Revoluce v módě. Na Paříž útočí komunistické textilky

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
20. 9. 2012 10:00
Střední a východní Evropa je znovu atraktivní kvůli nízkým nákladům a stabilitě
Foto: Reuters

Budapešť/Varšava - Rozi Vacziová se naučila vyšívat tradiční vinuté květiny jako dítě v malé maďarské vesničce Tard.

Když navrhla před dvěma lety tričko s folklórní výšivkou pro svého přítele Ervina Nagyho, známého maďarského herce, stal se z motivu okamžitý hit. Její firma Matyo Design zaujala městské hipstery, kteří jsou nyní ochotní za podobné tričko utratit i 45 eur.

Vacziová si pak otevřela v centru Budapešti obchod. Doufá, že se povede byznys postavit na troskách starých komunistických textilek. "Rádi bychom vytvořili společnost, která prodává své zboží po celém světě," řekla Reuters.

Na východě Evropy se doposud oblíbené značky jen kompletovaly. Jde o výdělečný obchod. Místní designéři ale doufají, že sami mají co nabídnout a uspět na světových trzích.

Jde to

Platy jsou zde nižší než jinde na kontinentu. A platí to i pro Asii, kde náklady raketově rostou. Prodejci tak přesunují své aktivity zpátky do východní Evropy, což znamená příliv zakázek a investic do infrastruktury, říkají jednatelé módních firem.

Východoevropským výrobcům oblečení v růstu pomáhají hlavně místní trhy, jako je ten polský nebo ruský. Ačkoliv co do velikosti představují obrovské možnosti, jsou stále mnohem nejistější než trhy na Západě.

Foto: Reuters

"Myslím si, že textilní společnosti ze střední Evropy mají velký potenciál," tvrdí Kamil Szlaga, analytik z KBC Securities ve Varšavě. "Region pořád má šanci dohnat západní Evropu. A zajisté, Rusko je klíčové."

Polské společnosti jako LLP, jež vytvořila známou značku Reserved, v posledních letech obrovsky rostou. Na některých trzích dokonce předehnaly giganty, jakým je třeba španělský Inditex, prodejce světově známé Zary.

"V Rusku pořád mají víc obchodů, ale i tak se nám daří dobře," vysvětluje zástupce šéfa LPP Dariusz Pachla. Společnost tam otevřela stovku prodejen a plánuje "další rozšíření".

LPP svůj roční zisk v roce 2011 skoro zdvojnásobila na 80 milionů dolarů.

Inovativní design

Joanna Przetakiewiczová, polská designérka a chráněnkyně módní legendy Karla Lagerfelda, plánuje otevřít pro svou značku La Mania obchody v Rusku, Číně a Japonsku. Vede ji k tomu zájem obchodního domu Harrods, který její značku začal v červenci prodávat.

Helen Davidová z oddělení dámské módy Harrods pověděla Reuters, že La Mania je jen jednou z několika zajímavých značek, které se na východě Evropy začínají objevovat.

"Tamní designéři jsou velmi inovativní," dodala, "region se stává novou líhní módních talentů."

"Musím říct, že nálada se mění. Módní průmysl je toho důkazem," prohlásila sama Przetakiewiczová. "Poláci začínají být ve Velké Británii populární."

Zájem mají investoři

Pozitivní trendy lze sledovat i u investorů, jejichž peníze do módního průmyslu proudí.

Příkladem je značka Nanushka maďarské návrhářky Szandry Sandorové. Folklorní motivy kombinuje s pečlivě ušitými modely. Její šaty se objevují v prestižních časopisech a prodávají se ve Spojených státech, Evropě a Japonsku.

Foto: Reuters

V roce 2011 Nanushka exportovala šaty v hodnotě půl milionu dolarů.

Zájem byl tak velký, že Nanushka musela najít partnery. U bank nepochodila. Nakonec jí pomohla investorská skupina PortfoLion.

Nanushka získala milion eur a další milion jako půjčku. Vedení společnosti teď počítá, že v příštích pěti letech zvýší obrat na 5 až 7 milionů dolarů.

"Každý rodinný byznys se v jednu chvíli dostane do situace, že musí buď růst, anebo zaniknout," řekla Sandorová Reuters ve svém obchodě v centru Budapešti.

Pro PortfoLion byla atraktivní právě snaha Nanushky uspět na celosvětovém trhu.

"Investujeme pouze do firem, které jsou schopné uspět globálně," chválí si spolupráci Peter Oszko, někdejší ministr financí a společník fondu PortfoLion.

Foto: Reuters

Lepší podmínky, nižší platy

Lze předpokládat, že podobný scénář potká i další místní módní značky. V Číně náklady rostou, sever Afriky zmítají revoluce a východní Evropa s nízkými platy a stabilním prostředím začíná být znovu atraktivní.

"Jsme svědky návratu evropských firem zpátky do Evropy," vysvětluje Daniel Csereklyei, který řídí maďarskou textilku Kezmu, jež zaměstnává přes 5000 lidí.

Podle něj mají rostoucí zájem o přesun do východní Evropy luxusní módní domy, vyrábět oblečení tu chtějí i místní firmy. Konkrétní jména ale nechce z obchodních důvodů zveřejnit.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká bude móda?

 

Právě se děje

Další zprávy