"Kambodža a Thajsko dosáhly společné dohody o okamžitém a bezpodmínečném příměří s účinností od zítřejší půlnoci (19:00 SELČ). Je to zásadní krok ke zmírnění napětí a k opětovnému nastolení míru a bezpečnosti," citoval web The Phnom Penh Post společné tiskové prohlášení přečtené premiérem Ibrahimem.
Thajský úřadující premiér Pchúmtcham Večajačaj a jeho kambodžský protějšek Hun Manet výsledek dnešního jednání uvítali a na závěr jednání si podali ruce. Následně by se měli sejít vojenští představitelé a úředníci z obou zemí, aby projednali zmírnění situace na hranicích, zatímco ministři zahraničí a obrany z Malajsie, Thajska a Kambodže vypracují mechanismus, který bude zajišťovat dodržování příměří, napsal Reuters.
Jednání se uskutečnilo v Ibrahimově sídle v nově budovaném hlavním městě Malajsie nazvaném Putrajaya. Schůzky se zúčastnili i zástupci Spojených států a Číny, kterým pak Hun Manet poděkoval za účast a úsilí v mírovém procesu mezi Bangkokem a Phnompenhem. Roli amerického prezidenta Donalda Trumpa při řešení sporu vyzdvihl také Ibrahim.
"Spojené státy vítají vyhlášení příměří mezi Kambodžou a Thajskem. Naléhavě vyzýváme všechny strany, aby své závazky dodržely," citoval Reuters amerického ministra zahraničí Marka Rubia.
Situace na hranicích obou asijských království se vyostřila minulou středu, kdy Bangkok odvolal svého velvyslance v Kambodži a vyhostil kambodžského zvláštního vyslance v reakci na to, že kvůli minám bylo zraněno dalších pět thajských vojáků, z nichž jeden podle agentury AP přišel o nohu. Kambodža následující den oznámila, že snižuje diplomatické vztahy s Thajskem na nejnižší úroveň, vyhošťuje thajského velvyslance a odvolává všechny kambodžské zaměstnance z velvyslanectví v Bangkoku.
Přeshraniční střety mezi Thajskem a Kambodžou si vyžádaly nejméně 36 mrtvých a vynutily si evakuaci více než 300 tisíc lidí, dodal Reuters.