A dodal, že Polsko musí drasticky posílit svou armádu. Důvod je jasný: "zásadní změna v americké geopolitice".
Tusk informoval, že jeho vláda vážně jedná s Paříží o možnosti rozšíření francouzského jaderného deštníku na další evropské země. "Je zde francouzský návrh, který velmi důkladně studujeme, protože ďábel se skrývá v detailu. Je důležité si ujasnit, kdo bude mít právo jaderné zbraně použít. Protože třeba Britové je nemohou použít bez amerického souhlasu. Nemůžeme vynakládat miliardy a nemít tohle ujasněné. Nemít vyjasněné, že ty zbraně by byly v našich rukách."
Polsko je signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1970, ale Tusk už avizoval odstoupení od dohody o zákazu protipěchotních min a kazetové munice - tedy dvou prostředků, které se ukázaly ve válce na Ukrajině jako mimořádně efektivní. Minulá polská vláda také zahájila masivní projekt modernizace polské armády, na kterou jdou nyní čtyři procenta HDP - nejvíce v celé Evropě. Poláci nakupují ve velkém americké a jihokorejské tanky (v počtu 1000 kusů!), raketomety, samohybná děla, vrtulníky i letadla.
Donald Tusk oznámil další zvýšení vojenských výdajů na pět procent HDP a rozšíření armády na půl milionu mužů (včetně rezervistů). Polsko také plánuje zavést povinný vojenský výcvik pro všechny muže: "Polsko musí zajistit, aby všichni dospělí muži byli vycvičeni pro případ války".
Z Tuskova rozhovoru s novináři bylo zřejmé, že polská jaderná ambice nemá ještě jasné obrysy. Premiér upozornil, že jde o běh na dlouhou trať a musí na tom být konsenzus. Uznal, že Francii stojí jen údržba jaderného arzenálu 14 miliard euro ročně. Ale s odkazem na to, jak se Ukrajina vzdala v roce 1994 vlastního jaderného arzenálu, jasně řekl: "Dnes je naprosto jasné, že s jadernými zbraněmi bychom byli bezpečnější." A dodal: "žádná možnost není vyloučena."
Předseda hlavní polské opoziční (národně-konzervativní) strany Právo a Spravedlnost Jaroslaw Kaczynski v roce 2022 prohlásil, že by si jako občan přál, aby Polsko získalo jaderné zbraně, ale dodal: "Jako odpovědný politik musím tuto myšlenku hodnotit jako nereálnou.