Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Anna Politkovská
Anna Politkovská | Foto: Wikimedia Commons/Blaues Sofa

Zřejmě nejznámějším případem smrti ruského novináře či novinářky je úmrtí Anny Politkovské. 

Politkovská se proslavila v opozičním listu Novaja Gazeta. Ve svých článcích, za které obdržela četná mezinárodní ocenění, kritizovala především korupci ve vládě a poměry v bezpečnostních silách.

Zveřejňovala reportáže, především o akcích ruských vojsk na Severním Kavkaze nebo napojení ruských tajných služeb na čečenské islamistické skupiny. 

Výhrůžkám smrtí čelila již dříve, o první pokus ji odstranit došlo v roce 2004. Během letu do severoosetského Beslanu, kde tehdy probíhal teroristický útok na místní školku, byla otrávena čajem.

Převezli ji do nemocnice v ruském Rostově na Donu. Veškeré záznamy o její hospitalizaci se ovšem ztratily. 

Politkovská zemřela 7. října 2006; byla zastřelena ve výtahu svého domu v Moskvě. Z vraždy byl po letech obviněn policista Dmitrij Pavljučenkov, kterého prokuratura odsoudila na jedenáct let do vězení.

Spolu s ním stanula před soudem také pětice Čečenců, která se na zabití nepohodlné novinářky měla podílet. Kdo však skutečně nařídil její smrt, svět stále neví.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy