Odvolaný šéf izraelské tajné služby Bar zatím zůstane ve funkci, rozhodl nejvyšší soud

ČTK ČTK
8. 4. 2025 22:25
Odvolaný šéf izraelské tajné služby Bar zatím zůstane ve funkci, rozhodl nejvyšší soud

Izraelský nejvyšší soud vydal v úterý večer předběžné opatření, podle kterého musí šéf tajné služby Šin Bet, Ronen Bar, zůstat ve funkci, dokud soud nestanoví jinak. Vládě Benjamina Netanjahua a generální prokurátorce dal zároveň čas do 20. dubna na nalezení "kompromisu" v právním sporu ohledně bezprecedentního odvolání Bara vládou z čela vnitřní bezpečnostní služby. Informuje o tom agentura AFP či server The Times of Israel (ToI). Netanjahu označil rozhodnutí soudu za "podivné".

Soud vládě sdělil, že po dobu platnosti předběžného opatření nemůže podnikat žádné kroky k odstranění Bara z funkce, což se týká i případného prohlášení, že za něj našla náhradu. Nesmí také bránit výkonu jeho pravomocí ve funkci šéfa Šin Bet ani měnit pracovní vztahy mezi vládou a agenturou. Soud nicméně uvedl, že vláda nadále může vést pohovory s kandidáty na jeho místo.

"Rozhodnutí nejvyššího soudu odložit konec jeho funkčního období o deset dní je podivné," uvedl Netanjahu v reakci na krok soudu. Vláda v druhé polovině března rozhodla o odvolání Bara k 10. dubnu.

Rozhodnutí soudu padlo po 11hodinovém slyšení o stížnostech, které proti odvolání Bara podaly opoziční strany a nevládní organizace. Jednání začalo chaoticky, když je narušilo několik incidentů a hádky mezi mezi příznivci a odpůrci vlády. Soudci museli jednání už půl hodinu po jeho začátku přerušit a nechat několik lidí vyvést ochrankou ze soudní síně.

Všichni tři soudci při slyšení vyjadřovali znepokojení nad procesními nedostatky ve způsobu, jakým byl Bar odvolán, píše ToI. Předseda soudu také vyjádřil názor, že generální prokurátorka Gali Baharavová-Miaraová měla pravdu, když vládě doporučila, aby odvolání šéfa tajné služby konzultovala s klíčovým poradním výborem.

Případ se netýká jen samotného Bara a je považován za součást střetu vlády s justičními orgány a za snahu zbavit se kontrolních mechanismů nad vlastní mocí, upozornil ToI.

Opozice i Bar viní Netanjahua ze střetu zájmů a z toho, že šéfa tajné služby odvolal z politických důvodů, zejména aby zastavil vyšetřování takzvané Qatargate (katarské kauzy). Ta se týká několika premiérových spolupracovníků, které začala Šin Bet letos vyšetřovat kvůli podezření, že dostávali peníze od katarské vlády za vylepšování obrazu této země.

 

Právě se děje

Další zprávy