"Trestní výprava z Bruselu." Slovenský ministr "vítá" misi vedenou Zdechovským

ČTK ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami
Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok označil návštěvu europoslanců z výboru pro rozpočtovou kontrolu v zemi za trestní výpravu z Bruselu, jejímž cílem je hledat záminky k tomu, aby Slovensko přišlo o peníze z evropských fondů. Šutaj Eštok, jenž je také předsedou vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), v této souvislosti obvinil slovenskou opozici ze snahy škodit vlastní zemi.
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok hovoří v nemocnici na tiskové konferenci k útoku na premiéra Roberta Fica.
Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok hovoří v nemocnici na tiskové konferenci k útoku na premiéra Roberta Fica. | Foto: Reuters

Vedoucí kontrolní mise Tomáš Zdechovský odmítl výtky Bratislavy vůči probíhající návštěvě členů výboru pro rozpočtovou kontrolu. 

"Místo aby si představitelé současné slovenské vlády s delegací Výboru pro rozpočtovou kontrolu v klidu a věcně vyříkali důležitá témata, pustili se do útoků a obviňování," napsal na sociální síti X český europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL) z nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP).

Podle něj se europoslanci zajímali například o použití evropských dotací na soukromé vily, které byly prezentovány jako penziony, byť k tomu účelu nesloužily, dále na nákup kamionů či o loňské změny v trestním právu a jejich dopad na vyšetřování podvodů s evropskými dotacemi.

"Přichází sem starostlivě vybraná skupinka s cílem prezentovat Slovensko v Bruselu jako černou díru na mapě Evropy. Je to důsledek očerňování Slovenska v zahraničí opozicí," uvedl Šutaj Eštok na pondělní tiskové konferenci. Dodal, že Hlas-SD odmítá "zákeřné ubližování Slovensku a jeho občanům".

Slovenský ministr vnitra také tvrdil, že nejde o běžnou kontrolní misi. Kritizoval, že do delegace nebyl zařazen europoslanec za Hlas-SD Branislav Ondruš. Ten není v Evropském parlamentu členem žádné frakce ani členem CONT.

Opoziční Progresivní Slovensko kritiku mise europoslanců už předem odmítlo a poukázalo na to, že europarlament má v kompetenci kontrolu unijního rozpočtu. Wiezik řekl, že europoslanci se sejdou se zástupci slovenské vlády, parlamentu, nevládních organizací, občanského sektoru či s investigativními novináři.

Podle Wiezika byl program mise doplněn o kauzu spojenou s podezřeními ze zneužívání evropských peněz na podporu cestovního ruchu na venkově.

Slovenská opozice i média v uplynulých týdnech upozornily na případy, že za evropské peníze patrně vyrostly na Slovensku místo penzionů luxusní soukromé vily. Dotace byly přidělovány za dřívějšího vládnutí současného již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica.

"Je podezření ze systémového zneužívání těchto prostředků. Je na místě, aby byla zjištěna situace," uvedl Wiezik o čerpání peněz z evropských fondů na Slovensku a o misi europoslanců.

Podle Zdechovského je cílem návštěvy nejen nezávislé posouzení využívání evropských fondů, ale i dodržování pravidel právního státu a svobody médií v zemi.

Loni v lednu evropský parlament přijal rezoluci odsuzující snahy Ficovy vlády měnit trestní právo a zrušit Úřad speciální prokuratury. Tyto návrhy, které zahrnovaly také snížení trestních sazeb za korupci a až na výjimky také u ekonomické kriminality, jakož i obecné zkrácení promlčecích dob trestných činů, pak slovenský kabinet v parlamentu prosadil. Slovenská sněmovna následně hlasy vládních poslanců uvedenou rezoluci europarlamentem odsoudila.

Současná mise europoslanců na Slovensku navazuje na podobnou návštěvu po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018, po které v zájmu řešení vzniklé politické krize Fico rezignoval na funkci ministerského předsedy. Do čela vlády se pak Fico vrátil po předloňských předčasných parlamentních volbách, ve kterých zvítězila jeho strana Směr-sociální demokracie.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy