Německo vyšetřuje novináře. Za únik tajných informací

Blahoslav Hruška
5. 8. 2007 0:00
Podezření ale padá především na poslance
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Když loni v květnu zahájil svou práci parlamentní vyšetřovací výbor, všichni si slibovali, že rozkryje skandální pochybení německé rozvědky BND.

Jenže výbor se nakonec obrátil proti těm, kdo k jeho vytvoření přispěli: novinářům.

Co média vyzradila
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Co média vyzradila

Podle médií pochybila rozvědka především v kauze Murata Kurnaze, dnes 25letého Turka s německým pasem, který si jako nevinný odseděl více než čtyři roky na Guantánamu. BND podle dokumentů už v roce 2002 od USA věděla, že proti Kurnazovi chybí důkazy, odmítala pro něj ale cokoliv udělat. Po krkolomném návratu do Německa ho loni navíc nechala sledovat. Klíčové dokumenty z akt Kurnaz se ke všemu záhadně ztratily. Podle mnohých je do kauzy "namočen" také exministr zahraničí Joschka Fischer.

Hned čtyři státní zastupitelství začala v Německu vyšetřovat sedmnáct novinářů, mezi nimiž jsou i žurnalisté z prestižních týdeníků Spiegel a Die Zeit a několika velkých deníků. Všichni jsou podezřelí ze spáchání trestného činu nápomoci k vyzrazení tajemství, za což jim hrozí až rok vězení.

Média totiž otiskla zprávy svých informátorů, o nichž podle žalobce musela vědět, že pocházejí ze složky "Tajné".

Předseda vyšetřovacího výboru Siegfried Kauder (CDU), který akci proti novinářům rozjel, ale nezůstal jen u médií. Na jeho žádost totiž předseda německého parlamentu, Bundestagu, Norbert Lammert státní zastupitelství pověřil, aby vyšetřovalo i samotné členy výboru.

Výbor? Děravý jako ementál

"Vyšetřovací výbor byl děravý jako ementál. Z tajných spisů se v médiích objevilo více, než jsme měli k dispozici my sami," řekl Kauder televizi ARD.

Novináři pochopitelně své zdroje chrání a celou věc považují za nepřiměřený útok na zveřejnění nepříjemných detailů o činnosti BND. "Připadá mi to jako útok brokovnicí na svobodu slova," nechal se slyšet šéfredaktor Spiegelu Stefan Aust.

Není ostatně sám. Podpořil ho i hamburský vrchní státní zástupce Rüdiger Bagger. "Takový proces je nesmysl," řekl.

Murat Kurnaz. Na Guantánamu byl nedobrovolně 4,5 roku. Nechal ho tam Berlín záměrně?
Murat Kurnaz. Na Guantánamu byl nedobrovolně 4,5 roku. Nechal ho tam Berlín záměrně? | Foto: Aktuálně.cz

Precedens: otištění není trestné

Podle všeho bude tak vyšetřování novinářů zastaveno dříve, než budou vůbec vyslechnuti. Ke kauze totiž existuje precedens - ústavní soud letos v únoru označil zabavování materiálů a zajišťování důkazů v redakcích za nezákonné.

Soudci ale především potvrdili, že musí existovat konkrétní souvislost mezi otištěním citlivých materiálů a záměrem osob, kterým zákon nařizuje mlčenlivost. Tedy poslanců, kteří s největší pravděpodobností tajná data vynesli.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy