Polský populista Lepper se vrátil k moci

Red Zah, ČTK
17. 10. 2006 0:13
Varšava - Polsku se zřejmě podaří vyhnout předčasným volbám. Jen hodiny před hlasováním o důvěře vládě vznikla dohoda, vracející k moci populisty.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) dosáhla dohody o obnově třístranné koalice s ultrakonzervativní Ligou polských rodin (LPR) a populistickým hnutím Sebeobrana.

S odvoláním na předního vyjednávače PiS Przemyslawa Gosiewského o tom informovala agentura Reuters.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Dohoda má zabránit předčasným volbám, které hrozily poté, co premiér Jaroslaw Kaczyński vyhodil z vlády vůdce Sebeobrany Andrzeje Leppera za jeho kritiku státního rozpočtu a vyslání posil do Afghánistánu.

Křeslo za podporu rozpočtu

Prezident Lech Kaczyński jmenoval Leppera znovu vicepremiérem a ministrem zemědělství, sdělila polská agentura PAP. Sebeobrana zase v rámci nové dohody slíbila podpořit vládní návrh rozpočtu na rok 2007.

Dohody bylo dosaženo krátce před očekávaným úterním hlasováním klíčové dolní komory polského parlamentu, Sejmu, o opozičnímu návrhu na rozpuštění parlamentu, po kterém by následovaly předčasné volby tři roky před řádným termínem.

Kaczyńského kabinet nicméně potřebuje ke klidnému vládnutí podporu alespoň 231 ze 460 poslanců. Tu obnovená koalice, jež byla u moci od května do svého rozpadu 21. září, nemá, protože dnes Sebeobranu opustil jeden z jejích poslanců.

Jedná se o podopře s lidovci

Zmíněné tři strany by nyní měly zaujímat v Sejmu 230 křesel, napsala agentura AP. Vůdcové PiS, LPR a Sebeobrany proto nyní vyjednávají o podpoře s pravicovou Polskou lidovou stranou.

Vládní krizi rozpoutalo minulý měsíc rozhodnutí premiéra Kaczyńského odvolat z vlády Leppera. Za Sebeobranu se ministerskému předsedovi nepodařilo najít náhradu, ačkoliv se premiérovi spolupracovníci snažili přetáhnout Lepperovy poslance do vládního tábora i sliby zaplacení dluhů a vysokých funkcí.

Po odvysílání skrytě natočených záběrů z tohoto přesvědčování opozice předložila návrh na rozpuštění parlamentu. Rozpuštění parlamentu by ovšem vyžadovalo souhlas dvoutřetinové většiny Sejmu, která není dosažitelná bez podpory Kaczyńského strany PiS. 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy