Politici se sletěli: Zabrání smrti milionů lidí hladem?

Martin Novák Martin Novák
3. 6. 2008 17:50
Jednání se účastní i Mugabe a Ahmadínežád

Řím - Zvýšené ceny potravin ohrožují v nejchudších zemích světa na životě až 100 milionů lidí.

Summit Mezinárodní organizace pro zemědělství a výživu (FAO) v Římě se dnes pokusí najít řešení, jak hladomoru předejít a zajistit zlevnění základních potravin a zemědělských plodin.

"Současná potravinová krize je obrovským porušením lidských práv a hrozí přerůst v katastrofu globálních rozměrů. Chudé země, závislé na dovozu jídla, mají problém uživit své obyvatele," uvedla ve svém prohlášení organizace Action Aid, sídlící v Johannesburgu.

Podle Světové banky se náklady některých zemí na dovoz potravin letos zvýší až o čtyřicet procent. Šéf banky Robert Zoellick, který je rovněž v Římě, už schválil půjčku postiženým státům v celkové výši 1,2 miliardy dolarů.

Brazilský prezident Lula po příletu do Říma.
Brazilský prezident Lula po příletu do Říma. | Foto: Reuters

Šéf OSN vyzval bohaté země

Do italské metropole se sjelo více než čtyřicet hlav států a premiérů, se zásadním projevem vystoupil generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Vyzval bohaté země, aby uvolnily obchod s rozvojovými státy, aby zrušily dovozní cla a konečně, aby odbouraly dotace, které dostávají farmáři na výrobu biopaliv ze zemědělských produktů.

"Nic nedegraduje člověka tolik jako hlad. Obzvláště pokud je vyvolán uměle," řekl v úvodním projevu šéf Spojených národů.

Uvedl také, produkci potravin je třeba v globálním měřítku zvýšit o polovinu během následujících dvaceti let.

Diskuse o biopalivech

Právě o biopalivech se bude v Římě hodně hovořit. Ne všichni ale souhlasí s tvrzením, že právě biopaliva mohou za dramatický nárůst cen a hrozbu hladomoru.

Americký ministr zemědělství Ed Schafer prohlásil, že biopaliva zvedla cenu potravin jen o dvě až tři procenta. Britská humanitární organizace Oxfam naproti tomu tvrdí, že skutečné číslo je třicet procent.

Ochranka zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho se před hotelem střetla s kameramanem kanadské televize.
Ochranka zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho se před hotelem střetla s kameramanem kanadské televize. | Foto: Reuters

Nárůst cen je způsoben také špatnou úrodou, nízkým stavem dobytka v řadě zemí a zvyšující se poptávkou v Číně a Indii.

Brazilci brání etanol

Biopaliva a výrobu etanolu hodlá mezi jinými na summitu bránit brazilský prezident Lula da Silva.

"Brazílie dokáže, že výrobu etanolu je možné skloubit s dostatečnou produkcí potravin," uvedl po příletu do Říma brazilský prezident.

Ahmadínežád a Mugabe

Summitu se zúčastní také dva kontroverzní prezidenti. Ze Zimbabwe přijel Robert Mugabe, obviňovaný z toho, že svojí politikou sám zavinil nedostatek jídla a podvýživu v zemi.

Mugabe má zakázán vstup do členských zemí Evropské unie, zákaz se ale nevztahuje na akce OSN.

Do Říma přijel i íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Toho Evropská unie bojkotuje kvůli jeho výrokům o vymazání Izraele z mapy a o "mýtu holocaustu."

Je to pro něj vůbec první cesta do západní Evropy v prezidentské funkci.

Ahmadínežád ve svém projevu řekl, že za vysokou cenu potravin a hlad nesou odpovědnost některé mocnosti. Dodal, že podle něj OSN není schopna problém řešit, protože právě tyto mocnosti ji ovládají prostřednictvím Rady bezpečnosti.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy