Prezident Donald Trump a jeho hlavní poradci si na začátku své vlády předsevzali, že do dubna nebo května dosáhnou úplného příměří na Ukrajině. V následujících měsících pak doufali dokonce ve vyjednání trvalé mírové dohody. Ani jedno z toho se ale téměř jistě nepodaří, tvrdí vysoce postavení úředníci Bílého domu, kteří mluvili s agenturou Reuters. Hrozí tak že se tři roky trvající válka opět protáhne a Ukrajina bude potřebovat další vojenskou podporu Západu.
"Takový výsledek by byl pro Trumpa, samozvaného tvůrce dohod, který opakovaně sliboval rychlé ukončení konfliktu, jenž si vyžádal statisíce obětí a kvůli němuž hrozí, že NATO bude vtaženo do přímého konfliktu s jaderně vyzbrojeným Ruskem, nepřijatelný," píše Reuters.
Nejvyšší američtí státní úředníci si už několik týdnů soukromě stěžují na to, jak Kyjev vede vyjednávání a že odmítá dohodu o nerostných surovinách s Washingtonem a pokračování mírových rozhovorů. Zdroje zároveň tvrdí, že ještě víc v posledních dnech Trumpovu administrativu frustruje Moskva.
Po řadě víkendových schůzek a telefonátů představitelé Bílého domu a ministerstva zahraničí uznali, že ruský prezident Vladimir Putin aktivně brání snahám Washingtonu uzavřít dohodu, a diskutovali o tom, jaké případné ekonomické nebo diplomatické tresty by mohly Rusko přimět k souhlasu, uvedly zdroje.
Kvůli rostoucímu hněvu vůči Moskvě (i ze strany prezidenta Trumpa) dochází k posunu v interních úvahách administrativy o ochotě Moskvy vyjednávat. Americký prezident už několik týdnů prohlašuje, že ruskému prezidentovi důvěřuje a že věří, že je odhodlaný dosáhnout míru. V posledních dnech se ale Bílý dům začal Putinových záměrů obávat, uvedly zdroje, i když Trump nadále veřejně prohlašuje, že Putin chce válku ukončit.
Není jasné, jaké konkrétní plány může mít administrativa k nátlaku na Moskvu, ale jeden z vysoce postavených amerických úředníků uvedl, že Bílý dům nadále zkoumá další celní a sankční opatření, která může na zemi uvalit. V neděli řekl Trump televizi NBC News, že je "naštvaný" poté, co Putin kritizoval důvěryhodnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, a navrhl, že by USA mohly na odběratele ruské ropy uvalit sekundární cla ve výši 25 až 50 procent.
Na setkání s ministry zahraničí pobaltských zemí minulý týden americký ministr zahraničí Marco Rubio svým protějškům řekl, že mír na Ukrajině nezaručuje, a naznačil, že USA jsou stále daleko od zajištění dohody, jak vyplývá ze shrnutí schůzky, které viděla agentura Reuters.
"Panuje hluboká frustrace z jednání s ruskou vládou," uvedl mluvčí Rady pro národní bezpečnost James Hewitt. "Prezident Trump jasně řekl, že zváží uvalení sekundárních sankcí na veškerou ropu pocházející z Ruska, pokud nebudou mít vážné úmysly dovést tento konflikt k mírovému řešení," dodal.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru zveřejněném v úterý uvedl, že Moskva nemůže přijmout americké návrhy na ukončení války v jejich současné podobě, protože neřeší problémy, které podle Kremlu válku rozpoutaly.