Šest australských univerzit zavřelo na svých kampusech čínský Konfuciův institut, který pořádá celosvětově kurzy čínštiny a čínské kultury. Napsal o tom v úterý australský web ABC. Australská vláda v posledních letech zvýšila dohled nad těmito vzdělávacími centry kvůli obavám, že jejich prostřednictvím šíří Peking provládní propagandu a sleduje čínské studenty v zahraničí.
Před dvěma lety dala australská vláda najevo, že otevírání nových Konfuciových institutů už nepovolí. Nynější konec Konfuciova institutu na šesti univerzitách znamená, že v Austrálii přestala fungovat téměř polovina těchto čínských neziskových organizací. Jako důvody pro jejich uzavření uváděly univerzity nejčastěji problémy spojené s pandemií covidu-19, aniž by vysvětlily, jak pandemie fungování institutů ovlivnila. Například mluvčí Univerzity Nového Jižního Walesu uvedl, že dohoda s Konfuciovým institutem vypršela v roce 2022 a "nebyla obnovena kvůli covidu-19 … po vzájemném rozhodnutí všech stran".
Jeffrey Gil z australské Flindersovy univerzity, který se zabývá studiem Konfuciových institutů, řekl ABC, že ho zavírání těchto zařízení nepřekvapilo. "Konfuciovy instituty v Austrálii vzbuzují dlouhodobé obavy, které se v posledních letech se zhoršujícími se vztahy mezi Austrálií a Čínou ještě prohloubily," uvedl. Dodal, že se tak děje i ve Spojených státech nebo v Evropě. On sám je však přesvědčen, že Konfuciovy instituty neprosazovaly čínskou provládní propagandu. "Z mého výzkumu vyplývá, že se výuka a kulturní aktivity Konfuciových institutů zaměřují na nepolitické a nekontroverzní aspekty Číny a čínské kultury. Jde spíše o to vyhnout se negativním nebo kontroverzním tématům týkajícím se Číny, než prosazovat světonázor Pekingu," uvedl.
V roce 2019 ABC zjistila, že uchazeči o dobrovolnické učitelské pozice v těchto institutech museli prokázat politickou loajalitu vůči čínské vládě. Vedení institutů poté opakovaně cenzurovalo jakékoli diskuse o otázkách citlivých pro Peking, uvedla tehdy lidskoprávní organizace Human Rights Watch. V roce 2020 čínská vláda přesunula řízení těchto institutů z ministerstva školství na nevládní Čínskou nadaci pro mezinárodní vzdělávání v čínštině. Podle ABC šlo o snahu vyvrátit obavy, že by se tak Peking snažil vměšovat do záležitostí jiných zemí.
V České republice vznikl Konfuciův institut na dvou univerzitách - Univerzitě Palackého a pražské soukromé Vysoké škole finanční a správní (VŠFS). Od roku 2024 však v Olomouci působí institut mimo správu univerzity. Univerzita Karlova či Vysoká škola ekonomická v minulosti nabídky na zřízení institutů odmítly. Spojené státy v roce 2020 oznámily, že agenturu, která provozuje Konfuciovy instituty na amerických univerzitách, budou nově považovat za zahraniční misi čínské vlády.