Polonium, dioxin, novičok. Jedy jsou oblíbenou zbraní ruských tajných služeb

Hana Vařáková ČTK Hana Vařáková, ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2018 20:27
Bývalý ruský agent v britských službách Sergej Skripal a jeho dcera Julija jsou zatím poslední v řadě Rusů, kteří byli otráveni. A stopy i tentokrát vedou do Kremlu. Jedy, jako je polonium, dioxin nebo novičok, patří k výbavě ruských tajných služeb už dlouhá léta. Kdo za jejich praktiky zřejmě v minulosti zaplatil životem? A komu se podařilo vyváznout? Projděte si náš přehled.
Georgi Markov.
Georgi Markov. | Foto: Reuters

Starší případy

V době studené války využívali agenti sovětské KGB jed jako smrticí prostředek. V říjnu 1957 otrávil agent Bogdan Stašinskij pomocí kyanidové pistole v Mnichově ukrajinského exilového politika Lva Rebeta. Ten samý agent pak v roce 1959 použil stejnou zbraň i proti vůdci Organizace ukrajinských nacionalistů Stepanovi Banderovi.

V roce 1957 přidali Sověti polonium do kávy někdejšímu agentovi KGB Nikolaji Chochlovovi, který tehdy žil v německém Frankfurtu nad Mohanem. Atentát se ale nezdařil. 

Asi nejznámější je vražda bulharského disidenta a spisovatele Georgiho Markova (na snímku) v září 1978 v Londýně. Agent bulharské tajné služby mu tam na autobusové zastávce vpíchl do nohy prudce jedovatý ricin speciálně upraveným deštníkem. Markov zemřel po čtyřech dnech.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy