Téměř 400 tisíc Palestinců bylo znovu vysídleno v Pásmu Gazy od 18. března, kdy tam izraelská armáda obnovila ofenzivu a přerušila tak dva měsíce trvající příměří. Informoval o tom mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric. Podle agentury AFP představitelé několika organizací OSN také ve společném prohlášení vyzvali mezinárodní společenství, aby urychleně jednalo a "zachránilo Palestince v Gaze", kam se už více než měsíc nedostává žádná humanitární pomoc.
Izraelská vláda premiéra Benjamina Netanjahua, která v Pásmu Gazy bojuje s teroristickým hnutím Hamás, zastavila vstup kamionů s humanitární pomocí na toto území 2. března. Podle BBC jde o nejdelší úplnou blokádu ve válce, která trvá již rok a půl.
Už koncem března organizace OSN Světový potravinový program varovala, že statisícům lidí v Pásmu Gazy hrozí hlad a podvýživa kvůli obnovení izraelské ofenzivy. Tehdy také uvedla, že její zásoby potravin na tomto válkou zničeném území s asi 2,3 milionu obyvatel vystačí maximálně dva týdny.
"Gazané jsou opět bombardováni a hladoví, zatímco na přechodech se hromadí jídlo, léky a palivo, životně důležité vybavení je zablokováno," uvedli podle AFP ve společném prohlášení šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Tom Fletcher, lídr Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, výkonná ředitelka Dětského fondu OSN (UNICEF) Catherine Russellová a šéfka WFP Cindy McCainová.