Washington - Noc na středu přepsala v USA znovu sociologické poučky, které říkají, kdo se může a nemůže stát prezidentem USA.
Zatímco ještě na začátku milénia platilo, že americký volič je ochoten vybírat jen mezi bílými křesťany bez viditelné nadváhy, dokázal se před pěti lety prosadit Afroameričan, kandidát demokratů Barack Obama. A nyní svou nominaci pro boj o Bílý dům získal republikán Mitt Romney. Pětašedesátiletý bývalý guvernér (a mimochodem rovněž multimilionář) se v listopadu stane vůbec prvním mormonem, který se dostal až do závěrečného střetu o Bílý dům.
Romney svou kandidaturu oznámil loni v červnu. Během primárek získával převahu jen zvolna; ještě v únoru se řešilo, že žádný z republikánského kvarteta (Romney - Santorum - Paul - Gingrich) není tak silný, aby mohl Obamu porazit. Server Politico dokonce napsal, že nominace kteréhokoli z nich naopak zvyšuje šance prezidenta na znovuzvolení.
Romney však začal těžit z amerického hospodářského propadu, do své rétoriky přidal sliby o ekonomické obnově a v posledních týdnech už bylo jasné, že to bude on, kdo dokáže na srpnový nominační sjezd strany přivézt potřebných 1144 delegátských hlasů.
Před úterním hlasováním v Texasu, kde se rozhodovalo o 155 delegátech, měl nasbíráno 1084 hlasů. Vzhledem k tomu, že všichni vážní Romneyho konkurenti z voleb už odstoupili, bylo více než pravděpodobné, že na nominaci dosáhne.
Podle CNN se tak stalo. I když čísla ještě nejsou definitivní, Romneymu hlas odevzdalo 70 % delegátů, což je skoro o půlku víc, než potřeboval.
"Je mi ctí, že mou kandidaturu podpořili Američané z celé země. A cítím nesmírnou pokoru, že jsme získali dostatek delegátů, abych se mohl stát prezidentským kandidátem strany pro rok 2012," vzkázal Romney.
"Nemám žádné iluze o obtížích, které nás teď čekají. Ale my se nespokojíme s ničím menším, než je návrat USA na cestu k plné zaměstnanosti a prosperitě. Jsem přesvědčen, že 6. listopadu se jako země znovu sjednotíme a začneme tvrdě pracovat na obnově naší slávy."
Romneymu už skrze média poblahopřál šéf republikánského národního výboru Reince Priebus s tím, že Romney nabízí USA nový směr, který "tak zoufale potřebuje".
Zatím jen drobné skandály
Analytici očekávají, že teď, když jsou známi oba klíčoví protagonisté podzimních voleb, kampaň přiostří.
Romneymu se doposud v podstatě vyhýbaly skandály. Americká média hodně rozmazávala Romneyho tvrdý postoj k homosexuálům. "Věřím, že manželství je vztah mezi mužem a ženou. A tenhle postoj zastávám už od dob, kdy jsem byl guvernérem," řekl novinářům v době, kdy Obama veřejně podpořil sňatky osob stejného pohlaví.
Načež z Romneyho štábu odstoupil jeho zahraničněpolitický poradce Richard Grenell. Homosexuál, který podle listu The Washington Post odešel právě kvůli tlaku konzervativců odmítajících gaye.
Ještě větší pozdvižení Romney vyvolal, když odmítal zveřejnit své majetkové přiznání.
Po tlaku stranických rivalů tak učinil, odhalil majetek v hodnotě čtvrt miliardy dolarů. Zároveň ovšem přiznal, že ze svých obřích příjmů platí daň "kolem 15 procent".
Na naprostou většinu Američanů se přitom vztahuje progresivní systém daně ze mzdy. Patnáct procent odvádějí lidé s podprůměrnou až průměrnou mzdou od 8,5 do 35 tisíc dolarů ročně. Ti nejlépe vydělávající odepisují 35 %.
Za uplynulé dva roky manželé Mitt a Ann Romneyovi vydělali 42,6 milionu dolarů a státu dali „jen" 6,2 milionu. Nedopustili se ovšem ničeho nelegálního. Jen plně využili výhod federálního daňového systému, který zatěžuje dividendy a příjmy z investic pouze 15procentní daní.
Pobouření dokázal Romney celkem trefně rozptýlit: Veřejně se zeptal voličů, jaký by to byl republikánský kandidát, kdyby odváděl státu k přerozdělení více, než musí. A samozřejmě zmínil, že sám věnuje na dobročinné účely víc, než poslal finančnímu úřadu.
Oponenti by ale mohli namítnout, že více než polovinu darované částky (4,1 milionu USD) poukázal "své" mormonské církvi, čímž ke všeobecnému blahu příliš nepřispěl.