Istanbul - Novým generálním tajemníkem NATO se dnes oficiálně stává bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Střídá ve funkci Nizozemce Jaapa de Hoop Scheffera.
Dánský politik měl v cestě do aliančního křesla mocné odpůrce v Turcích. Až Barack Obama a italský premiér Silvio Berlusconi coby vyjednavači zlomili jejich odpor na summitu NATO ve Štrasburku..
Už téměř zapomenuté karikatury proroka Mohameda, které na konci roku 2005 popudily islámský svět a zvedly mezi muslimy vlnu odporu a nenávisti vůči Dánsku, se vrátily na scénu mezinárodní politiky.
Právě tyto karikatury - Rasmussen se za ně v době největších protestů odmítl omluvit s poukazem na svobodu tisku v Dánsku - vedly tureckou vládu k odmítání severského kandidáta.

Generální tajemníci NATO
- Hastings Ismay (Brit) 1952 - 1957
- Paul-Henri Spaak (Belgičan) 1957 - 1961
- Dirk Stikker (Nizozemec) 1961 - 1964
- Manilo Brosio (Ital) 1964 - 1971
- Joseph Luns (Nizozemec) 1971 - 1984
- Peter Carrington (Brit) 1984 - 1988
- Manfred Wörner (Němec) 1988 - 1994
- Willy Claes (Belgičan) 1994 - 1995
- Javier Solana (Španěl) 1995 - 1999
- George Robertson (Brit) 1999 - 2003
- Jaap de Hoop Scheffer (Nizozemec) 2004 - 2009
Ironií osudu vedla Rasmussenova první zahraniční cesta po jeho zvolení do funkce právě do tureckého Istanbulu.
Na konferenci s názvem Aliance civilizací, zaměřené na dialog mezi islámem a Západem, samozřejmě nemohl téma karikatur pominout.
"Respektuji islám jako jedno z hlavních světových náboženství. A byl jsem velmi znepokojen, že karikatury si mnoho muslimů vyložilo jako výraz dánského pohrdání islámem a prorokem Mohamedem," ujistil přítomné.
Jako generální tajemník NATO prý bude usilovat o spolupráci s islámskými zeměmi. Zopakoval však, že dánská vláda nemůže nést odpovědnost za to, co píší svobodná dánská média.
Na konferenci vystoupil i turecký premiér Recep Erdogan, který Rasmussena dříve ostře kritizoval. Uvedl, že 21. století začalo konfliktem, ale stále je ještě možné z něj udělat století míru a tolerance.
Nový šéf NATO ještě ve Štrasburku na summitu aliance prohlásil, že turecké výhrady k jeho kandidatuře chápe. Více to nechtěl komentovat.
Česká republika Dánovu kandidaturu ovšem také příliš nepodporovala. Praha byla více nakloněna polskému ministru zahraničí Radoslawu Sikorskému.
Ještě dříve se neoficiálně hovořilo jako o jednom z možných uchazečů o post i o Alexandru Vondrovi.