Zwentendorf - Když Rakušané před třiceti lety těsnou většinou hlasů v referendu rozhodli, že si nepřejí dostavět jadernou elektrárnu poblíž Zwentendorfu, věštili politologové brzký pád kancléře Bruna Kreiského, který se osobně angažoval pro spuštění výroby elektřiny z atomu.
Katastrofické scénáře se ale nekonaly - v roce 1979 slavila naopak sociální demokracie ve volbách triumf.
A podobně ani zakonzervování téměř dostavěné elektrárny neznamenalo, že by Zwentendorf skončil v propadlišti dějin.

Zwentendorf v číslech
- zahájení stavby: duben 1972
- plánovaný výkon: 692 MW
- plánovaní náklady: 5,2 miliard šilinků
- zastavení stavby: prosinec 1978
- náklady na zakonzervování: 14 miliard šilinků
Majitel torza elektrárny, dolnorakouská energetická firma EVN, má totiž s pozemkem o rozloze 24 hektarů (šestkrát menším než JE Temelín) velké plány.
Kromě toho, že EVN v torzu stavby provozuje školící středisko pro zaměstnance zahraničních atomových elektráren, chystá teď Zwentendorf přeměnit na skutečně funkční elektrárnu. Štěpení atomu ovšem nahradí zachytávání slunečních paprsků.
Fotovoltaické panely by měly v budoucnu zásobovat elektřinou tisícovku rakouských domácností. "První sluneční proud začneme dodávat v roce 2009," řekl deníku Der Standard Stefan Zach z EVN.
Kromě ekologického proudu by se ale v areálu mohlo vyrábět také ekologické teplo - majitel plánuje výstavbu zařízení na zpracování biomasy. Teplo by pak mohlo zásobovat nedaleký St. Pölten, sídlo dolnorakouské vlády.
Právně nestojí výrobě tepla a elektřiny nic v cestě - Zwentendorf je totiž v katastru nadále veden jako pozemek určený pro elektrárnu.
Plány na zmrtvýchvstání elektrárny, která se nikdy nerozběhla, vítají i místní. "Tak jako já se na další využití areálu těší málokdo," svěřil se novinářům starosta čtyřtisícového Zwentendorfu Hermann Kühtreiber.
Radnice městečka na Dunaji se totiž marně snaží, aby se z nedostavěné elektrárny stalo muzeum.
Ani doposud nejlepší reklama pro Zwentendorf - záběry s akční hvězdou Dolphem Lundgrenem - se do kin nikdy nedostala. Produkční firma, která si betonový kolos pro film pronajala, totiž zkrachovala.