Rusko ve čtvrtek slíbilo další vojenskou pomoc Mali, Nigeru a Burkině Faso, kde vládnou vojenské junty. Píše to agentura AFP po jednání šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova s ministry zahraničí těchto západoafrických zemí. Trojice afrických zemí posiluje vztahy s Moskvou už několik let a odklonila se od Západu a především Francie, která v oblasti měla velký vliv.
Lavrov uvedl, že vojenská spolupráce s Mali, Nigerem a Burkinou Faso je intenzivní. V uplynulých letech v těchto státech působila ruská žoldnéřská Wagnerova skupina. Moskva podle Lavrova chce tuto spolupráci ještě navýšit prostřednictvím speciálních vojenských kurzů pro vojáky těchto zemí, vyslání dalších vojenských instruktorů, vojenského materiálu a zbraní.
Mali, Niger a Burkina Faso v září roku 2023 vytvořily Alianci států Sahelu (AES) a odešly z jiných regionálních organizací, které považovaly za příliš prozápadní. Ve všech třech státech jsou u moci vojenské junty, které odmítají stanovit, kdy přenechají moc civilním vládám. Tyto země postupně zpřetrhaly vztahy s Francií a obracejí se na Rusko. To jim mimo jiné pomáhá v bojích proti islamistickým milicím.
"Máme společný pohled na boj proti terorismu," uvedl po jednání s Lavrovem malijský ministr zahraničí Abdoulaye Diop. Dodal, že jeho země považuje Ukrajinu za teroristický stát kvůli údajnému zapojení ukrajinských tajných služeb do bojů proti vládním silám a ruským vojákům. Ministr zahraničí Nigeru Bakary Yaou Sangare pak uvedl, že Rusko je po boku těchto třech zemí v boji proti islamistům.
Rusko si vojenskou přítomnost na západě Afriky udrželo i po zániku Wagnerovy skupiny. Jeho jednotky v tomto regionu působí pod novým názvem.