazilice Panny Marie Sněžné. Provázet jej bude mariánský hymnus Magnificat.
#PapaFrancesco
— L'Osservatore Romano (@oss_romano) April 26, 2025
Dopo la Santa Messa esequiale, il feretro del Romano Pontefice Francesco sarà accompagnato nella Basilica Papale di Santa Maria Maggiore per la tumulazione pic.twitter.com/nrwJ4y1tPG
Trojí odbití zvonu ohlásilo poslední slova pro papeže Františka z úst kardinála Re.
Poslední modlitby za papeže Františka:
Na přímluvu blahoslavené Panny Marie, Královny apoštolů a Ochránkyně římského lidu, ať Bůh zjeví našemu papeži tvář jeho milovaného Syna a potěší církev světlem vzkříšení.
Final prayers for #PopeFrancis:
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Through the intercession of the Blessed
Virgin Mary, Queen of Apostles and
Protectress of the Roman people, may
God reveal to our Pope the face of his
beloved Son and console the Church
with the light of the resurrection. pic.twitter.com/p7iCFBYxgY
Celý obřad uzavírá pokropení rakve svěcenou vodou a trojí okouření kadidlem.
Papež František byl pastýřem univerzální církve. Východní katoličtí patriarchové a významní arcibiskupové se shromáždili u rakve a zpívali pohřební modlitby z byzantské tradice.
#PopeFrancis was pastor of the universal church. Eastern Catholic patriarchs and major archbishops gathered near the casket and chant funeral prayers from the Byzantine tradition. pic.twitter.com/idVmy6hr1I
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Následuje takzvané Valedictio, tedy poslední rozloučení před uložením do hrobu, s prosbou římské církve, po které následuje modlitba kardinála Balda Reiny, generálního vikáře římské diecéze, a v řečtině prosba východních církví a následná modlitba řeckého melchitského patriarchy Antiochie Jusefa Absiho.
Po přijímání nastane takzvané Ultima commendatio, poslední odporučení Bohu, aby přijal duši zemřelého do slávy společenství svatých. Jeho součástí jsou například litanie ke všem svatým, kde se vyjmenovávají jednotliví světci, na než věřící odpovídají "oroduj za nás".
The final commendation and farewell to #PopeFrancis:
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Dear brothers and sisters, let us com-
mend to God’s tender mercy the soul
of Pope Francis, Bishop of the Catholic
Church, who confirmed his brothers and
sisters in the faith of the resurrection. pic.twitter.com/j7CsopQxvA
Pro věřící je připraveno 225 pyxid (misek k podávání přijímání), pro kněží 80 kalichů a stejný počet pyxid. Před oltářem, na pravé straně, je ikona Salus Populi Romani.
Koncelebrantů je 980, mezi nimi kardinálové, biskupové a kněží, dále 200 ministrantů a přes 4000 kněží na pravé straně náměstí, kde se nachází socha svatého Petra.
Obřad je veden v latinském jazyce a podle předpisů Ordo Exsequiarum Romani Pontificis v nové verzi z roku 2024 se zjednodušeními požadovanými papežem Bergogliem.
Na pohřbu je přítomen i papežův přítel, pravoslavný ekumenický patriarcha Bartoloměj. Papež a patriarcha měli v plánu jet v květnu do tureckého Izniku, aby společně oslavili 1700. výročí nicejského koncilu.
#PopeFrancis' friend, Orthodox Ecumenical Patriarch Bartholomew is present at the funeral. The pope and patriarch had planned to go to Iznik, Turkey, in May to mark together the 1,700th anniversary of the Council of Nicaea. pic.twitter.com/v87qUZcPFM
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Mše, kterou vede kardinál Giovanni Battista Re, se podle španělské televize TVE účastní na 220 kardinálů a 750 biskupů a kněžích.
Mše, kterou vede kardinál Giovanni Battista Re, se podle španělské televize TVE účastní na 220 kardinálů a 750 biskupů a kněžích. pic.twitter.com/Qg0IFoFkaX
— ČT24 (@CT24zive) April 26, 2025
Velmi působivé jsou záběry z úkonu pozdravení pokoje. Věřící na náměstí si navzájem podávají ruce a objímají se.
World leaders, including US President Trump, exchange a sign of peace at the funeral of #PopeFrancis. pic.twitter.com/nB88Udcc11
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
"Papež František se navzdory své křehkosti a utrpení rozhodl jít touto cestou sebedarování až do posledního dne svého pozemského života. Šel ve stopách svého Pána, Dobrého pastýře," uvedl v homilii kardinál Re.
"Nonostante la sua finale fragilità e sofferenza, Papa Francesco ha scelto di percorrere questa via di donazione fino all’ultimo giorno della sua vita terrena. Egli ha seguito le orme del suo Signore, il buon Pastore", omelia del cardinale Re. pic.twitter.com/IbukUhQj6Y
— L'Osservatore Romano (@oss_romano) April 26, 2025
"Nyní Tě prosíme, aby ses za nás modlil a z nebe požehnal církvi, požehnal Římu, požehnal celému světu, jako jsi to učinil minulou neděli z balkonu této baziliky v posledním objetí s celým Božím lidem," řekl Re.
#funerali di #PapaFrancesco: “Ora chiediamo a Te di pregare per noi e che dal cielo Tu benedica la Chiesa, benedica Roma, benedica il mondo intero, come domenica scorsa hai fatto dal balcone di questa Basilica in un ultimo abbraccio con tutto il popolo di Dio”#VaticanNewsIT pic.twitter.com/lWEbN60P7i
— Vatican News (@vaticannews_it) April 26, 2025
V posledních týdnech svého života, když papež František ležel v jedné z římských nemocnic, napsal:
"Zdi nemocnic vyslechly více upřímných modliteb než kostely…
Byly svědky mnohem upřímnějších polibků než na letištích…
Právě v nemocnicích můžete vidět, jak homofoba zachraňuje homosexuální lékař.
Privilegovaný lékař zachraňuje život žebrákovi…
Na jednotce intenzivní péče vidíte Žida, jak se stará o rasistu…
Policista a vězeň v jedné místnosti dostávají stejnou péči…
Bohatý pacient čekající na transplantaci jater, připravený přijmout orgán od chudého dárce…
Právě v těchto okamžicích, kdy se nemocnice dotýká lidských ran, se podle božského záměru protínají různé světy. A v tomto společenství osudů si uvědomujeme, že sami nejsme nic.
Absolutní pravda o lidech se většinou projeví až ve chvílích bolesti nebo reálné hrozby nevratné ztráty.
Nemocnice je místem, kde lidské bytosti odkládají své masky a ukazují se takové, jaké skutečně jsou, ve své nejčistší podstatě.
Tento život rychle uplyne, tak ho nepromarněte bojem s lidmi.
Nekritizujte příliš své tělo.
Nestěžujte si přehnaně.
Neztrácejte spánek kvůli účtům.
Nezapomeňte obejmout své blízké.
Nedělejte si příliš velké starosti s tím, aby byl dům bez poskvrnky.
Hmotné statky si musí každý člověk zasloužit - nevěnujte se hromadění dědictví.
Čekáte na příliš mnoho: na Vánoce, na pátek, na příští rok, až budete mít peníze, až přijde láska, až bude všechno dokonalé…
Poslouchejte, dokonalost neexistuje.
Lidská bytost jí nemůže dosáhnout, protože prostě nejsme stvořeni k tomu, abychom se zde naplnili.
Tady je nám dána příležitost učit se.
Využijte tedy tuto životní zkoušku naplno - a udělejte to hned.
Važte si sami sebe, važte si druhých. Jděte svou vlastní cestou a nechte jít cestu, kterou pro vás vybrali druzí.
Respektujte: nekomentujte, nesuďte, nezasahujte.
Milujte více, odpouštějte více, přijímejte více, žijte intenzivněji!
A zbytek nechte v rukou Stvořitele."
-Papež František
"Papež František nás vždycky prosil, abychom se za něj modlili… a my ho dnes prosíme, aby se modlil za nás…" zakončil kázání děkan kardinálského kolegia.
"Pope Francis used to always ask us to pray for him.. and today, we ask him to pray for us..."
— National Catholic Register (@NCRegister) April 26, 2025
--Cardinal Re during the funeral Mass for Pope Francis
Photos @dibanezgut @EWTN pic.twitter.com/kBlMZiU57Z
Následuji přímluvy v několika jazycích. Francouzsky, německy, arabsky, posrtugalsky, polsky, čínsky.
Papež také opakovaně vyzýval k míru. "Válka je jen smrt lidí, ničení domovů, ničení nemocnic a škol. Válka vždy zanechává svět v horším stavu, než byl před ní. Je to pro všechny vždy bolestná a tragická porážka," připomněl Re a tato výzva sklidila potlesk.
Pohřební průvod má kolem 13. hodiny dorazit k bazilice Panny Marie Sněžné, kde se má s papežem rozloučit skupinka bezdomovců, uvedla televize TVE. Papež František proslul jako velký ochránce nejzranitelnějších lidí. Pohřeb v bazilice pak už bude v soukromí a povede ho kardinál komoří (camerlengo) Kevin Joseph Farrell.
Podle Vatikánu je na pohřbu 200 000 lidí. Podle policie je na samotném náměstí asi 50 000 lidí, další v okolních ulicích obřad sledují na velkoplošných obrazovkách.
Připomněl také obraz církve jako polní nemocnice, který František rád používal. "Církve, která se horlivě stará o problémy lidí a o velká trápení sužující současný svět. Církv,e která je schopná sklonit se ke každému šlověku bez ohledu na jeho vyznání a stav a uzdravit jeho rány." Vzpomněl na to, jak se papež zastával uprchlíků a chudých.
Trump se Zelenským se domluvili, že se dnes setkají ještě jednou, píše agentura ANSA. "Schůzka se uskutečnila a již skončila," řekl novinářům mluvčí ukrajinské hlavy státu Serhij Nykyforov, aniž doplnil podrobnosti o obsahu jednání. Představitel Bílého domu poté setkání potvrdil.
Trump and Zelenskyy face-to-face today in the Vatican. pic.twitter.com/gfXJQzIAZh
— WarTranslated (@wartranslated) April 26, 2025
Re připomněl Františkovu obětavost, spontaneitu i lidskou vřelost. "Skutečně sdílel úzkosti, utrpení a naděje naší doby globalizace a rozdával se v útěše a v povzbuzení prostřednictvím poselství, která dokázala přímo a bezsprostředně zasáhnout lidská srdce," řekl. Jeho charisma vstřícnosti a naslouchání spojené se způsobem chování typickým pro dnešní citlivost se dotklo srdcí ve snaze probudit morální a duchovní energii," vzpomíná Re.
Kardinál komoří Giovanni Battista Re má kázání v italštině. "Poslední vzpomínkou na něj, která zůstane vtisknuta v našich srdcích, je ta z minulé neděle, kdy papež navzdory vážným zdravotním problémům nám chtěl udělit požehnání z lodžie bazilika sv. Petra a poté si přál sestoupil sem na toto náměstí, aby z otevřeného papamobilu pozdravil celý zástup početný zástup shromážděný při velikonoční bohoslužbě."
Evangelium zazní v jazyce církve, tedy v latině. Jde o perikopu z 21. kapitoly evangelia svatého Jana, v níž Ježíš pověří Šimona-Petra vedením církve.
"Když pojedli, zeptal se Ježíš Šimona Petra: "Šimone, synu Janův, miluješ mne víc než ti zde?" Odpověděl mu: "Ano, Pane, ty víš, že tě mám rád." Řekl mu: "Pas mé beránky!" Zeptal se ho podruhé: "Šimone, synu Janův, miluješ mne?" Odpověděl: "Ano, Pane, ty víš, že tě mám rád." Řekl mu: "Buď pastýřem mých ovcí!" Zeptal se ho potřetí: "Šimone, synu Janův, máš mne rád?" Petr se zarmoutil nad tím, že se ho potřetí zeptal, má-li ho rád. Odpověděl mu: "Pane, ty víš všecko, ty víš také, že tě mám rád." Ježíš mu řekl: "Pas mé ovce! Amen, amen, pravím tobě: Když jsi byl mladší, sám ses přepásával a chodil jsi, kam jsi chtěl; ale až zestárneš, vztáhneš ruce a jiný tě přepáše a povede, kam nechceš." To řekl, aby mu naznačil, jakou smrtí oslaví Boha. A po těch slovech dodal: "Následuj mne!"
Následuje velikonoční sekvence aleluja, oslavující Kristovo zmrtvýchvstání, neboť se pohřeb koná ve velikonočním oktávu.
Druhé čtení je ve španělštině. Jde o list svatého Pavla Filipanům.
Následuje žalm 23 "Hospodin jest můj pastýř, nebudu míti nedostatku" který je i v Česku mimořádně populární na zádušních mších a pohřbech díky verzi Antonína Dvořáka v Biblických písních.
První čtení z Bible zazní v anglickém jazyce a bude z desáté kapitoly Skutků apoštolů. Týká se umučení svatého Petra, za jehož nástupce je papež tradičně považován.
Jednání mezi Trumpem a Zelenským bylo velmi produktivní, uvedl podle agentury Reuters činitel Bílého domu. Setkali se v Římě na okraj pohřbu papeže. Dnešní setkání bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků v Bílém domě.
Trump and Zelenskyy face-to-face today in the Vatican. pic.twitter.com/gfXJQzIAZh
— WarTranslated (@wartranslated) April 26, 2025
Následuje zpěv úvodní části ordinária Kyrie eleison (Pane, smiluj se).
Donald Trump při příchodu na ceremonii.
US President Trump arrives on the steps of St. Peter's Basilica as the funeral Mass for #PopeFrancis is about to begin. pic.twitter.com/IuIeqSi8RT
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes v Římě na okraj pohřbu papeže Františka krátce setkal s prezidentem USA Donaldem Trumpem.
Kardinál komoří Giovanni Battista Re zahájil zádušní mši zvoláním Pax vobis (Pokoj vám), následuje úkon kajícnosti, při němž věřící vyznávají své hříchy.
Členové kolegia kardinálů při zádušní mši.
Members of the College of Cardinals begin their procession into St. Peter's Square for the funeral Mass of #PopeFrancis. pic.twitter.com/ShtjSpKvlo
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Při pohřbu papeže Františka se používá tradičně červená liturgická barva, kterou mají na sobě duchovní sloužící zádušní mši. Symbolizuje starou křesťanskou tradici, neboť byla mezi prními užívanými, ale také mučednictví sv. Petra, jehož je papež následovníkem. Používá se při mimořádných svátcích.
Přinesení rakve.
Still in the Octave of Easter. pic.twitter.com/25QW1hIMWP
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Kardinála při okuřování doprovází Ján Dubina, slovenský kněz.
Rakev s ostatky papeže Františka byla položena před oltář na svatopeterském náměstí čelem ke shromáždění věřících. Na místo nyní proudí za zvuků úvodní antifony slavnostní průvod koncelebrantů.
The casket with Pope Francis’ remains enters St. Peter's Square to begin the funeral Mass. pic.twitter.com/TtXMXxIQXo
— EWTN News (@EWTNews) April 26, 2025
Ze svatopeterské katedrály byla přinesena rakev s ostatky papeže Františka špalírem složeným z kardinálů a vysokých církevních představitelů. Bude položena v prostranství před bazilikou na svatopeterském náměstí.
Ve Vatikánu před několika minutami začal pohřeb papeže Františka, rakev vynesli z baziliky svatého Petra na Svatopetrské náměstí, kde se obřadu účastní desítky tisíc lidí. pic.twitter.com/dmiLn46Fkh
— ČT24 (@CT24zive) April 26, 2025
Reportér Aktuálně.cz Jaroslav Synčák vyrazil do kina v Brodku u Přerova, kde právě sleduje živý přenos z pohřbu s místními farníky.
Pohřeb papeže Františka neláká jenom věřící v Římě, ale i v Česku. V kině v Brodku u Přerova dnes budu přenos sledovat spolu s místními farníky. pic.twitter.com/dxd9WaLJbD
— Jaroslav Synčák (@Syncak_J) April 26, 2025
Z českých médií přenáší zádušní mši za zesnulého papeže ČT24, ČT2 a Televize NOE.
Zádušní mši bude celebrovat kardinál komoří Giovanni Battista Re.
Ostatkům papeže Františka se nyní přicházejí poklonit zástupci jednotlivých zemí.
V první řadě bude sedět italská premiérka Georgia Meloniová a argentinský prezident Javier Milei, protože papež pocházel z Argentiny. Ostatní zahraniční hosté jsou seřazeni podle abecedního seznamu států ve francouzštině, takže například Donald Trump je jako prezident Spojených států (États-Unis) posazen mezi představiteli Estonska a Finska.
Ve Vatikánu začaly zvonit zvony bazaliky svatého Petra na počest papeže Františka. Ceremonii bude sloužit 980 kardinálů, biskupů a kněží.
St. Peter's Square is full. Most of the people in the square do not have seats. People are gathered on the streets outside the square as well. The funeral of #PopeFrancis is about to begin. pic.twitter.com/ED5H2SlGWX
— Catholic News Service Rome (@CatholicNewsSvc) April 26, 2025
Na Svatopetrském náměstí, kde za chvíli začne smuteční obřad před pohřbem papeže, je už nejméně 140 000 lidí, uvedla podle AFP policie.
Desítky tisíc lidí už podle záběrů zahraničních médií téměř zaplnily Svatopetrské náměstí v Římě, kde v 10 hodin začne pohřeb papeže Františka, další tisíce lidí jsou shromážděny v přilehlých ulicích, aby se s hlavou katolické církve mohli naposledy rozloučit.
Americký prezident přiletěl do italské metropole už v pátek pozdě večer s manželkou Melanií. Před odletem nevyloučil, že se v Římě setká i se Zelenským.
Ikona Salus populi Romani (Spása římského lidu), kterou papež František věrně navštěvoval před každou apoštolskou cestou a po ní, má dnes při jeho pohřební mši zvláštní místo.
The iconic Marian image Salus Populi Romani, which Pope Francis faithfully visited before and after each apostolic journey, holds a special place at his funeral Mass today. pic.twitter.com/ajfpb1ZdlL
— EWTN Vatican (@EWTNVatican) April 26, 2025
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dorazil do Říma, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka. "Obřadu se zúčastní Volodymyr Zelenskyj, první dáma Olena Zelenská…," řekl mluvčí ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov.
Brožura pro zádušní mši papeže Františka a křesla pro kardinály a biskupy, kteří budou koncelebrovat eucharistickou slavnost, jsou již připravená.
The booklet for the funeral Mass of Pope Francis and the chairs for the cardinals and bishops who will concelebrate the Eucharistic celebration. pic.twitter.com/bEyCMjjj96
— EWTN Vatican (@EWTNVatican) April 26, 2025
Na bezpečnost v Římě podle italských médií dohlížejí tisíce policistů a vojáků. Podle pátečního sdělení vatikánského mluvčího Mattea Bruniho se na dnešní pietní akce akreditovalo na 2700 novinářů.
Agentura AP uvedla, že rakev s papežovými pozůstatky poveze jeden z papamobilů, konkrétně ten, který papež použil při návštěvě Filipín v roce 2015. Pro dnešní den byl speciálně upraven tak, aby věřící podél cesty Římem viděli papežovu rakev.
Z České republiky se zúčastní vládní delegace vedená premiérem Petrem Fialou. S papežem se rozloučí také skupiny poutníků z Česka, které původně přijely kvůli tzv. jubileu teenagerů.
Na Via della Conciliazione a v okolních ulicích by se ale dnes dopoledne kvůli pohřbu mohlo shromáždit na 200 tisíc lidí. Na pohřeb přijede také přes 150 zahraničních delegací včetně zhruba 50 hlav států.
Pořadatelé a bezpečnostní služba začali kolem šesté ráno pouštět věřící po ulici Via della Conciliazione směrem k náměstí svatého Petra. Někteří lidé chtěli u Vatikánu přespat, aby si zaručili místo v předních řadách. To však nebylo z bezpečnostních důvodů možné.
Dnes kolem šesté hodiny ranní se otevřely brány, které umožňují vstup k náměstí svatého Petra, kde se bude od 10:00 konat pohřeb papeže Františka. Na místě bylo už ráno mnoho lidí, kteří se chtějí zúčastnit posledního rozloučení s papežem, uvedla stanice Rai. Očekává se, že přijde na 200 tisíc lidí.
zprávy ze soboty 26. dubna
Americký prezident Donald Trump dnes odletěl do Říma, aby se v sobotu zúčastnil pohřbu papeže Františka ve Vatikánu spolu s dalšími státníky z celého světa. Trumpa doprovází jeho manželka Melanie. Jedná se o první zahraniční cestu šéfa Bílého domu v jeho druhém funkčním období, napsala agentura AFP. Podle ní Trump v Římě přistane kolem 22:50.
"Setkáme se s mnoha zahraničními lídry," řekl Trump novinářům těsně předtím, než opustil Bílý dům k cestě do Říma. Neuvedl ale, s kým bude na okraj posledního rozloučení s papežem jednat. Podle Vatikánu účast na pohřbu dosud potvrdilo přibližně 50 hlav států a deset monarchů.
Sobotního pohřbu papeže Františka se zúčastní i skupiny českých věřících, kteří přijeli do Vatikánu na akce související s katolickým svatým rokem. Jednu z těchto skupin zhruba 50 lidí vede kněz Jan Pavlíček z brněnské diecéze. Pro něj je možnost se zúčastnit papežova pohřbu velmi niternou záležitostí, řekl dnes v rozhovoru s ČTK. České skupiny podle něj společný kontingent na pohřbu nechystají.
Počínaje zítřkem začnou ve Vatikánu takzvané novendiali - devět po sobě jdoucích zádušních mší. Vatikán již stanovil jednotlivé termíny i celebranty. První z nich povede v neděli 27. dubna Pietro Parolin, bývalý státní sekretář.
Ve Vatikánu dnes v sedm hodin večer skončilo třídenní veřejné loučení s papežem Františkem. Podle informací Vatikánu mu přišlo vzdát hold 250 tisíc truchlících, napsala agentura AP. Ve 20:00 pak bude jeho prostá rakev obřadně uzavřena, aby byla připravena na sobotní pohřeb na Svatopetrském náměstí.
Dary k obětování přinesly k oltáři děti z papežských misijních děl. Kromě darů přinesly také symbolicky glóbus, misijní růženec a svíci s logem jubilejního roku. Další skupiny přinesly symboly všech kontinentů společně s přímluvami za tamní děti.
Další řečníci připomněli papežovu synodální cestu, kterou v církvi zahájil, jeho boj za ekumenickou spolupráci, snahu o sjednocení církve, podporu charity, obranu uprchlíků, matek s dětmi a další.
V přímluvách jako odpověď zazněl nápěv z Taizé, celosvětové komunity především mladých křesťanů, která zdůrazňuje ekumenický přístup a meditativní spiritualitu. Papež František s mladými lidmi často mluvil a v těchto dnech probíhá nezávisle na jeho úmrtí pouť teenagerů do Říma.
Zdůraznil kromě jiného také Františkovu skromnost a pokoru. Vzpomněl také na to, že od příjezdu do Říma roku 2013 se mu již nikdy nepovedlo navštívit svou milovanou vlast. "Byl to opravdový misionář a služebník," podotkl. "Zanechal po sobě velké dědictví, které nadále žije v srdcích po celém světě. Nechť nás jeho život inspiruje, abychom ostatním sloužili s láskou a pokorou."
Připomněl také Františkův smysl pro soucit a sociální spravedlnost, ekologii, ochranu životního prostředí a mezináboženský dialog. Zdůrazňoval solidárnost, participativní přístup a naslouchání. Podle něj přispěl k mnohým církevním reformám, nebál se zvedat kontroverzní témata a prosazoval milosrdnější a inkluzivnější církev.
"Při setkáních vždy dokazoval, že má brilantní paměť na nedořešené detaily a oceňoval dobře odvedenou práci," vzpomínal a uvedl několik úsměvných historek. Kázání nepojal pateticky, ale vybral momenty, kdy se papež zachoval s humorem a lidskostí. "Papež František byl mužem hluboké pokory a prozíravosti. Byl prvním jezuitským papežem a prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu. Jeho pontifikát se vyznačoval nesmírným nasazením pro mír ve světě a pro inkluzi," uvedl nuncius.
Poté se nuncius, který působil v diplomatických službách tří papežů, podělil o několik osobních historek s Františkem. "Musím si dát ale pozor, abych neporušil to, čemu se říká papežské tajemství," zavtipkoval. Promluvil o jeho smyslu pro zodpovědnost a detail a schopnosti sledovat i drobné nuance.
Nuncius pronesl stručnou homilii a zavtipkoval, když pronesl papežova slova o tom, že mají kněží kázání zkracovat, jinak věřící usnou. "Jsme zde, abychom vzdali hold papeži Františkovi a vyjádřili svou vděčnost muži, který se dotkl života tolika lidí. V dnešní děsivé situaci ve světě je nutné, aby zazníval silný a nezávislý hlas, který bude ukazovat cestu a sjednocovat v dobru, podporovat morální spravedlnost a inspirovat k lásce. Papež František pro nás tímto morálním hlasem bezesporu byl," řekl v kázání.
"Papež František říkal: 'Velikonoce jsou oslavou života. Bůh nás stvořil pro život a chce, aby lidstvo bylo vzkříšeno, pozval lidstvo k životu,'" ocitoval nuncius jedna z posledních slov hlavy Svatého stolce v kázání na Velikonoční neděli. Pronesl je den před svou smrtí. Okolo poděkoval všem ústavním činitelům i arcibiskupovi Janu Graubnerovi a kardinálu Dominiku Dukovi, kolegům z diplomatického sboru, zástupcům církví a náboženských společenství za vyjádření slov upřímné soustrasti.
Čtení z evangelia je pasáž z 21. kapitoly Janova evangelia, v níž apoštolové nemohou chytit žádnou rybu, Ježíš ale učiní zázrak a sítě brzy přetékají úlovkem a učedníky nasytí. Tento obraz je metaforou péče o svěřené věřící, ale i hladové a trpící, jak to činil papež František.
Rekviem se běžně slaví ve fialové liturgické barvě, zádušní mše za Františka však probíhá v bílé barvě, neboť se odehrává v době velikonočního oktávu - osmi dní následujících po neděli, když křesťané oslavují vzkříšení Ježíše Krista.
Mši celebruje Jude Thaddeus Okolo, velvyslanec Svatého stolce, který je v Česku mimořádně oblíbený. Je to již jeho druhý diplomatický mandát v České republice, bez problémů tak ovládá češtinu, místní nápěvy a mešní zvyklosti. Včera zavítal za novokřtěnci do Kolínského kláštera.
Na úvod promluvil český primas, arcibiskup Jan Graubner, který přivítal účastníky mše svaté. "Při této příležitosti chceme projevit vděčnost Bohu za papeže Františka, který naplnil své poslání, a modlit se za to, aby mu Pán byl odměnou a věčnou radostí," řekl. Následuje úkon kajícnosti, v němž účastníci pod vedením papežského nuncia vyznávají své hříchy.
Mše začíná vstupním zpěvem Tu es Petrus (Ty jsi Petr/skála) odkazujícím k Ježíšově promluvě, v níž pověřil svatého Petra vedením první církve. Papež je tradičně považován za jeho nástupce v úřadu.
Zádušní mše za účasti mnoha církevních hodnostářů, duchovních, osobností veřejného života i věřících zahajuje slavnostní vstupní průvod desítek duchovních, jáhnů i ministrantů. Přítomen je například prezident Petr Pavel, diplomaté a další. Hlavním celebrantem je zástupce Svatého stolce v Česku. Spolu s ním koncelebrují kanovníci svatovítské kapituly včetně arcibiskupa Jana Graubnera.
Přenos lze sledovat na ČT2 (i v online formátu), na TV NOE anebo například na Facebooku katedrály.
V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha začíná zádušní mše za papeže Františka.
Benediktinský opat a kapucínský kardinál nabídnou kardinálům, kteří se připravují na volbu nového papeže, duchovní meditace o potřebách katolické církve, informovala vatikánská tisková kancelář. Opat kláštera svatého Pavla za hradbami v Římě Donato Ogliari nabídne duchovním první meditaci brzy po pohřbu papeže Františka 26. dubna, uvedl Matteo Bruni, ředitel vatikánské tiskové kanceláře.
Kardinál Raniero Cantalamessa, penzionovaný kazatel papežské domácnosti, nabídne druhou meditaci uvnitř Sixtinské kaple předtím, než členové konkláve začnou hlasovat. Protože je kardinálu Cantalamessovi 90 let, nemůže se hlasování účastnit.
A Benedictine abbot and a Capuchin cardinal will offer spiritual meditations on the needs of the Catholic Church to the cardinals preparing to elect a new #pope, according to the #Vatican press office. https://t.co/92paqqOjoZ
— Catholic Review Vatican News (@CRMedia_Vatican) April 25, 2025
Vatikánská televize se připravuje na obří událost, kterou je pohřeb papeže Františka. Připravila přímý přenos v 15 jazycích (italština, angličtina, španělština, francouzština, brazilština, portugalština, němčina, polština, vietnamština, čínština, arabština) včetně čtyř znakových (italský, španělský, francouzský a americký znakový jazyk). V češtině bude možné přenos sledovat na ČT2 a Televizi NOE.
Funerali di Papa Francesco, il servizio dei media vaticani:
— Vatican News (@vaticannews_it) April 25, 2025
15 le lingue, comprese le 4 dei segni, con le quali Radio Vaticana Vatican News seguirà #live la celebrazione delle esequie in Piazza San Pietro e il successivo https://t.co/2AtGYBtHKu
Zhruba za hodinu začne v chrámu sv. Víta zádušní mše za zesnulého papeže. Celebrovat ji bude vyslanec Svatého stolce v Česku Jude Thaddeus Okolo. Přenášet ji bude živě ČT2 a Radio Proglas.
Do baziliky svatého Petra ve Vatikánu se dnes přišly se zesnulým papežem Františkem rozloučit tisícovky lidí, zřejmě více než v předchozích dnech. Služba přestala kolem 16:30 pouštět na náměstí svatého Petra nové věřící, jejich příchody však dříve výrazně zeslábly. Přes den lidé čekali na vstup do baziliky i dvě hodiny.
Zastoupení OSN v Česku na svém Twitteru zveřejnilo fotografii z Arcibiskupského paláce, kde její zástupce zanechali zápis v kondolenční knize.
Na Apoštolské nunciatuře v Praze jsme zápisem do kondolenční knihy vzdali hold zesnulému papeži Františkovi. “Byl poslem naděje, pokory a lidskosti,” řekl o Františkovi generální tajemník OSN @antonioguterres. pic.twitter.com/IsIi9rgEY4
— OSN Česko | UN Czechia (@OSNPraha) April 25, 2025
Desítky tisíc lidí se do Říma a Vatikánu vydaly na takzvané Jubileum teenagerů. Řada akcí měla vyvrcholit nedělním svatořečením mladého italského katolíka Carla Acutise, které však bylo kvůli úmrtí papeže zrušeno. Očekává se, že na pohřeb dorazí až 200 tisíc lidí.
Na jubilejní pouť završenou nedělním svatořečením Carla Acutise ve Vatikánu původně mířila výprava mladých lidí z brněnské diecéze. Úmrtí papeže Františka nyní změnilo jejich plány, ale cíl cesty zůstal stejný. Výprava se zúčastní papežova pohřbu. Čekali jsme, zda se jubileum pro mládežníky bude přesouvat, ale když bylo pouze zrušeno svatořečení, nechali jsme pouť, jak byla naplánovaná, řekla Markéta Chadimová z Diecézního centra mládeže Mamre. Pohřeb papeže bude nejen pro mládežníky, ale i pro ostatní členy výpravy podle ní silný zážitek
V okolí Vatikánu, kam měl papež František ve zvyku se spontánně vydávat, oplakávají obchodníci muže, kterého znali nikoli jako hlavu církve, ale jako obyčejného člověka. Modlili se za něj v době jeho hospitalizace a nyní jim nesmírně chybí, napsala agentura AP. "Byl naším stálým zákazníkem více než sedm let," řekl AP Sebastián Padrón, argentinský zmrzlinář, jehož obchod se nachází za rohem od Františkova strohého pokoje ve Vatikánu. Zavzpomínal, jak blízký si on a jeho rodina s papežem Františkem byli a jak papež často dával jeho dětem dárky.
Největší italské sdružení italských ateistů a agnostiků kritizuje délku státního smutku, který vyhlásila italská vláda kvůli úmrtí papeže Františka. Smutek bude trvat pět dní a zasáhne i do dnešních oslav svátku osvobození od nacismu a fašismu, uvedla v rozhovoru s ČTK členka celostátního vedení UAAR Adele Orioliová. Vláda vyzvala k střídmým oslavám osvobození, což kritizovala parlamentní opozice.
Svatý otec si přál být pochován v hrobce z kamene pocházejícího z Ligurie - kraje, odkud pocházeli jeho prarodiče z matčiny strany. Hrobka byla připravena ve výklenku boční lodi, mezi kaplí Panny Marie Salus Populi Romani (Spása římského lidu) a kaplí Sforza, v těsné blízkosti oltáře sv. Františka.
K milostnému obrazu s titulem Spása římského lidu choval papež František hlubokou úctu po celý svůj pontifikát. Pravidelně se u ikony modlil před každou apoštolskou cestou i po návratu, aby Matce Boží svěřil záležitosti církve. Naposledy tak učinil na začátku letošního Svatého týdne. Hrob papeže Františka bude pro veřejnost přístupný od neděle 27. dubna.
Vatikán představil, jak bude vypadat náhrobek papeže Františka. Je zhotovený z mramoru pocházejícího z Ligurie (odkud pocházeli Františkovi prarodiše) a ponese jednoduchý nápis FRANCISCUS a reliéf pektorálního kříže. Ten je reprodukcí papežova kříže, který nosil po celý svůj pontifikát. Zobrazuje Dobrého pastýře, jenž na ramenou nese ztracenou ovci - obraz milosrdenství, blízkosti a služby, které byly charakteristickými rysy Františkova působení ve vedení církve. Tato jednoduchost a symbolika byly výslovným přáním papeže Františka, což vyjádřil i ve své duchovní závěti. V souladu s jeho přáním být pohřben "v zemi", nad úrovní podlahy bude patrný pouze samotný náhrobní kámen.
Zpřísněných bezpečnostních opatření si už dnes mohou všimnout tisíce lidí, kteří se do baziliky svatého Petra přicházejí rozloučit s prvním jihoamerickým papežem. Podél Tibery i na hlavní vatikánské třídě Via della Conciliazione, která vede ke Svatopetrskému náměstí, hlídkují podle agentury AP ve zvýšené míře policisté i drony. V pohotovosti je také italská armáda, která se na zabezpečení pohřbu podle agentury ANSA bude podílet nasazením stíhaček Eurofighter, bojové lodi u pobřeží nedaleko Říma či systémy, které jsou schopny neutralizovat drony.
Tisíce policistů, odstřelovači, hlídky na řece Tibeře i systém obrany proti dronům budou součástí bezpečnostních opatření při sobotním pohřbu papeže Františka, kterého se má zúčastnit kolem 200 tisíc lidí, včetně desítek hlav států a vlád. Píší o tom agentury AP, ANSA a Reuters. "Jsem přesvědčen, že 'bezpečnostní mašinérie' je připravena," řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci prefekt italského hlavního města Lamberto Giannini. Dodal, že jeho cílem je především dát lidem pocit klidu.
Na vstup do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, kde je vystavena rakev s papežem Františkem, se v pátek ráno čekalo zhruba jednu hodinu. Do Vatikánu přichází jednotlivci i menší skupiny věřící. Dnešek je posledním dnem, kdy se věřící mohou papežovi v bazilice poklonit. V Itálii je státní svátek osvobození, v Římě je tak provoz výrazně slabší než v pracovní pátek a ulice v okolí církevního mikrostátu jsou spíše prázdné. Ve čtvrtek večer Vatikán uvedl, že papeži Františkovi se přišlo do té doby poklonit přes 90 tisíc lidí.
Zprávy z pátku 25. dubna
V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se v pátek od 18:00 uskuteční mše za zesnulého papeže Františka. Rekviem za papeže bude sloužit apoštolský nuncius v České republice arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. "Papež František byl pastýřem s otevřeným srdcem, mužem dialogu, pokoje a milosrdenství. Jeho pontifikát se vyznačoval důrazem na solidaritu a blízkost lidem," uvedla ve svém prohlášení Česká biskupská konference. Zároveň vyzvala věřící v České republice k modlitbě za církev, která vstupuje do období, během něhož není obsazen církevní úřad, a za kardinály, kteří se připravují na volbu nového papeže.
Na památku papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, se už v den jeho úmrtí rozezněl zvon Zikmund ve svatovítské katedrále.
Zprávy z pátku 25. dubna
Do baziliky svatého Petra ve Vatikánu proudí davy věřících, aby se naposledy poklonili papeži Františkovi. Vatikán se proměnil v místo tiché úcty i silných emocí. Před otevřenou rakví charismatického reformátora se střídají poutníci, státníci i obyčejní lidé. Rozloučení s mužem, který změnil tvář katolické církve, sleduje celý svět. Podívejte se na fotogalerii:
Už více než 90 tisíc lidí se od středečních 11 hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s papežem Františkem, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Podle agentury ANSA to oznámil Vatikán. Bazilika byla kvůli velkému zájmu věřících, které nezastavil ani déšť, otevřená i přes noc a pravděpodobně se tak stane i dnes, uvedla s odvoláním na Vatikán televize Sky TG24.
Italský tisk zmiňuje odhad, podle kterého by do Říma na pohřeb papeže Františka mohlo přijet až 200 tisíc lidí. Další desítky tisíc lidí se pak do Říma a Vatikánu vydaly na takzvané Jubileum teenagerů. Řada akcí měla vyvrcholit nedělním svatořečením mladého italského katolíka Carla Acutise, které bylo kvůli úmrtí papeže zrušeno. Z Česka mělo na tuto akci odjet na 500 mladých věřících, uvedla Česká biskupská konference.
Obsazenost hotelů v Římě by v příštích dnech mohla kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka dosáhnout až 90 procent. Na dotaz ČTK to uvedla římská hotelová asociace Federalberghi Roma. Do italského hlavního města míří řada věřících také kvůli Jubileu teenagerů. V Itálii minulý týden začala hlavní turistická sezona.
Vatikán potvrdil, že na pohřeb dorazí pět desítek hlav států a vlád a deset monarchů a že zatím je nahlášeno 130 delegací. Kromě amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož účast byla oznámena už dříve, přijede na pohřeb také bývalý americký prezident Joe Biden, napsal deník La Repubblica.
Na internetu se v souvislosti s pondělním úmrtím papeže Františka rozšířily podvody a podvodné stránky, které se snaží oklamat uživatele a vylákat z nich citlivé údaje. V tiskové zprávě to uvedli zástupci společnosti Check Point Software Technologies, která se zaměřuje na ochranu před kybernetické útoky.
Už přes 61 tisíc lidí se přišlo od středy do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s papežem Františkem, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Dnes odpoledne to oznámil Vatikán. Bazilika byla kvůli velkému zájmu věřících otevřená i přes noc a pravděpodobně se tak stane i ve čtvrtek, uvedla s odvoláním na Vatikán televize Sky TG24.
Vatikán podle agentury AFP uvedl, že od středečního dopoledne do dnešního rána Františkovi vzdalo poctu téměř 50 000 lidí. Jen mezi půlnocí a 5:30 dnes ráno jich bylo na 13 000.
Po krátké přestávce se dnes ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Agentura DPA píše o zhruba kilometrové frontě věřících, kteří čekají na možnost vzdát poslední hold 88leté hlavě katolické církve, která zemřela v pondělí.
Tělo papeže je v otevřené dřevěné rakvi ve svatopetrské bazilice vystavené od středečního dopoledne. Jen do středečního večera se s papežem podle Vatikánu přišlo rozloučit na 20 000 lidí, a bazilika tak kvůli velkému zájmu veřejnosti zůstala otevřena i po část noci, i když se původně počítalo s jejím uzavřením o půlnoci.
Papež František v pondělí zemřel bez bolestí a v posledních okamžicích života netrpěl, řekl v rozhovoru s italským deníkem Il Messaggero jeho lékař Sergio Alfieri. Informuje o tom agentura APA, která připomíná, že příčinou smrti 88leté hlavy katolické církve byla mozková mrtvice.
Alfieriho brzy ráno na Velikonoční pondělí zavolal papežův ošetřovatel s tím, že Františkovi není dobře. Do Domu svaté Marty, kde papež žil, Alfieri dorazil kolem 6:30. "Svatý otec už nebyl při vědomí, byl v kómatu a měl otevřené oči. Poslechl jsem si obě jeho plíce, které byly čisté. Neměl žádné dýchací potíže," poznamenal lékař o papežovi, který se letos v římské nemocnici několik týdnů léčil s těžkým oboustranným zápalem plic.
"Zemřel bez bolesti a naštěstí nic necítil," uvedl také Alfieri, podle něhož nebylo možné udělat vyšetření CT, protože papež poslední okamžiky svého života trávil ve svém domě. "Ale ať už šlo o krvácení do mozku, nebo mrtvici, každopádně nezemřel na problémy s dýcháním," doplnil.
Zprávy ze čtvrtka 24. dubna
Americký prezident Donald Trump zřejmě nebude při sobotním pohřbu papeže Františka sedět v první řadě. Vyplývá to z obvyklých protokolárních pravidel Vatikánu, o kterých dnes informují italská média. Na místa vpředu by měli být usazeni prezidenti Itálie a Argentiny či monarchové.
Vatikán určí zasedací pořádek podle "zaběhnutých protokolárních pravidel", píší média. V první řadě tak usednou italský prezident Sergio Mattarella, prezident Argentiny, odkud papež pocházel, Javier Milei a pak monarchové z katolických zemí. Následovat budou velmistr řádu Maltézských rytířů, monarchové z nekatolických zemí a pak prezidenti. O jejich místu rozhodne název země ve francouzštině, která je považována za jazyk diplomatů. Díky tomu by se Trump mohl posunout o několik míst vzhledem k tomu, že ve francouzštině oficiální název Spojených států začíná na písmeno E a zní États-Unis d'Amérique.
Do baziliky svatého Petra se přišlo do dnešního večera rozloučit s papežem Františkem na 20 tisíc lidí. Podle agentury AFP to uvedl Vatikán. Podle médií však na náměstí před bazilikou čekají další tisíce lidí. Vatikán tak zvažuje prodloužení otevírací doby baziliky, kde je vystavena rakev s papežem.
Do baziliky podle Vatikánu přišlo za skoro devět hodin od vystavení pozůstatků 19 400 lidí. Agentura ANSA s odkazem na neoficiální odhad pořadatelů kolem půl sedmé večer uvedla, že před bazilikou čeká na sto tisíc lidí. Podle Vatikánu samotnému převozu rakve z Domu svaté Marty do baziliky přihlíželo na 20 tisíc lidí.
Rusko bude na sobotním pohřbu papeže Františka zastupovat ministryně kultury Olga Ljubimovová. Uvedla to dnes agentura RIA Novosti. Podle dřívějšího prohlášení Kremlu ruský prezident Vladimir Putin s účastí na pohřbu nepočítal. Cesta na Západ je pro ruského prezidenta riskantní, protože je na něj vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu.
Papež František měl blízko k lidem, bez rozdílu, upřímně se zajímal o všechny na okraji společnosti, i o lidi s postižením, řekla dnes čtyřiačtyřicetiletá Iveta Isabela Anderlová z Kolína. Setkala se s ním v prosinci 2017 při audienci na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, kde byla součástí skupiny dalších lidí se zdravotním postižením. Svatý otec jí tehdy podal ruku a ona mu udělala křížek na čelo. Zpráva o jeho úmrtí Anderlovou velmi zasáhla. Na pohřeb do Vatikánu se nedostane, páteční zádušní mši v pražské katedrále sv. Víta si ale nechce nechat ujít.
Na osobní setkání vzpomíná jako na krátký, ale silný okamžik. "Pozdravili jsme se, podal mi ruku, já jsem v italštině poděkovala a dala mu křížek na čelo," řekla Anderlová. Byla tehdy na invalidním vozíku a cesta do Říma byla jejím prvním letem. Papež František ji povzbudil ke studii teologie a dalšímu cestování do Říma.
Pohřeb papeže Františka bude v přímém přenosu přenášet obecní kino v Brodku u Přerova. Streamovaný přenos ze sobotního obřadu z Vatikánu inicioval místní farář Tomáš Klíč. Smyslem akce je umožnit lidem se u tohoto okamžiku sejít společně. Využít přitom chce i moderní technologie obecního kina. Brodecké kino v posledních letech investovalo 1,3 milionu korun do modernizace svého vybavení, což slibuje opravdu silný prožitek bez nutnosti osobně cestovat na jih Evropy, uvedl duchovní.
"V pondělí počet vyhledávání leteckých spojů z Česka do Říma vzrostl o 44 procent oproti neděli a během úterý dále stoupl o dvě procenta," uvedla mluvčí portálu Kiwi.com Daniela Chovancová. "Současně se zmenšila dostupnost přímých letů do Říma. Pro tento týden je k dispozici už jen čtvrteční přímý let z Brna," doplnila.
Zpáteční přímý let u nízkonákladových dopravců podle mluvčí Student Agency Travel Alexandry Janoušek Kostřicové zdražil z běžných 3000 až 3500 korun na 8500 až 13 tisíc korun a více.
Zájem o letenky z Česka do Říma po oznámení úmrtí papeže Františka vzrostl. To se odrazilo také v ceně. Například podle Student Agency Travel ceny letenek stouply několikanásobně. Cestovní kanceláře a agentury, které se zaměřují na náboženské poutě, ale ani Česká biskupská konference do Říma neplánují vypravit žádné speciální zájezdy.
Ve Vatikánu by se měl déle zdržet Duka, měl by se zúčastnit takzvané konzistoře, kolegia kardinálů, které předchází konkláve. Konkláve v Sixtinské kapli se smí účastnit pouze kardinálové do 80 let věku, Duka v sobotu 26. dubna oslaví 82. narozeniny. Nástupce zesnulého pontifika podle Klimentové nemusí vzejít přímo z konkláve, podle církevních předpisů musí jít o muže s kněžským svěcením, který dosáhl 35 let věku.
Ostatní biskupové včetně pražského arcibiskupa Jana Graubnera zůstanou v Česku. V každé diecézi se uskuteční zádušní mše za zesnulého papeže a ti, co neletí do Říma, by se jich měli účastnit nebo je přímo sloužit. V katedrále sv. Víta na Pražském hradě mše začne v pátek 18:00, zahájení obřadů za zesnulého papeže na Svatopetrském náměstí naplánovali na sobotních 10:00. Českou republiku bude na pohřbu papeže zastupovat premiér Petr Fiala (ODS).
Na sobotní pohřeb zesnulého papeže Františka do Říma poletí z Česka čtyři přední představitelé katolické církve. Zúčastní se ho kardinál Dominik Duka s pražským biskupem Zdenkem Wasserbauerem, olomoucký arcibiskup Josef Nuzík a biskup královéhradecké diecéze Jan Vokál, uvedla mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.
Parolin má podle sázkových kanceláří šanci usednout na papežský stolec zhruba 1:3, Tagle pak 3,50:1.
"Základní otázkou před volbou je další směřování církve, zda se má pokračovat v progresivnějším pohledu zesnulého papeže Františka, nebo se naopak vrátit k silně konzervativním hodnotám, které reprezentoval papež Benedikt XVI.," řekl bookmaker Tipsportu a expert na politické a společenské sázky Pavol Boško. O volbě nového papeže bude rozhodovat 135 kardinálů. Z tohoto počtu 80 procent jmenoval kardinálem zesnulý papež František, který zastával spíše progresivnější a umírněnou ideologickou větev.
Mezi nejpravděpodobnější kandidáty na nového papeže patří podle sázkových kanceláří současný vatikánský sekretář Ital Pietro Parolin a filipínský kardinál Luis Antonio Tagle. Bookmakeři se ale spíše přiklánějí k tomu, že nový papež bude pocházet z Evropy. Vyplývá to z odpovědí největších českých sázkových kanceláří Tipsport a Fortuna. Ze jmen, která by mohla další hlava katolické církve přijmout, se zatím nejpravděpodobněji nabízí František, Benedikt nebo Jan Pavel, tedy stejná jména, jaká měli poslední tři papežové
Slovensko uctí zesnulého papeže Františka státním smutkem. Podle médií bude státní smutek v sobotu od 8:00 do 18:00, tedy v den pohřbu hlavy katolické církve. Rozhodla o tom vláda premiéra Roberta Fica. Státní smutek už vyhlásily některé další země, včetně Argentiny, kde se papež, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, narodil.
Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se dnes krátce před 11:00 otevřela veřejnosti, která se tam může rozloučit s papežem Františkem. Rakev s jeho pozůstatky je vystavena před hlavním oltářem, kam byla ráno přemístěna z kaple Domu svaté Marty.
Pro veřejnost se bazilika svatého Petra s vystavenou rakví otevře v 11:00. S 266. papežem se dnes lidé mohou loučit do půlnoci. Ve čtvrtek budou mít k rozloučení prostor od 7:00 do půlnoci a v pátek od 7:00 do 19:00. V sobotu se ve Vatikánu za účasti mnoha světových státníků a zhruba 170 zahraničních delegací uskuteční Františkův pohřeb. V Římě očekávají, že se ho zúčastní až 200 tisíc lidí.
Procesí vedené kardinály a desítkami dalších duchovních se za zvuků vatikánských zvonů na krátkou pěší cestu vydalo nedlouho po 9:00. V Domě svaté Marty, kde papež žil a kde v pondělí ráno ve věku 88 let také zemřel, předtím kardinál Kevin Farrell, který do zvolení nového papeže vede vatikánskou administrativu, odsloužil krátkou ceremonii.
Rakev s pozůstatky papeže Františka se ve středu ráno vydala na cestu z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra ve Vatikánu, kde se s ním do pátku bude moci rozloučit veřejnost. Do nejvýznamnějšího katolického chrámu byla za doprovodu švýcarské gardy přinesena krátce po 9:30.
Události ze středy 23. dubna
Izraelská vláda sdílela a poté smazala příspěvek na sociální síti, v němž vyjádřila soustrast nad úmrtím papeže Františka, aniž uvedla, jaký měla ke stažení důvod. Izraelský tisk nicméně tento incident spojuje s papežovou kritikou války Pásmu v Gazy. Napsala o tom agentura Reuters.
Ověřený účet @Izrael na síti X zveřejnil podle Reuters v pondělí zprávu ve znění: "Odpočívej v pokoji, papeži Františku. Nechť je jeho památka požehnáním", kterou doprovodil fotografií papeže z jeho návštěvy Zdi nářků v Jeruzalémě v roce 2014.
Deník Jerusalem Post citoval nejmenované představitele izraelského ministerstva zahraničí, kteří podle listu uvedli, že se hlava katolické církve dopouštěla "protiizraelských prohlášení" a že příspěvek na sociální síti byl zveřejněn "omylem".
Bosenský kardinál Vinko Puljić a španělský kardinál Antonio Caňizares oznámili, že se ze zdravotních důvodů nezúčastní volby nového papeže, takzvaného konkláve. Počet kardinálů, kteří mohou volit novou hlavu katolické církve, se tak podle deníku El País sníží ze 135 na 133. Termín volby nového papeže zatím není stanoven, očekává se, že to bude začátkem května.
Italská metropole se připravuje na statisíce věřících, kteří se tento týden přijedou z celého světa rozloučit se zesnulým papežem Františkem. Dorazit by mohlo až několik milionů lidí, jako tomu bylo v případě pohřbu papeže Jana Pavla II. v dubnu 2005. Tehdy do Říma přicestovaly asi čtyři miliony lidí.
Papež František zanechal odkaz, který oslovil nejen věřící, ale i širokou veřejnost. Podle odborníků oslovených ČTK byl František symbolem otevřenosti a skromnosti. Měl schopnost spojovat lidi napříč různými společenskými skupinami. Nicméně podle Marka Šmída z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy ho věřící mohli vnímat různorodě díky progresivním názorům.
Rakev s papežovým tělem bude ve středu ráno v 09:00 převezena z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra. Ráno se uskuteční krátké procesí. Po obřadu se v bazilice budou moci věřící s papežem rozloučit. Vatikán dnes odpoledne uvedl, že dveře baziliky se pro věřící, kteří chtějí papeže naposledy pozdravit, otevřou ve středu v 11:00 a zavřou se v pátek v 19:00.
Ode dneška mohou lidé v pražském Arcibiskupském paláci psát vzkazy a podepisovat kondolenční knihu věnovanou papeži Františkovi. Arcibiskupství pražské ji do svého sídla na Hradčanském náměstí umístilo dnes po poledni.
V knize už byly podpisy arcibiskupa Jana Graubnera a pomocného biskupa pražského Václava Malého. Lidé začali přicházet po třinácté hodině.
Na pohřeb do Vatikánu přiletí i prezident Argentiny Javier Milei. Papež František z Argentiny pocházel. Z Latinské Ameriky se očekává účast i prezidenta Brazílie Luize Inácia Luly da Silva. Brazílie je označovaná za největší katolickou zemi. Z Německa přijede spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, svou účast oznámila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady António Costa. Italská premiérka Giorgia Meloniová kvůli účasti na papežově pohřbu zrušila svou návštěvu ve Střední Asii.
Česko nebude mít zástupce při volbě papeže poprvé od roku 1963. Volby se zúčastní 135 kardinálů mladších 80 let. Starší kardinálové, mezi kterými je i jednaosmdesátiletý Čech Dominik Duka, tuto povinnost nemají a volby papeže se neúčastní.
Pohřební ceremoniál povede děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re. Po pohřbu bude rakev převezena do baziliky svatého Petra a pak do baziliky Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kde papež vyjádřil přání být pohřben.
Účast na pohřbu zatím přislíbili například francouzský prezident Emmanuel Macron či americký prezident Donald Trump. Zúčastnit se chce také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sdělil tiskovým agenturám zdroj z jeho kanceláře. Do Vatikánu přiletí i prezident Argentiny Javier Milei. Papež František z Argentiny pocházel.
Britského krále Karla III. na pohřbu zastoupí princ William, uvedl dnes Kensingtonský palác.
Prezident Petr Pavel zaslal kondolenční telegram kardinálu Kevinu Farrellovi k úmrtí papeže Františka. "Papež František byl osobností se zásadním vlivem nejen pro katolickou církev, ale pro celý svět. Jeho laskavost, neochvějná oddanost pravdě a bezmezná láska k lidem byly darem pro všechny. Byl respektovaným duchovním lídrem, jehož opravdovost, síla ducha a přirozená pokora oslovily nesčetné množství lidí," uvedl Pavel v dopise Farrellovi, který vede Vatikán do zvolení nového papeže. Vyjádřil jménem svým, své manželky Evy i občanů České republiky nejupřímnější a nejhlubší soustrast. Telegram dnes na webu zveřejnil Hrad.
Účast na pohřbu papeže Františka potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, píše list The Kyiv Independent.
⚡️ Zelensky reportedly plans to attend Pope Francis's funeral.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) April 22, 2025
The Presidential Office is awaiting the official date of the funeral while preparing President Zelensky's visit to "bid farewell to the pontiff," European Pravda reported.https://t.co/ciS7qQOCus
Dnes ráno Vatikán zveřejnil první fotografie zesnulého papeže uloženého v rakvi. Papežovo tělo bylo v pondělí večer přeneseno do kaple Domu svaté Marty, kde žil.
Volba nového papeže, takzvané konkláve, by mohla začít mezi 5. až 10. květnem. Vatikánská pravidla stanovují, že konkláve začíná 15. až 20. dnem po úmrtí papeže. Umožňují ale i dřívější začátek, pokud se kardinálové - volitelé do Vatikánu dostaví před uvedenou lhůtou.
Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10:00 v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. O datu pohřbu dnes ráno rozhodli kardinálové, informují tiskové agentury. Tělo papeže, který zemřel v pondělí, bude ve středu ráno převezeno do baziliky svatého Petra, kde se mu budou moci lidé poklonit
Pohřeb papeže Františka se zřejmě uskuteční v sobotu. Shoduje se na tom úterní italský tisk. O termínu by mohli podle něj ještě v úterý rozhodnout kardinálové. Italská média píší, že pohřeb se bude konat mezi pátkem a nedělí, a dodávají, že sobota je nejpravděpodobnějším dnem. V pátek se v Itálii slaví 80. výročí osvobození, což je státní svátek. Několik dní před samotným pohřbem bude papežova rakev vystavena v bazilice svatého Petra. Očekává se, že datum pohřbu stanoví kongregace (shromáždění) kardinálů, kteří budou zasedat od 9:00.
Zprávy z úterý 22. dubna
Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií se zúčastní pohřbu papeže Františka v Římě. Trump to oznámil na své sociální síti.
Rakev, do níž byl papež uložen, by mohla být do baziliky svatého Petra převezena ve středu ráno, uvedl dnes již dříve Vatikán. Pohřeb se uskuteční do devíti dnů, konkrétní datum nebylo ještě stanoveno.
Záběr ze Svatopetrského náměstí ve Vatikánu.
Záběr ze Svatopetrského náměstí ve Vatikánu.
Podle agentury AP se věřící kolem sedmé hodiny večerní začali na Svatopetrském náměstí modlit růženec. Modlitby vedl kardinál Mauro Gambetti.
František bude po více než století prvním papežem, který nebude pohřben v bazilice svatého Petra ve Vatikánu.
Jeho předchůdci bývali tradičně pohřbeni ve třech rakvích z cypřiše, dubu a olova, uložených jedna v druhé, píše stanice BBC. Papež podle prohlášení Vatikánu zařídil, aby náklady na pohřeb uhradil nejmenovaný dárce.
Pohřben bude v římské bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kam se pravidelně chodíval modlit.
Papež podle prohlášení již dříve požádal, aby byl pohřben do země v prosté dřevěné rakvi bez zdobení a s pouhým nápisem Franciscus (František).
Papež František zemřel v důsledku mozkové mrtvice a následného nezvratného selhání srdce, uvedl Reuters s odvoláním na prohlášení Vatikánu.
Snímek ze Svatopetrského náměstí ve Vatikánu.
Zdrceni úmrtím papeže Františka jsou křesťané v Pásmu Gazy, s nimiž hovořila agentura Reuters. František se podle nich zasazoval o mír ve válkou zničené oblasti a v průběhu konfliktu si s nimi každý večer telefonoval.
Zhruba 80 procent kardinálů - volitelů jmenoval do této hodnosti papež František. Ten vědomě vybíral nové kardinály i z odlehlých oblastí a "periferií světa", které chtěl oslovit. Z Evropy nyní pochází 53 volitelů, z Ameriky 37, z Asie a Oceánie 27 a z Afriky 18.
Představitelem konzervativního křídla je další favorit volby, rakouský kardinál Christoph Schönborn, který však v lednu oslavil své 80. narozeniny a nebude se tak moci zúčastnit konkláve. Agentura AP se domnívá, že šance na zvolení mají i kanadský kardinál Marc Ouellet a filipínský kardinál Luis Tagle.
Mezi favority zmiňuje AP i italský tisk dva kardinály z Itálie. Jedná se o státního sekretáře Pietra Parolina, který byl faktickou dvojkou ve Vatikánu, a šéfa italské biskupské konference Mattea Zuppiho.
Oba hodnostáři měli k zesnulému papežovi velmi blízko, Zuppi byl jeho vyslancem pro mír mezi Ukrajinou a Ruskem.
Mezi favority ve volbě nového papeže jsou podle agentury AP kardinálové z Itálie, Rakouska, Kanady či Filipín.
Podívejte se do fotogalerie na to, jak svět přijal zprávu o Františkově smrti, i na snímky z jeho života.
"Stále upozorňoval na bídu ve světě a potřebu pomoci. Myslím, že to je jeho velký vklad do dějin světa," řekl Duka. Církev v Latinské Americe, odkud František pocházel, je podle něj víc lidová. "Ti lidé se stále cítí součástí církve a očekávají od ní pomoc. Tento postup vnesl František do fungování církve," uvedl.
Za velký vklad papeže Františka považuje kardinál Duka jeho upozorňování na bídu a potřebu pomoci. Nebyl člověkem oficialit, řekl v České televizi.
První modlitbu za papeže Vatikán uspořádá dnes večer v 19:30 na náměstí svatého Petra. Ve 20:00 bude papežovo tělo uloženo do rakve, která by mohla být vystavena v bazilice svatého Petra od středy. Při ceremoniálu bude papež dnes večer oficiálně prohlášen za mrtvého. Podle tisku bude rakev vystavena nejméně tři dny, pak by se mohl konat pohřeb.
"Odkaz papeže je poměrně bohatý. Za ústřední myšlenku jeho pontifikátu považuji Boží milosrdenství, k tomuto tématu se různým způsobem opakovaně vracel. Z posledních let je to určitě synodální proces, změna v řízení církve, zapojení řadových věřících, zapojení žen jak do nejvyšších funkcí, tak i na místní úrovni, zapojení do rozhodování o věcech církve," uvedl děkan Hušek.
"S tím je spojen boj proti klerikalismu, který znamená pravý opak - svěření rozhodovacích pravomocí jen úzké skupině kleriků, vysvěcených služebníků církve, a nepřiměřená úcta vůči kněžím a biskupům," doplnil.
Změna v řízení církve, zapojení řadových věřících a žen i do nejvyšších funkcí a boj proti klerikalismu vidí jako největší odkaz papeže Františka děkan Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého Vít Hušek.
Jeho úmrtí v době největších křesťanských svátků považuje za silný moment pro věřící. Jejich srdce si podle něj získal neokázalým vystupováním a neformálním přístupem, řekl děkan Hušek.
Na počest zesnulého papeže Františka odbily zvony pařížské katedrály Notre-Dame 88krát.
Pour honorer la mémoire du pape François, mort ce lundi 21 avril à l'âge de 88 ans, les cloches de Notre-Dame de Paris ont retenti 88 fois. pic.twitter.com/4qijkSL1cO
— Le Figaro (@Le_Figaro) April 21, 2025
Podle zdroje agentury ANSA úmrtí asi nezpůsobily respirační nemoci, se který mi se od února papež František léčil. Svůj zdroj italská agentura nejmenovala.
Úmrtí papeže Františka bylo náhlé, mezi možnými příčinami je krvácení do mozku, píše italská agentura ANSA s odkazem na svůj zdroj. Vatikán se vyjádří asi dnes večer.
"Převezení pozůstatků svatého otce do baziliky svatého Petra pro vzdání úcty ze strany věřících by se mohlo uskutečnit ve středu ráno," uvedl dnes odpoledne šéf vatikánského tiskového odboru Matteo Bruni.
Podle něj však o záležitosti rozhodne první shromáždění kardinálů, které zasedne v úterý. Podle tisku je obvyklé, že rakve zůstane vystavená minimálně tři dny, pak by se mohl konat pohřeb.
Papež František byl v Argentině stále populární. Podle médií se v minulosti jednalo o tom, že by provedl cestu do své vlasti, což se nakonec nestalo. Papež mimo jiné uvedl, že se obával, že by jeho návštěva mohla být využita k politickým cílům.
Argentina vyhlásí sedmidenní státní smutek kvůli smrti papeže Františka, oznámila vláda. Prezident Milei uvedl, že kvůli úmrtí cítí hlubokou bolest.
Americký prezident Donald Trump ve stručném prohlášení popřál zesnulému papeži Františkovi, aby odpočíval v pokoji. Bůh ať žehná jemu i všem, kdo ho milovali, uvedl Trump na své sociální síti Truth Social.
— Donald J. Trump Posts From His Truth Social (@TrumpDailyPosts) April 21, 2025
Papež František viděl v době nejistot sílu v hodnotách, na které se občas zapomíná - v laskavosti, víře, pokoře a porozumění, uvedl prezident Petr Pavel.
Papež František byl v současném světě především představitelem lidskosti. V době nejistot viděl sílu v hodnotách, na které občas zapomínáme – v laskavosti, víře, pokoře a porozumění. Zanechal tak po sobě inspirativní odkaz, který bude nadále přetrvávat.
— Petr Pavel (@prezidentpavel) April 21, 2025
Svět ztratil skutečnou osobnost a velkou morální autoritu, uvedl v prohlášení na X slovenský prezident Peter Pellegrini. Byl podle něj ztělesněním humanity a pokory, zdůraznil také papežovu angažovanost za mír.
🇻🇦🕊️THE WORLD HAS LOST A TRUE PERSONALITY AND A GREAT MORAL AUTHORITY pic.twitter.com/RSHkNlrIn5
— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) April 21, 2025
Papež František nastavil podle pražského arcibiskupa Jana Graubnera zrcadlo Evropě, která je trochu zahleděná do sebe. Přitáhl pozornost k lidem žijícím v jiném prostředí, řekl v České televizi.
S uložením do rakve za přítomnosti Farrella počítají pravidla pro papežské pohřby, Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, které nechal zesnulý papež zreformovat. Rakev by pak měla být vystavena v bazilice svatého Petra.
V Římě se krátce po oznámení papežovy smrti rozezněly zvony. Podle obvyklého scénáře budou papežovy ostatky připraveny do rakve, která bude vystavena v bazilice svatého Petra. Tam budou v příštích dnech proudit věřící.
Začíná také období devítidenního smutku, přípravy na pohřeb i na volbu nového papeže kardinály, kteří se shromáždí v konkláve.
Proces zvolení nového papeže musí začít 15. až 20. den po papežově úmrtí nebo odstoupení.
Do zvolení nového papeže povede Vatikán kardinál komoří Kevin Farrell (77 let). Ten také oficiálně ověřuje smrt papeže.
Na náměstí svatého Petra se podle médií začali shromažďovat věřící, mnohé smrt Františka překvapila i zarmoutila.
Tělo papeže Františka bude uloženo do rakve dnes v osm hodin večer. Oznámil to podle agentur Vatikán.
Kardinál komoří Kevin Farrell také oficiálně prohlásí papeže za mrtvého. Pohřeb se uskuteční do devíti dnů, konkrétní datum nebylo ještě stanoveno.
Deník Aktuálně.cz přináší přehled papežů v posledních více než sto letech. Odkud pocházeli, jaké bylo jejich rodné jméno, jak dlouho vládli?
Jen jeden jediný papež byl na konci svého pontifikátu v pokročilejším věku než František. A to Lev XIII., který vládl Vatikánu na přelomu 19. a 20. století.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve své kondolenci ocenil, že se papež František modlil za mír na Ukrajině a pro Ukrajince. Lidem uměl dávat naději a zmírnit jejich utrpení, dodal.
Millions of people around the world are mourning the tragic news of Pope Francis’s passing. His life was devoted to God, to people, and to the Church.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 21, 2025
He knew how to give hope, ease suffering through prayer, and foster unity. He prayed for peace in Ukraine and for Ukrainians. We… pic.twitter.com/Ww6NtsbWWS
Papež František byl pro církev i pro celý svět pevným záchytným bodem uprostřed bouřlivého dění, řekl olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Zprávu o jeho dnešním úmrtí přijal s bolestí v srdci.
"S bolestí v srdci jsem dopoledne přijal zprávu o úmrtí papeže Františka. Vztah k němu jsem si vytvořil už ve chvíli jeho zvolení. Myšlenky, kterými oslovoval nejen věřící, ale obracel se s nimi k lidem celého světa, mi byly hodně blízké. Můj vztah k němu se ještě upevnil poté, co mě roku 2017 jmenoval pomocným biskupem. V biskupské službě mě inspiroval svým širokým srdcem, ve kterém našel místo každý člověk," uvedl arcibiskup.
Ruský prezident Vladimir Putin označil dnes zesnulého papeže Františka za vynikajícího člověka, kterého si bude navždy pamatovat v tom nejlepším. Vyzdvihl jeho snahu o dialog mezi katolickou a ruskou pravoslavnou církví. Podle ruské státní agentury TASS to vyplývá z prohlášení, které zveřejnil Kreml.
Papež František nastavil podle pražského arcibiskupa Jana Graubnera zrcadlo Evropě, která je trochu zahleděná do sebe. Přitáhl pozornost k lidem žijícím v jiném prostředí, řekl v České televizi. V pátek v 18:00 bude za papeže slouženo rekviem v pražské katedrále svatého Víta.
"Nastavil trochu zrcadlo Evropě, kde jsme kultura trochu zahleděná do sebe a zvyklá na svoje tradice, svou životní úroveň a všechna práva," uvedl Graubner. Vliv podle něj hrálo i to, že papež pocházel z Argentiny.
Papež František nebyl jen hlavou katolické církve, ale taky opravdovým fanouškem - života, lidí a sportu. Jeho láska k fotbalu, úsměv nad medailí nebo překvapivý výkop míče na stadionu zůstaly v paměti tisíců sportovců. A nejen jich.
Poutník na Svatopetrském náměstí nese kříž poté, co Vatikán oznámil smrt papeže Františka.
Co následuje po smrti papeže a jak se volí nová hlava církve?
Františkovu skromnost bude patrně odrážet i forma jeho pohřbu. Poté církev čeká volba jeho nástupce. Jaké jsou jednotlivé kroky celého procesu, shrnuje deník Aktuálně.cz v přehledné grafice.
"Dobrý, vřelý a citlivý muž. Ať odpočívá v pokoji," napsal na X polský premiér Donald Tusk.
Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju. pic.twitter.com/81XgK1gu4f
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 21, 2025
Svou kondolenci vyjádřil i Írán, píší agentury. Byl to muž hluboké víry a nezměrného soucitu, řekl o papežovi Františkovi izraelský prezident.
Americký viceprezident J. D. Vance vyjádřil soustrast milionům křesťanů, kteří milovali dnes zesnulého papeže. Zmínil, že se s hlavou katolické církve v neděli osobně setkal.
Papež František inspiroval miliony lidí svou pokorou a láskou k chudým lidem, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
"Svou pokorou a čistou láskou k chudým inspiroval miliony lidí daleko za hranicemi katolické církve. V myšlenkách jsem se všemi, kteří pociťují tuto hlubokou ztrátu," napsala šéfka unijní exekutivy na X.
Today, the world mourns the passing of Pope Francis.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 21, 2025
He inspired millions, far beyond the Catholic Church, with his humility and love so pure for the less fortunate.
My thoughts are with all who feel this profound loss.
May they find solace in the idea that Pope Francis’… pic.twitter.com/FiI6SASNl8
Nejdůležitější zprávy:
Italská fotbalová liga po úmrtí papeže Františka odložila všechna čtyři dnešní utkání 33. kola. Náhradním termíny čtveřice zápasů zatím neoznámila.
Francouzský prezident Emmanuel Macron podle agentury Reuters řekl, že František se během svého pontifikátu vždy stavěl na stranu těch nejzranitelnějších a nejkřehčích, a to s velkou pokorou.
"V této době války a brutality měl smysl pro ty druhé, pro ty nejkřehčí," řekl novinářům.
De Buenos Aires à Rome, le Pape François voulait que l’Église apporte la joie et l’espoir aux plus pauvres. Qu’elle unisse les Hommes entre eux et avec la nature. Puisse cette espérance ressusciter sans cesse au-delà de lui.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) April 21, 2025
À tous les Catholiques,… pic.twitter.com/oFKBJwaweH
Celý svět jej znal jako papeže Františka, vlastním jménem však byl Jorge Mario Bergoglio. Jeho životní osud se začal psát 17. prosince 1936 v Buenos Aires, kde se jako první narodil do rodiny italských imigrantů, nakonec měl ještě čtyři sourozence.
Papež František byl symbolem pokory, porozumění a lidskosti, uvedl Babiš. Expremiér podotkl, že si vážil papežovy snahy spojovat lidi a hledat dobro.
Papež František projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora. Na síti X to uvedl premiér Petr Fiala (ODS), kterého v červnu 2022 papež přijal v Apoštolském paláci ve Vatikánu. František dnes ráno zemřel ve věku 88 let.
Se zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí papeže Františka.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 21, 2025
Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti. Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a…
Papež ještě v neděli krátce pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu).
František měl od února vážné zdravotní problémy. Od poloviny února až do konce března byl hospitalizován v nemocnici. Tam několikrát nastaly komplikace, které ohrozily jeho život, uvedl dříve ošetřující lékař Sergio Alfieri. Z nemocnice se papež vrátil na konci března, podle Vatikánu se jeho stav postupně zlepšoval.
"Papež František zemřel na Velikonoční pondělí, 21. dubna 2025, ve věku 88 let ve své rezidenci Dům svaté Marty," uvedl v prohlášení Vatikán.
"V 7:35 se římský biskup František vrátil k Pánu," uvedl podle agentury AP kardinál komoří Kevin Farrell, který povede Vatikán do zvolení nového papeže.
Papež František zemřel, uvádí světové agentury s odkazem na Vatikán. Hlava katolické církve trpěla v poslední době vážnými nemocemi.
Pondělí 21. dubna 2025