Vojenská junta v Barmě vyhlásila dočasné příměří s povstalci, píší agentury. Platit má od středy do úterý 22. dubna a má usnadnit pomoc po pátečním ničivém zemětřesení. Některé povstalecké skupiny vyhlásily dočasný klid zbraní hned v pátek nebo na začátku tohoto týdne. Armáda čelí kritice, že blokuje přístup k humanitární pomoci v místech, která nemá zcela pod kontrolou.
Přírodní katastrofa si už v zemi vyžádala přes 3000 obětí, oznámila odpoledne místní a čínská média. Dalších 373 lidí je pohřešováno a 4639 bylo zraněno, uvedla podle agentury Reuters barmská televize.
O příměří informovala podle agentur státní televize. Povstalecké skupiny se podle tohoto prohlášení musí zdržet útoků na státní bezpečnostní složky a vojenské základny a nesmí se organizovat, shromažďovat síly ani rozšiřovat území. Pokud nebudou tyto požadavky dodrženy, podnikne armáda nezbytná opatření, cituje televizi agentura AP.
Od vojenského převratu v roce 2021 zmítá Barmou vleklá a krvavá občanská válka. Proti vládě se postavila řada povstaleckých ozbrojených skupin, často etnicky definovaných. Od minulého roku vedou proti juntě úspěšnou ofenzívu, v důsledku čehož kontroluje armáda méně než 30 procent území země, stále však ovládá velká města.
V úterý vyhlásila jedna z hlavních povstaleckých skupin Aliance tří bratrstev jednostranný klid zbraní po dobu jednoho měsíce, aby usnadnila záchranné akce. Před ní tak učinila jiná opoziční skupina - ozbrojené křídlo Lidové obranné síly (PDF). Několik zdrojů potvrdilo médiím, že armáda ve středu pokračovala s leteckými útoky na civilní oblasti a brání přístupu pomoci tam, kde nemá plnou kontrolu.
Přístup k pomoci komplikují také po celé zemi poničené silnice nebo stržené mosty. Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli prohlásila zemětřesení v zemi za nejvyšší stupeň nouze. Zároveň vyzvala k urychlené finanční pomoci Barmě ve výši osmi milionů dolarů (zhruba 184 milionů Kč). Peníze by měly jít na lékařskou pomoc. Humanitární pomoc posílá řada zemí.