Nepálští maoisté jsou ve vládě.Skončí král na šibenici?

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2007 0:00
Monarchie pod Everestem se zřejmě změní v republiku
Nepálští maoisté slibují obyvatelům lepší budoucnost. Po parlamentu vstoupili i do vlády.
Nepálští maoisté slibují obyvatelům lepší budoucnost. Po parlamentu vstoupili i do vlády. | Foto: Reuters

Káthmándú - V samotné Číně je učení Mao Ce-tunga dávno minulostí, v Nepálu však myšlenky "velkého kormidelníka," jak byl komunistický vůdce za svého života oficiální propagandou titulován, zažívají renesanci.

Jeho následovníci, kteří ještě nedávno běhali v horách s puškou přes rameno, tady právě vstoupili do vlády.

Stalo se tak na základě mírové dohody, kterou podepsaly všechny politické síly v zemi a která ukončila přes deset let trvající povstání maoistů. Od roku 1996 v důsledku občanské války zemřelo v Nepálu přes třináct tisíc lidí.

Komunistická strana Nepálu obsadila v kabinetu několik křesel, například i ministerstvo pro tisk a informace. "Začíná nová kapitola v historii Nepálu," uvedl dnes premiér koaliční vlády, už pětaosmdesátiletý Gidžíra Prasád Kojrála.

Král Gjanéndra v loňském televizním vystoupení.Jeho budoucnost na trůně je krajně nejistá.
Král Gjanéndra v loňském televizním vystoupení.Jeho budoucnost na trůně je krajně nejistá. | Foto: Reuters

Nepálská komunistická strana začala v roce 1996 ozbrojený boj s cílem svrhnout monarchii a nastolit v zemi komunistický režim podle vzoru Číny z časů Mao Ce-tunga. Nyní slibuje, že s násilím skoncuje a bude dodržovat dohody.

Ve zbrani mají maoisté podle odhadů stále asi třicet tisíc bojovníků, jejich poslanci už mezitím sedí v parlamentu.

Zdali zůstanou věrni revolučnímu učení a budou i v nové pozici koaličního partnera usilovat o zavedení diktatury proletariátu, není jasné. Podstatně jasnějším se zdá být soumrak nepálské monarchie.

Není vyloučeno, že král Gjanéndra tráví na trůně poslední měsíce, ne-li týdny.

PÁDY MONARCHŮ V ASII
Autor fotografie: Reuters

PÁDY MONARCHŮ V ASII

  • Irák - armáda svrhla krále Fajsala II. v roce 1958. Byl zastřelen ve svém paláci.
  • Jemen - imám Badr svržen v roce 1962, následovala občanská válka mezi roajalisty a republikány. Na trůn se ale imám už nevrátil.
  • Írán - šáh Muhammad Réza Pahlaví v roce 1979 podlehl islámské revoluce. Jeho diktaturu nahradila islámská teokracie.
  • Afghánistán - král Záhir přišel o trůn při puči v roce 1973. Po pádu Talibanu se na začátku roku 2002 do země vrátil, ale Afghánistán zůstal republikou.
  • Vietnam - císař Bao Daj po rozdělení země na sever a jih abdikoval v roce 1955 poté, co referendum na jihu rozhodlo o nastolení republiky
  • Laos - komunistický režim zavřel královskou rodinu do tábora v roce 1975. Král Savang Vatthana tam zahynul.

Maoisté nepřestávají usilovat o republiku a na nedávné velké demonstraci desetitisíců jejich stoupenců v Káthmándú dav provolával "Pověste Gjanéndru!"

V chudé zemi mají maoisté značnou podporu, mnozí Nepálci si od nich slibují ekonomický rozvoj.

"Chceme vytvořit úplně nový Nepál," řekla agentuře Reuters Čhemat Bisvokarmová, dvacetiletá stoupenkyně strany z vesnice vzdálené 200 kilometrů od Káthmándú.

Král vloni podlehl mohutným protestním demonstracím a po čtyřech letech své neomezené vlády souhlasil s novými volbami a obnovením parlamentu.

Od té doby dostává jednu ránu za druhou a zdá se, že jeho dny jsou sečteny.

Nejprve ho vláda zbavila funkce velitele ozbrojených sil, pak zmizela jeho tvář z bankovek i ze zdí úřadů a státních institucí. Dokonce už ani nemá právo jmenovat vládu.

Teď mu navíc zakonodárci omezili královský rozpočet a nařídili, že musí propustit velkou část služebnictva. Číšníky, kuchaře, vizážisty, fotografy, zahradníky, ba i kadeřníka královny Komál.

Monarcha už prakticky neopouští zdi královského paláce v Káthmándú. S nikým nekomunikuje, výzvy k rezignaci zatím odmítá.

Premiér Kojrála jej vyzval, aby abdikoval a úřad předal svému čtyřletému vnukovi. To je podle premiéra i řady Nepálců jediná šance, jak udržet královskou rodinu na trůně, který jí patří od poloviny osmnáctého století.

V opačném případě se země změní v republiku.

Prestiž monarchie utrpěla dlouhodobým odmítáním demokratických reforem a politického pluralismu. Odpor k absolutní královské moci rozpoutal velké demonstrace už na začátku devadesátých let minulého století.

V roce 2001 otřásl zemí masakr uvnitř královské rodiny. Král Bírendra, bratr nynějšího krále, byl spolu s manželkou a dalšími rodinnými příslušníky zastřelen vlastním synem, korunním princem Dípendrou. Ten pak obrátil zbraň i proti sobě.

Nepálská vláda nyní krále Gjanéndru vyzvala, aby sepsal svůj majetek a předložil jí výsledný seznam.

Vůdce nepálských maiostů a generální tajemník Nepálské komunistické strany Baburám Bhattaráj.
Vůdce nepálských maiostů a generální tajemník Nepálské komunistické strany Baburám Bhattaráj. | Foto: Reuters

Král podle odhadů vlastní hotely, různé nemovistosti, pozemky, továrny, umělecká díla a luxusní automobily Rolls-Royce či Jaguár v hodnotě blížící se dvěma miliardám dolarů.

Část pěnez se nachází na účtech a v nemovitostech v Británii, Švýcarsku, Spojených státech, Dubaji i Indii.

Pokud král nebude spolupracovat, o všechno přijde. Nejspíš i o trůn.

"Král zřejmě nesplní podmínky, které mu byly předloženy. Konec nepálské monarchie se blíží," řekl britskému deníku The Times nepálský politolog Súrja Thapa.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy